betaald. Helaas werd dit voordeel voor het grootste deel teniet gedaan door incidentele lasten. Van deze incidentele lasten wil ik noemen de verevenings heffing betaald voetbal, die met terugwerkende kracht over het seizoen 1982-1983 werd ingesteld. Voorts zijn buiten gewone verplichtingen, die Ajax aan een ex-speler had, ver vroegd afgewikkeld. Alles in aanmerking nemende is het resultaat van het af gelopen seizoen nadelig. Financiële positie Het negatief vermogen wordt op de balansdatum bijna geheel gefinancieerd met bankkrediet en schulden op korte termijn. Inmiddels werd met onze bankiers onderhandeld over een langlopende lening ter financiering van de investeringen in het stadion. Dit zal aan de ledenraad worden voorgelegd. Bij de beoordeling van de financiële positie moet worden bedacht, dat het hele sportcomplex vrijwel is afgeschreven. De werkelijke waarde daarvan is moeilijk te schatten, maar loopt toch zeker in de miljoenen. Verder wijs ik er nog op, dat de transferbedragen van de aangekochte spelers meteen worden afgeschreven, dat wil zeggen dat de lopende contracten een aanzienlijke overwaarde hebben. Ondanks deze goede uitgangspositie is het noodzakelijk om het volgende seizoen een gunstig saldo te boeken. De voor lopige begroting is bijna sluitend. Recettes De recette-opbrengsten daalden vooral door lagere opbreng sten van verkoop losse kaarten voor de Nederlandse competitie en de tegenvallende Europacupronde. Uiteraard is er een complex van factoren aan te wijzen waardoor het toeschouwersaantal bij Ajax, zowel als bij andere clubs, dalende is. Door het bestuur is hierop gereageerd met een beleid dat tot doel heeft Ajax financiëel gezond te houden. De investeringen in het stadion, zowel als in spelers, zullen de aantrekkelijkheid van Ajax blijvend op peil moeten houden. Spelers In het seizoen 1983-1984 werd het krachtcentrum in gebruik genomen, waarmede voor onze jeugdige ploeg een goede trainingsfaciliteit is gecreëerd. Het aankoopbeleid is vooral gericht geweest op het aantrek ken van spelers met ervaring in de achterste linies. De belang rijkste aankopen waren Ronald Spelbos, Rob de Wit en Walter Meeuws, waarmede 3-jarige contracten zijn afgesloten. Uit de vaste selectie vertrokken: Jesper Olsen, Keje Molenaar en Jan Mölby. Per saldo waren de opbrengsten groter dan de kosten transfers. Het is noodzakelijk om met het huidige team tot successen in het Europese voetbal te komen. Deze veelbelovende Ajax- ploeg moet nu voldoende routine en ervaring hebben om dat ook waar te maken. Om op voldoende niveau toernooien en vriendschappelijke wedstrijden te blijven spelen, moet Ajax zijn internationale naam hoog houden. Het spelen van aantrekkelijk Europees voetbal is noodzakelijk om een voldoende financiële draagkracht te hebben voor het niveau waarop Ajax wil blijven spelen. Investeringen In het stadion werd aan het begin van het seizoen een bestuurscabine gemaakt, waardoor 27 extra VIP-plaatsen beschikbaar kwamen. Deze investering wordt daarmede in enkele jaren terugverdiend. De staantribunes zullen met ingang van het volgende seizoen overdekt zijn, waarmede het gehele Ajax-stadion van een overkapping is voorzien. Het bestuur beoogt met deze aan zienlijke investering het comfort van de staantribunes te verhogen. Verwacht wordt dat deze grotere serviceverlening de rust in het stadion ten goede zal komen. Na de investering in de luxe VIP-plaatsen zijn daarmede ook de goedkopere plaatsen opgeknapt. De prijs voor een staanplaats is (excluxief BTW) met 2,- opgetrokken. Zonder rekening te houden met een hogere bezetting van de staantribunes wordt deze investering in 7 a 8 jaar terugverdiend. Het bestuur verwacht daarenboven dat de vóórverkoop van staanplaatsen verbetert, omdat de toeschouwers tevoren verzekerd zijn van een droge staanplaats. Het ketelhuis is geheel vernieuwd. Tevens is een gasleiding vanaf de Middenweg getrokken, waardoor ook Voorland direct is aangesloten. De overgang van olie op gas zal een besparing van 20% opleveren op de energierekening. Betrokkenheid met het publiek Naast de al genoemde investeringen, die het voor onze aanhang zo aangenaam mogelijk moeten maken op de tribunes, heeft het bestuur besloten om het buitenrestaurant onder de F-side te verbouwen. De exploitatie van de ver bouwde ruimte zal bij wijze van proef door een aantal vaste bezoekers van de F-side worden gedaan. Wij hopen dat door deze positieve benadering calamiteiten in de toekomst zullen worden afgeremd. De volledige medewerking van de pachter van het restaurant is hiervoor verkregen. Tot slot wil ik speciaal de leden van de terreincommissie bedanken, die in verband met de grote investeringen veel werk hebben moeten verzetten. De leden van de financiële commissie dank ik voor hun inbreng en steun, waarbij zij blijk gaven van zakelijk inzicht en doortastendheid. Verder dank ik de administratieve staf voor haar inzet. Ik hoop dat wij allen komend seizoen van goede en attractieve wedstrijden van Ajax kunnen genieten. Leve AJAX!!! Amsterdam, 21 augustus 1984 Na het voorlezen van het verslag wordt de resultatenrekening over het boekjaar 1983-1984 uitgereikt. De heer Van der Zwaag vraagt waarom er geen balans is uitgereikt, waarop de heer Bartels antwoordt dat deze op de administratie ter inzage heeft gelegen. De heer Kraan vindt het verstrekte overzicht summier en acht het onjuist dat niet een uitgebreider overzicht is gegeven. De heer Bakker vraagt de specificatie van de overige baten, die door de penningmeester wordt verstrekt. Deze zegt dat alles is besproken met de financiële commissie. Omtrent de vraag van de heer Van der Zwaag betreffend het beschikbaar stellen van een kantineruimte aan de F-side antwoordt de heer Bartels dat de ruimte voor niets van BV De 12

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1985 | | pagina 12