„DE OMNIBUS" sta altijd open voor de speler. Hij mag alles zeggen en zelfs een grote mond hebben of aanmerkingen maken als hij in het veld ook maar van zich laat horen en vooral goed presteert. Jongens die weinig presteren maar toch denken het beter te weten, zijn niet goed bezig. Dat goede contact met de spelers kan ook resulteren in het wegpraten van een klacht. Dat komt veel voor. Dat is juist zo leuk aan dit vak: iedere blessure en behandeling daarvan is weer anders. De wijze van genezing kan zeer uiteenlopen. Maar om die genezing goed te kunnen uitvoeren mag er geen afstand zijn tussen de speler en mij. Ik draag bijvoorbeeld bij Ajax nooit een witte jas. Als je dat wel doet schept dat een afstand. Dus doe ik het niet. Ik ben één van hen en ik ben er voor die jongens zo snel mogelijk weer fit te krijgen. Dat geeft mij de voldoening. Acupressuur is acupunctuur zonder naalden Ik doe dat op allerlei manieren. Uiteraard op het gebied van sportmassage. Geen fysiotherapie. Maar ik doe ook acu pressuur. Dat is het zelfde als acupunctuur, maar dan zonder naalden. Acupressuur is het wegdrukken van de blessure of pijn op meredianen van het lichaam. Meredianen zijn eigenlijk stukjes niemandsland op iemands lichaam. Overal op het lichaam heeft iedereen stubopunten. Van onder aan de voet tot op je voorhoofd. Het is een Chinese geneeswijze waar lectuur over bestaat en waarvan ik ook gebruik maak en leuke resultaten boek. Als iemand bijvoorbeeld veel last heeft van migraine, dus zware hoofdpijnen, druk ik die weg via acupressuur. In de medische wereld is deze vorm van genezing nog niet geaccepteerd. Het zit bovendien niet in het ziekenfondspakket, maar m.i. hoort dat er wel in. Ik heb mensen behandeld die, na jaren en jaren bij een dokter te hebben gelopen met afschuwelijke kwalen, uiteindelijk bij mij terechtkwamen en ik hielp ze weer op de been. Ik kan brieven laten lezen (Simon laat mij enkele lezen. TM.) waaruit blijkt dat mijn geneeswijze vruchten afwerpt. Ik heb iemand gehad die jaren in een rolstoel heeft gezeten, maar nu weer iedere avond met zijn hond een rondje om z'n flat loopt. Dat geeft je voldoening. Ik denk dat mijn geneeswijze een gave is Natuurlijk kan ik niet alle blessures genezen. Waar ik te weinig vanaf weet begin ik niet aan. Ik ben eerlijk in die dingen. Als ik geen genezingskans zie zeg ik dat om geen valse hoop te wekken. Als iemand bij mij komt zeg ik na onderzoek wat ik wel of niet voor hem kan doen. Ik ken mijn capaciteiten en daar maak ik gebruik van. Acupressuur is misschien een gave van mij. Andere sportmasseurs zullen weer andere gaven hebben. Ik weet dat niet. Ik probeer duidelijk meer te zijn dan alleen maar een sportmasseur. Ook altijd op zoek naar weer nieuwe dingen. Maar ik ken m'n grenzen. Ik kom niet op het gebied van fysiotherapie. Ook niet op het gebied van Dr. Stibbe. Zoals ik me ook niet bemoei met blessures van eerste elftal spelers. Ik Handboekbind-en restauratie atelier Voor inbinden van boeken en tijdschriften Brinkstraat 14 1097 VM Amsterdam Tel. 020-653775 houd me bezig met jonge jongens die optimaal willen presteren en die dan ook optimaal fit moeten zijn. Belangrijk is natuurlijk ook de contacten met trainers en leiders van de elftallen. Met Hassie van Wijk ga ik erg goed om. Hij leerde mij het motiveren en benaderen van spelers. Tijdens de wedstrijd volg ik deze eigenlijk niet. Ik volg alleen maar de bal en de voeten. Dat is mijn werk. Daar zit ik voor. Ik weet soms geen eens hoe de stand is of de uitslag. Alleen maar die bal en die voeten zodat ik snel kan reageren bij een blessure. Je mag het eigenlijk niet zeggen maar ernstige blessures (weinig voorkomende gevallens zijn voor mij natuurlijk erg interessant.) Niet een simpel knietje of enkeltje alhoewel de enkelblessures aanzienlijk toenemen. Het voetbal wordt zeker harder. Blessures nemen toe. Interessant vind ik een flinke dikke enkel, lekker veel vocht en die dan zo behandelen dat de speler binnen een paar dagen weer goed loopt. Dat is dan de voldoening. Zorgen dat iemand snel geneest, soms via een wat alternatieve manier. En steeds maar weer de kennis uitbreiden en verrijken. Over bandages, intapen etc. Ik heb videobanden met informatie over bandages aanleggen. Voor ik laatst naar Zeist ging met de A-jeugd nog gauw even die band afgekeken. Het kan je maar van pas komen tijdens de wedstrijden. Blessures daar moet je altijd naar kijken. Ook al lijkt het nog zo onschuldig. Je weet maar nooit. En je mag niet falen, je naam wordt te grabbel gegooid. Dus altijd het veld in bij een bles surebehandeling en de tijd nemen om de enkel of de knie te bekijken en dan pas beoordelen over verder spelen of stoppen. Warming-up en cooling-down. Beiden zijn belangrijk Ajax vind ik in het veld vaak te lief. Maar hardheid past niet bij de club. Het gaat allemaal op techniek en conditie. En wanneer die twee punten optimaal zijn is de kans op blessures het geringst. Want je moet als speler natuurlijk wel wat doen om blessures te voorkomen, ledereen moet voor de wedstrijd een goede warming-up doen met een bepaald programma waarin het hele lichaam aan bod komt. Tien minuten voor de wedstrijd in de kleedkamer afkoelen hetgeen net lang genoeg is om de spieren soepel te houden. En na de wedstrijd een goede cooling-down. Erg belangrijk. Niet gelijk onder de hete douche; eerst goed uitwazemen en dan pas eronder. Spelers kunnen dit nog beter verzorgen. Het zou zelfs erg goed zijn om na een wedstrijd even tien minuten uit te lopen, zoals atleten en schaatsenrijders dat doen. Bij voetballers zie je dat nooit. Voor je nu weggaat wil ik toch even iets vermeld zien. Op 15 februari was ik 20 jaar sportmasseur en kreeg ik een receptie aangeboden door de Zaanse verenigingen. Alle jongens van de A1 waren er plus de jeugdcommissie, de jeugdtrainers, Johnnie van 't Schip, Johnny Bosman en Jan Neefjes namens het bestuur. Dr. Stibbe was verhinderd doch schreef mij een zeer hartelijke brief. Ik zou die mensen allen hartelijk willen bedanken voor hun aanwezigheid en attenties. Ik vind zoiets toch van onschatbare waarde. En laat vooral in je verhaal die uitstekende samenwerking naar voren komen. Dat geeft je toch ook een stimulans om je dag en nacht voor de club in te zetten. Ik ben altijd Ajacied geweest. Ongelooflijk dat ik er nu werk. Ajax is goed voor mij, ik probeer goed voor Ajax te zijn. Maar ik moet nu weer aan het werk. Ik laat je beneden nog even m'n praktijk zien; dan weet je hoe ik er ongeveer bij zit.' Beneden zitten een aantal mensen rustig te wachten op dingen die gaan gebeuren met hun niet onaanzienlijke blessures. Iemand is bezig parafine te maken, dikke boeken over acupressuur en andere zaken bekleden een wand. Ik passeer een bord waarop staat: praktijk geopend door Salo Muller, september 1981. Ik laat hem alleen met z'n patiënten. Tijn Middendorp 8

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1985 | | pagina 8