Simon Vonk: 'Ik ga verder dan alleen sportmassage' geheel in de huishouding te voorzien. Dat zal niet snel veranderen. Daarom heeft de commercie enigszins toegeslagen, zij het op een zeer acceptabele manier die de club volledig baas in eigen huis laat en Ajax zeker niet degradeert in zijn aanzien. Maar de financiële basis is aanzienlijk verbreed en daarmee de risico's vermindert om in financiële problemen te komen. Het bedrijfsleven heeft voldoende belangstelling om in de Ajax-behoefte te voorzien. Hoe kan het ook anders bij een club die zo aanspreekt naar de buitenwereld. Maar het is dan wel zaak die nationale top te continueren en zeker ook om op het internationale vlak van zich doen spreken. Dat betekent in ieder geval ieder jaar weer Europees voetbal (hoewel het de laatste jaren niet meevalt enige rondes te overleven) waarbij toch nu al 20 jaar achtereen de naam Ajax als deelnemer prijkt op één der Europese beker tournooien en iedereen er van overtuigd kan zijn dat niets wordt nagelaten in elk tournooi zo ver mogelijk te komen. Maar tournooivoetbal blijft nu eenmaal een beetje een loterij waar slechts weinig voor nodig is om uitgesloten te worden. Het Ajax-in-opbouw kan zich evenwel straks weer gaan meten met de allersterksten in Europa na weer een jaar meer ervaring te hebben opgedaan om de harde lessen in het internationale voetbal te weerstaan. Ajax zal zeker op het Europese vlak weer van zich laten spreken, want de club hoort er gewoon bij. Aan de andere kant blijft 'plannen' in het voetbal altijd een onzekere zaak. Veel is mogelijk, niets is onmogelijk. Verwachtingen voldoende maar de uitkomst blijft onzeker. De doelstellingen zijn overigens nooit anders gewest. Nationaal en internationaal aan de top. Een niet eenvoudige opgave gezien de concurrentie in de omringende landen waar inmiddels met totaal andere normen het voetbalspel wordt beoefend. Financieel zit het Nederlandse voetbal meer dan 'Ik ben niet iemand die graag op de voorgrond treedt', zijn z'n laatste woorden als ik z'n huis in Zaandam verlaat waar ik een dik uur met Simon Vonk heb zitten praten over sportmasseur bij Ajax. Maar er kwam meer aan de orde. Simon Vonk is niet zomaar een sportmasseur. Hij is en voelt zich meer dan dat. Geen fysiotherapeut want dat is hij niet, maar ook wel meer dan sportmasseur. Zijn wijze van genezen is nl. anders. Alternatieve geneeswijze heet dat. In het onderstaande verhaal praat hij over acupressuur. Een gave zoals hij zegt. Een Chinese genezingswijze die hij beheerst. Wonderbaarlijke zaken komen daarbij aan de orde. Maar Simon weet ook veel te vertellen over het voetbal, het werken met de jeugd, wat men van hem verwacht en hij van de jongens. Z'n drukke praktijk zorgt ervoor dat hij tijdens het gesprek soms even weg moet 'om te zien of alles nog goed loopt'. Z'n vrouw maakt zich daar kennelijk meer zorgen over dan Simon zelf. Maar na een goed aan z'n plafond. PSV kent financieel de minste moeilijkheden, Feyenoord heeft het een stuk moeilijker en Ajax zit daar zo'n beetje tussenin en kan dankzij een goed financieel- en sponsorbeleid de jonge aanstormende talenten behouden, om op den duur toch de allerbesten te zien vertrekken maar veel zuidelijke en financieel meer aantrekkelijke oorden. Een gegeven waarmee geleefd zal moeten worden omdat een alternatief in dit land niet denkbaar is. Het voetbal spreekt de mensen te weinig aan, een paar uitzonderlijke wedstrijden daargelaten. Ajax heeft dat reeds lang geleden onderkend. Ook in de Gouden Jaren kreeg Ajax te weinig publiek. En zelfs bij 5 kampioenschappen in 7 jaar heerst er nog bij bepaalde mensen onvrede over de prestaties van de club. En ieder jaar de landstitel veroveren is zelfs voor Ajax niet weggelegd. Het is allemaal zo'n beetje als gebruikelijk geworden. Een kam pioenschap wordt niet meer echt gevierd. Het is zo lang zamerhand een middel om verder te komen. Geen einddoel, maar een tussenstation op weg naar nieuwe internationale erkenning tegen clubs die bij het publiek het meest tot de verbeelding spreken. Daar is waarschijnlijk voor Ajax nog eer te behalen. Alles wat daar onder komt is niet meer interessant genoeg voor volle stadions waar spelers voor massa's mensen hun kunsten kunnen vertonen. Maar het voetbal zal verder moeten. Het is niet meer weg te denken uit onze samenleving omdat toch nog altijd duizenden mensen iedere week van het spelletje genieten. Ajax zal daarbij niets nalaten het voor iedereen zo aangenaam mogelijk te maken. Terecht al weer mag worden gedacht aan een volgende landstitel. Want nogmaals dat hoort bij Ajax: aantrekkelijk voetbal, altijd winnen, kampioenschappen en Europa Cup-voetbal. De ingrediënten voorde beste club in Nederland: AJAX! Tijn Middendorp uur moet hij toch aan de slag en hebben we wat kort maar krachtig gesproken over allerlei zaken betreffende sport massage, blessures en de behandeling daarvan. Een onuit puttelijk onderwerp gezien de veelheid aan soorten blessures en de verschillende behandelingen daarvan. Vooralsnog gaat het Simon Vonk op dit ogenblik goed. 'Maar', zegt hij, 'ik heb er ook erg hard voor gewerkt en bovendien acht ik me helemaal niet meer of minder nu ik bij Ajax aan het werk ben. Sommigen zien daarin dat ik het zo ongeveer wel gemaakt heb. Nu, verre van dat. Ik begin eigenlijk pas. Met 46 jaar kan je nog niet zeggen dat je het gemaakt hebt. Eén vergissing en alles is weg. Onderstaand een monoloog van Simon Vonk, klein van postuur, maar groot in daden, een soort sportmasseur-plus. 'Mijn vak is sportmasseur. In eerste instantie bij Ajax maar daarnaast ook nog voor een flink aantal sportverenigingen binnen en buiten Zaandam. Maar Ajax staat bovenaan. Daar 6

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1985 | | pagina 6