Don's Wij lazen voor u HANS KOK BEKER Matthews zeventig jaar haarverzorgers Standen jong juniores t/m 26 januari 1985 D-1 (Van Wagtendonkbeker) E-1 (Van Wagtendonkbeker) 1. Ajax 5-10 1. Ajax 5- 2. Spartaan 5- 8 2. Aalsmeer 6- 3. Volewijckers 6- 5 3. Rood Wit A 6- 4. Argon 6- 4 4. WA 5- 5. Buitenveldert 5- 3 5. DCG 6- 6. Amstelland 5- 2 6. St. Martinus 6- H. Bijvank 1. CTO '70 1 5- 8 2. Almere 1 6- 8 3. Ajax 2 5- 5 4. Voorland 1 6- 5 5. Zeeburgia2 4- 4 6. AS '80 1 4- 0 (In NRC Handelsblad: J. H. Kuiphof) Vrijdag 1 februari j.l. werd SIR STANLEY MATTHEWS zeventig jaar. Als ik aan Matthews terugdenk, komt als eerste herkennings punt een zaterdag in mei 1953 bovendrijven. Matthews, 38 jaar jong, speelde een Cup Final met Blackpool tegen de Bolton Wanderers. Stan had nog nooit de FA-Cup helpen winnen en aangezien Engeland bevroedde, dat hij binnenkort zijn carrière voor gezien zou houden, riep het hele land om goud voor de oude maestro. Maar het ging slecht met Blackpool. Bij de rust leidde het stugge Bolton met 2-1 en halverwege de tweede helft kwam er nog een doelpunt bij. Matthews schouders, toch al geneigd tot inzakken, schenen in de buurt van zijn knieën te hangen. Tijdenlang had hij geen bal in de voeten gekregen, de Blackpool-defensie bibberde van onzekerheid en de tegenstanders hadden de match compleet onder contrtole. Bovendien had Bolton zich ruim een uur lang gespiegeld aan het woord van Jonathan Swift, die zei: 'Wanneer er een waar genie ten tonele verschijnt, kunt ge hem herkennen aan het feit, dat alle ezelsveulens zich gezamenlijk tegen hem keren.' Maar op het hoogst van de nood ontplooide de pauwestaart van Matthews talent zich het allerfraaist. Hij wervelde driemaal langs groepjes 'ezelsveulens' en stelde ploeggenoten in staat, even zo vele malen te scoren. Blackpool won met 4-3 en op het gezicht van Matthews tekende zich waarachtig iets af dat op een glimlach leek. De bejaarde Brit, die naast mij op de tribune zat en geheel uit eeuwenoud perkament scheen opgetrokken, toonde eindelijk ontroering. 'Oh, lovely, Stan', ontsnapte bij wijze van jubel aan zijn grimmige mond. Ja, het was inderdaad 'lovely', wat Matthews daar op Wembley liet zien. Niet voor het eerst. Evenmin voor het laatst. Datzelfde jaar was hij tegen de Hongaren, die Engeland op datzelfde Wembley met 6-3 ver nederden, zo ongeveer de enige Engelsman, die niet voor schut ging tegen Puskas en zijn windhonden. In totaal speelde hij 84 wedstrijden voor zijn land, maar slechts 54 daarvan golden als officiële interlands. Hij was Engelands beroemdste voetballer, ook al omdat hij succesvol doorging tot zijn vijftigste. Hij speelde zijn laatste wedstrijd in de Engelse Mogen wij thans reeds uw aandacht vragen voor het tournooi om de voor D1- en D2 Juniores. Dit sportevenement vindt plaats zaterdag 4 mei a.s. op de AJAX-Voorlandvelden. Aanvang 10.00 uur. Deelnemende elftallen: ADO, Feyenoord, NEC, Sparta, Ajax. League op 6 februari 1965 en nam officeel afscheid op 28 april van dat jaar via een demonstratiepartij tussen Engelse inter nationals en een Europees elftal met Jashin, de Rus, Schnellinger, Overath en Seeler uit West-Duitsland, Kopa uit Frankrijk, Eusebio uit Portugal. Ik was erbij en zal die avond nooit vergeten. Hier werd een unieke voetballer sfeervol gehuldigd en nam de voetbalwereld afscheid van een van zijn fraaiste parels. Het ongelooflijke aan Matthews was, dat hij volstrekt on-Engels speelde. Geen lichaamsinzetom de tegenstander te hinderen. Geen lichaamskracht om een bal te bemachtigen, die misschien niet voor hem bestemd was. Maar een totale concentratie op passeertrucs, voetenwerk, aanvangssnelheid en lichaamsbalans. Duizenden malen heeft Stanley Matthews verdedigers tot pure wanhoop gebracht. Men heeft, de jaren door, van alles geprobeerd hem uit zijn concentratie te brengen. Het ruwere schopwerk bracht hem niet van slag, aan permanente dekking ontsnapte hij door zijn weergaloze techniek. En nooit speelde hij onsportief. Hoe ongelooflijk het ook mag klinken: er zijn van hem geen overtredingen bekend. Op 44-jarige leeftijd keert hij van Blackpool terug naar zijn oude club Stoke, die hij meehelpt bij de promotie naar de eerste divisie. Hoe zo'n kunstenaar in Stoke-on-Trent, een land van mist en kilte, als zbon van een boksende barbier, kon opbloeien, zal wel altijd een raadsel blijven. Plantage Middenlaan 66 Amsterdam Telefoon 243220 9

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1985 | | pagina 9