w/AMSTEL is?] BIER t. mm Austria Wien had van 1976 tot 1983 prachtige tijden. Veel successen. 5x Kampioen, 3x bekerwinnaar waarbij 1x de dubbel in 1980-1981. Te vergelijken eigenlijk met Ajax in de gouden jaren van Swart, Cruyff, Keizer en noem ze maar op. Ook nu speelt het elftal nog erg goed. In de Europa Cup 1 moeten ze nu tegen Liverpool. In Oostenrijk hebben ze veruit het beste materiaal. Maar het is toch allemaal anders dan in Nederland. Verschil Kijk, in Oostenrijk speelt iedereen op techniek. Wanneer met Austria Wien de ploeg in een wedstrijd met 2-0 voorstaat zijn de winstpunten binnen. Dat is zeker. Geen club brengt dan nog de kracht op er extra tegenaan te gaan om toch nog te pro beren minstens een gelijkspel te halen. In Nederland en andere landen is dat anders. Dat alles-gericht-zijn-op-de-overwinning is opvallend. Een erg groot verschil met Oostenrijk. De inten siteit is bij Ajax erg groot. Altijd maar willen winnen. Op trainen spelen we vaak jong tegen oud. En dan wil iedereen winnen. Bij verlies hebben, zeker de ouderen, er goed de smoor over in. Oostenrijkers niet. Die vinden het al lang goed. Bij een achter stand is er niet die strijd om toch nog terug te komen. 'Ik wil met Ajax een Europa Cup winnen' Altijd beter willen zijn dan anderen. Ik herinner me nog met Austria Wien de finale voor Europa Cup 2 in 1978 tegen Anderlecht. Eigenlijk ben ik nu nog kwaad want veel spelers vonden het al prachtig dat de finale bereikt was terwijl ik per sé die beker wilde winnen. Maar zij niet. De finale was al mooi genoeg! We verloren dan ook dik met 4-0. Ik heb nog nooit een Europa Cup gewonnen en één van mijn motivaties om naar Ajax te gaan was de gedachte: nu echt de kans krijgen een Europa Cup te winnen. Helaas liep het dit jaar weer mis in Praag. Het is daarom zo belangrijk om dit seizoen lands kampioen te worden óf de KNVB-beker te winnen. Juist voor dat Europa Cup Voetbal. Vorig seizoen waren sommigen al blij met die derde plaats. Nou, ik niet. Ik wil altijd het hoogste, het beste. Maar het was wel wennen aan die enorme prestatie drang die er bij Ajax is. Een ander verschil was natuurlijk het spel. Ook in Oostenrijk speelde ik linkermiddenvelder. Maar als er dan een hoge bal over me heen vloog hoefde ik niet de moeite te nemen daar achteraan te gaan want onze libero stond altijd iets achter z'n verdediging en ving al die hoge ballen op. Bij Ajax wordt geëist achter je man aan te gaan omdat de vrije verdediger veel dichter achter z'n middenvelder speelt. En als je dan niet gelijk met de bal meesprint kan je het wel vergeten. Op een afstand van 30 meter is even wachten fataal. In het begin liep dat niet goed. Ronald Koeman speelde vaak niet echt als laatste man. ledereen had een tegenstander uit te schakelen. Mandekking dus terwijl in Oostenrijk iedereen zönedekking speelt. Begrijp je? Silooy, Boeve en Ophof zie je ook overal gaan waar hun tegenstander gaat. Nu gaat het veel beter en met Walter Meeuws kan het alleen maar nóg beter gaan. 'De overgang naar Ajax is mij meegevallen' En toch zeg ik je dat de overgang van Austria Wien naar Ajax mij is meegevallen. Wat gebeurd is had ik verwacht. Ik ben het eerste seizoen ook nog ziek geweest door te weinig rust. Kreeg ik me daar de ziekte van Pfeiffer. Maar ik heb altijd tegen m'n vrouw gezegd; ik kom er absoluut doorheen. Men ging mij vergelijken met Cruyff en Lerby. Dat is natuurlijk onzin. Cruyff is uniek en Lerby is een totaal andere voetballer. Maar ook Lerby heeft moeten wennen bij Ajax. Hij was natuurlijk een stuk jonger en dat was wel een voordeel voor hemTlk moest en zou gelijk presteren. Maar spijt heb ik nog geen moment gehad. Als je weet dat je goed kan voetballen komt dat er van zelf uit. Alleen het duurt soms even. Ik ben nu zeg maar, één van de 15 nog niet echt vaste basis spelers. Maar ik zal er voor vechten. Alle wedstrijden wil ik spelen. Niet alleen tegen mindere tegenstanders maar ook tegen PSV en Feyenoord. Maar ja, de concurrentie is groot. De trainer beslist en ik kan alleen maar m'n best doen. Maar het zal lukken. Als het er op aan komt kunnen Oostenrijkers erg goed voor de dag komen. Daarom heeft Nederland ook van Oostenrijk verloren. Het is een beter collectief. Wanneer er persé van sterke tegenstanders gewonnen moet worden, lukt het bijna altijd. Nederland heeft dat veel minder. Het is geen geheel. Op zich allemaal uitstekende voetballers maar als collectief niet voldoende. Maar daar staat tegenover dat sterke clubs ook meer dan eens verliezen in eerste rondes van beker wedstrijden tegen amateurs omdat men het wel gelooft en denkt die wedstrijd 'even' te spelen. Dat is Austria Wien al meerdere malen overkomen. Maar als het er op aan komt is de ploeg heel sterk en is ook het nationale team moeilijk be speelbaar. In de Nederlandse competitie ligt dat anders. Daar heeft Ajax een wedstrijd nooit gewonnen vóór het laatste fluit signaal klinkt. En dan komt weer die enorme drang om te winnen naar voren. Alle is afgestemd op die overwinning. Neem nu het biljarten in het spelershome. Overigens schit terend. In Oostenrijk kennen we dat niet. Maar vóór ik bij Ajax kwam had ik nog nooit een keu vastgehouden, ledereen biljart dus en wilde ik het ook leren. En het lukt aardig. Maar toch ook zelfs in dat spelletje weer dat echt willen winnen. In Oostenrijk was er op een gegeven moment een soort com petitie in de-bal-hooghouden. En altijd probeerde ik weer een hoger aantal te scoren. Ik kwam tot 3000 keer. Daar liet ik het maar bij. Nog meer verschillen? Ja, de busreizen naar uit wedstrijden. Altijd doodstil, wordt zelden of nooit gelachen. In Oostenrijk wel. Altijd plezier, voor en na de wedstrijd. In Nederland die spanning voor de wedstrijd; is in Oostenrijk veel minder. 'Oostenrijkders doen alles op techniek' Zaalvoetbal is erg leuk. In Oostenrijk speelden we altijd een Soccer-tournooi. Ik was vaak de beste speler. Dan komt het echt op de techniek aan. Thuis hadden we vroeger een klein veld van 15 meter bij 20 meter en twee kleine doeltjes. Speel- AMSTELBROUWERIJ

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1985 | | pagina 5