Gerard de Jongh (91) 'Ajax is een echte vriendenclub C© F. de Wit 'M'n leeftijd is inderdaad opvallend. Ik word daar veel mee geconfronteerd. Laatst was ik in het zwembad; zwemmen vind ik heerlijk. Zalig hoe iemand zich dan kan ontspannen. Omdat dezwemtijden mij beter uitkwamen was ik van uren veranderd. Zodoende kwam ik andere mensen tegen waar je dan ook mee aan de praat raakt. Zo zei ik op een gegeven moment dat ik al 62 jaar getrouwd ben. 'Kan toch helemaal niet', zei iemand, als je misschien net in de zeventig bent. Leuk hèals je weet dat ik straks 92 hoop te worden. Het is inderdaad een wonder dat iemand zo oud kan worden en je ook nog veel kunt doen. Mijn vrouw is 87 jaar. Die laat zich excuseren. Ze is niet helemaal fit en ging na het eten graag even wat rusten.' Ik praat met Gerard de Jongh, ergens in november in zijn huis aan de Cornelis Dopperkade in Amsterdam. Aanleiding is niet alleen dat hij toendertijd nauw betrokken is geweest bij de bouw van het Ajax-stadion dat op 9 december 1984 50 jaar bestaat, hij is ook het oudste lid in leeftijd; niet met de meeste lidmaatschapsjaren. Dat is Gerard Ziegeler die al 71 jaar Ajax trouw blijft. Jan de Boer is met 70 jaar goede tweede en Gerard de Jongh met 68 jaar mag er ook zijn. Ons gesprek gaat uiteraard over Ajax. Hoe kan het ook anders. Boeken vol zouden kunnen worden geschreven over zoveel jaren Ajax- historie. Niet ten onrechte wordt tijdens het gesprek regel matig het 'Gouden Ajax-boek' over de eerste 50 jaar na de oprichting, zo voortreffelijk geschreven door de samenstellers F. H. W. de Bruijn, A. L. Desmit en J. Schoevaart, te voorschijn gehaald om gedetailleerde gegevens te verzamelen. Zoals de periodes waarin Gerard de Jongh actief is geweest als bestuurderslid: Tweede penningmeester 1927/1928-1931 /1932 Eerste penningmeester 1932/1933-1933/1934 T weede secretaris 1936 1937-1939 1940 En dat was inderdaad niet alles. In alle denkbare commissies is hij verder aktief geweest hetgeen uiteindelijk heeft geleid tot het Erelidmaatschap van Ajax. Alvorens het gesprek te beginnen wordt wat spraakwater aangerukt. Gerard de Jongh in een monoloog: 'Dit is dus voor het Ajax-Nieuws. Maar je moet me niet zo ophemelen, dat is niks voor mij. Ik ben een bescheiden man en er zijn veel meer mensen die nog veel meer voor de club gedaan hebben dan ik. Want dat is natuurlijk belangrijk, hè, dat grote leger van mensen bij Ajax die allemaal belangeloos dat vele werk verzetten om de club draaiende te houden. Mensen, die erg veel, zo niet alle vrije tijd in de club stoppen, omdat men Ajax gewoon een fijne vereniging vindt. Het moet niet onderschat worden hoe belangrijk dat is. Ik kan daar goed over meepraten, omdat ik in bijna alle commissies heb gezeten. Neem nu dat clubblad. Heb ik ook gedaan. Samen met Kick Geudeker. Ik weet hoeveel werk het is iedere keer dat 'Ajax-Nieuws' te laten verschijnen. Het komt immers altijd maar weer op een paar schouders neer. Tegenwoordig vindt ik het clubblad er piekfijn uitzien. Prachtig. Ik ben lid vanaf 1916. Voetbalde eerst bij DEC. Moest toen door bepaalde omstandigheden thuis een tijdje stoppen. Maar ben later toch weer gaan voetballen. Bij Ajax. Maar altijd in de lagere elftallen. Kwam uiteindelijk terecht in Ajax 6B, een gezelligheidsploeg. Werden verschillende keren kampioen en nodigden toen zelf het bestuur uit voor een etentje bij Gerard Doon op het Rembrandtsplein. In 1927 ben ik door Maarten Smit voorgedragen als bestuurslid en werd tweede penning meester. Vervolgens eerste penningmeester, tweede secretaris en in allerlei commissies: kascommissie (de latere financiële commissie) met Henk Timman en Jan de Boer; reglementscommissie, commissie van goede diensten; feest commissies enz. enz. JUWELIER-HORLOCER EIGEN REPARATIE-INRICHTING Rijksgedipl. Goud- en Zilversmid De Clercqstraat 72 Amsterdam-West Telefoon 125561 Tegen inlevering van deze advertentie 10% korting 17

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1985 | | pagina 3