onze kant tegen de beste tegenstander van deze tournee, gadegeslagen door 9000 bezoekers. We wonnen met 2-1 door goals van Marco van Basten en Wilco van Buuren. Verder nog een tweetal gebeurtenissen in Vancouver. Daar was de verrassende ontvangst door Tony van de Heide, een in 1950 geëmigreerde Nederlander, die in 1948 nog bij ons in het tweede elftal goalkeeper geweest was. Hij had voor een ieder van ons gezelschap een kleine attentie meegenomen, hetgeen door ons werd 'beantwoord' met het overhandigen van enige typisch Nederlandse souvenirs ten behoeve van zijn nieuwe boot, die de naam AJAX draagt. Een tweede voorval in Vancouver was brandalarm midden in de nacht in ons hotel. Er brak een enorme paniek uit, doch vrij spoedig kon worden geconstateerd door Sjaak Wolfs dat het 'slechts' ging om een gesprongen waterleiding. Het alarm en de paniek waren echter volledig voorbij gegaan aan onze Technische Staf, die in diepe rust was blijven liggen. Op maandag 28 mei gingen we weer terug naar Toronto om de daaropvolgende dinsdag met de bus te vertrekken naar Rochester in de staat New York. Daar zouden we 's avonds spelen tegen de gelijknamige club uit die stad. Deze door 'camera-gigant' Kodak gesponsorde wedstrijd werd voor 4000 mensen door ons met 5-0 gewonnen; Felix Gasselich, Ronald Koeman, Dick Schoenaker, John Bosman en Wilco van Buuren scoorden. Van de stad Rochester is weinig anders te zeggen dan dat het een grauwe industrie-stad is, in het noor den van de Verenigde Staten. Op woensdag was de terugreis naar Toronto 'gepland' via de 40 Niagara Falls. Hoewel een deel van het gezelschap dit evene ment voor gezien wilde houden om op tijd in het hotel terug te zijn en 'life' de Europa Cup 1 -finale te kunnen zien, was ieder een achteraf bijzonder enthousiast over dit wonder van de natuur; overigens waren we óók nog op tijd voor genoemde finale. Het sportieve deel van onze reis zat erop en konden de spelers zich gedurende de rest van de nog beschikbare tijd bezig houden met het kopen van souvenirs; de begeleiding had nog wat representatieve plichten af te wikkelen, waaronder een lunch met de Nederlandse Club in Toronto en daarbij natuurlijk een praatje over AJAX, het voetbal in Nederland, in Europa en zo meer. De gedurende een groot deel van de reis zieke John Bosman kreeg op de laatste dag van ons verblijf nog het verheugende bericht dat hij geslaagd was voor zijn eindexamen, hetgeen door het jeugdige deel van ons gezelschap uitbundig is ge vierd. Met een vertraging van ca. 3 uren arriveerden we weer op Schiphol, vrijdag 1 juni 1984, opgewacht door een groot aantal afhalers. Resumerend kan gesproken worden van een bijzonder ge slaagde reis, zonder enige wanklank, aan het einde van een niet zo eenvoudig voetbal-jaar, waarbij, dacht ik, met deze trip een eerste goede aanzet werd gegeven voor het komende seizoen 1984-1985. Adri van Eijden

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1984 | | pagina 40