AJAX-TOURNEE NAAR CANADA EN USA In zijn laatste 'Presidentieel' beloofde onze voorzitter wat be treft de reis van onze A-Selectie naar Canada en de USA in ons clubblad t.z.t. van zijn ervaringen te zullen vertellen. Helaas ging die reis voor de Ajax-president niet door, vanwege een daags voor het vertrek plotseling opkomende ziekte. Wij vonden toen commissaris algemene zaken, Adri van Eijden bereid tot het schrijven van een reisverhaal, waarvan u hierna volgend kennis kunt nemen. En Adri: nog hartelijk bedankt voor je prima schriftuur. Tot besluit van het voetbalseizoen 1983-1984 speelde AJAX een aantal wedstrijden in Noord-Amerika. Op vrijdag 18 mei jl. vertrok het gezelschap van Schiphol, uitgeleide gedaan door penningmeester Bartels en echt genote, alsmede mevrouw Harmsen; onze voorzitter moest ten aanzien van de reis verstek laten gaan als gevolg van ziekte. Na een rustige, door co-sponsor KLM uitstekend verzorgde vliegreis, kwamen we vrijdag 's namiddags in Toronto aan, verwelkomd door KLM-medewerkers ter plaatse, Cor Timman en zijn zoon Fred, alsmede door Brian Bennisan, PR/Merchan- dising-functionaris van de Toronto Blizzards en organisator van onze tournee door Noord-Amerika. De V/2 uur durende vliegreis, alsmede het overbruggen van een tijdsverschil van 6 uur, waren voor een ieder van ons aanleiding bijtijds naar bed te gaan om de volgende dag, zaterdag 19 mei, goed te kunnen beginnen met de voorberei ding voor de eerste wedstrijd, 's- maandags tegen de Toronto Blizzards. Het gehele gezelschap was zich bewust van het feit dat een goede voorbereiding noodzakelijk was om prestaties neer te zetten tegen het over het algemeen onbekende Noord- amerikaanse voetbal, terwijl met deze reis ook een eerste aanzet werd gegeven voor de voorbereiding van het nieuwe seizoen, niet in het minst door de aanwezigheid van Ronald Spelbos en Anton 'Spitz' Kohn. De wedstrijd in Toronto werd op een gewoon grasveld ge speeld, onder het oog van ca. 6000 toeschouwers, waaronder veel geëmigreerde landgenoten. Na een goed gespeelde eer ste helft waarin wij veel kansen lieten liggen, boekten wij door een eigen-inzet bij onze opponent de dikverdiende winst. Deze wedstrijd maakte ons overigens duidelijk dat het niveau van voetbal in dit werelddeel beduidend hoger is dan veelal in Europa wordt verondersteld. Resultaten van de Toronto-Bliz- zards van recente datum: 3 keer een gelijkspel tegen Juventus en een 1-0 overwinning tegen Udinese, ook uit Italië, zeggen wat dat betreft voldoende. De commercie en het 'showgebeuren' die in Noord-Amerika dit soort sportevenementen veelal omlijsten, waren ook bij deze wedstrijd duidelijk aanwezig. Aan de hand van een tot op de minuut vastgesteld tijdschema, werd iedere sponsor in de gelegenheid gesteld zijn 'boodschap' aan het publiek over te brengen. De KLM deed dit op een bijzonder aardige manier door stewardessen vanuit Nederland meegenomen bossen tulpen in het publiek te doen gooien, een geste die met name door het Nederlandse deel van de toeschouwers zeer op prijs werd gesteld. Tenslotte kreeg Ronald Koeman, na afloop van de wedstrijd als meest waardevolle speler van AJAX nog een prijs uitgereikt door één van de sponsors. Al met al een geslaagde eerste 'opvoering' van AJAX aan het eind van een vierdaags verblijf in Toronto. Dinsdag 22 mei kwamen wij, na een 3 uur durende vliegreis, aan op het vliegveld van Minneapolis, waar wij woensdag avond moesten aantreden tegen de Minnesota Strickers op het kunstgras-veld in het gigantische overdekte stadion. Voor ons nuchtere Hollanders was het wel even wennen om te zien dat de spelers van de Minnesota Strickers onder gejuich van het publiek (ca. 6000) ieder in een fraai uitgedoste motor met-zijspan de 'arena' binnenkwamen. De wedstrijd werd door ons bijzonder goed gespeeld met een enorme zelfbeheersing/discipline onder het toeziend oog van een zeer pover arbitraal trio. Een tégen ons gegeven penalty werd tweemaal door Hans Gal jé gestopt, maar mocht toen nog eens - voor de derde maal - overgenomen worden. Overigens, einde 4-2 in ons voordeel met scores van Marco van Basten, Gerald Vanenburg, Felix Gasselich en John van 't Schip. Vermeldenswaard is nog dat tijdens de wat matte momenten in de wedstrijd het constant etende en drinkende Amerikaanse publiek via een groot beeldscherm opgeroepen werd vooral veel te schreeuwen en te applaudiseren. Tijdens de rust was er tenslotte nog het optreden van leden van de Nederlandse Club met een aantal folkloristische dansen uit Nederland. Donderdag trokken wij weer verder, nu naar het Canadese Vancouver. Hier zouden wij tot maandag blijven. Vancouver is één van de mooiste steden van Canada, gelegen in en rondom een grote baai, temidden van bergen, waarbij de besneeuwde toppen, tijdens het voor Canadese begrippen bijzonder fraaie weer, voor een schitterend panorama zorg den. In Vancouver moesten wij aantreden tegen de Vancouver Whitecaps (de club waaraan wij ooit Ruud Krol hebben ver kocht) in het overweldigende, één jaar oud zijnde overdekte stadion. Een prestige-object van de staat British Columbia. De directors van de Whitecaps beschikken ieder over een eigen VIP-box waarvoor zij bedragen neerleggen van 20.000 tot maximaal 50.000 per jaar, afhankelijk van de plaats van de box ten opzichte van het speelveld. Voor iedere wedstrijd moet men overigens voor zichzelf en eventuele gasten toch nog wel toegangsbewijzen kopen; de verzorging van de inwendige mens is gratis. Wat de wedstrijd betreft kan gezegd worden dat de tendens van de eerste partijen werd voortgezet, derhalve goed spel van 39

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1984 | | pagina 39