Rust Don's haarverzorgers ontwerp fabrikage montage alle zon- en inbraakweringen lid N.V.B. T.B.B.S. erkend f. vermij - zon- en inbraakwerlngen Het nationale voetbal ligt stil; de competitiewedstrijden zijn afgesloten en ook diverse toernooien lopen naar het einde of zijn reeds verleden tijd. Clubs kijken om naar het voorbije seizoen en kunnen gaan oordelen of uiteindelijk alles naar wens is verlopen. Of niet. Zo niet, waar ging het dan fout. Zo ja, hoe kan dat succes, dat goede verloop voor het volgende jaar worden geprolongeerd. AJAX heeft zeker geen reden tot klagen. De sportieve successen waren weer volop aanwezig. Alle selectie-jeugdteams deden hun plicht en eindigden op de eerste plaats. AJAX 2 werd landskampioen, AJAX 1 verzekerde zich van Europees voetbal en het zaterdagmiddagelftal van de Seniores werd ongeslagen eerste in zijn afdeling. AJAX maakte de meeste doelpunten (100) en leverde de Nederlandse top-scorer: Marco van Basten (27). Zowaar weer een lijst van prestaties om trots op te zijn, waar menigeen met bewondering en misschien ook wel een beetje jaloezie, naar zal kijken. Uiteraard komen die prestaties niet vanzelf. Daar wordt door zeer veel mensen, op allerlei gebied, hard voor gewerkt. Van hoog tot laag, is iedereen dagelijks volop met voetbal bezig en dat maakt de club Ajax zo vreselijk sterk. De opbouw vanuit de jeugd bestaat niet alleen uit louter aandacht voor het voetbal d.w.z. 3x per week trainen en zondags een wedstrijd. Om tot grote prestaties te komen moeten allerlei zaken rond dat voetbal in orde zijn. Aandacht voor de studie is van groot belang. Goede prestaties op school werken door in de sport en andersom. Het hebben van een plezierige werkkring, het sociale leven, de militaire dienst, het heeft allemaal te maken met de sport. Centraal staat evenwel dat gepoogd wordt het maximale rendement uit een speler te halen, in opleiding naar het hoogste niveau. Vandaar dat grote belang: - de jeugd, want daar moeten de sterren van de toekomst vandaan komen. Niet alleen in het belang van Ajax maar in het belang van het totale voetbal doet Ajax erg veel om die jeugd optimaal te ontwikkelen via een harde scholing waar alleen maar de aller- besten overblijven. Dat werken aan de jeugd is bouwen aan een enigszins zekere toekomst want straks is geen enkele speler van enig niveau meer te betalen wanneer aan ver sterking van buiten wordt gedacht. De invloed van de sponsors heeft bij sommige clubs toch al de overhand hetgeen nooit goed kan zijn wil men het voetbal echt benaderen zoals het hoort. Althans niet in Nederland. In andere landen hanteert men andere normen en wordt er ook voetbal gespeeld onder andere omstandigheden. Ajax heeft het afgelopen seizoen bewust gekozen voor de jeugd. Men kreeg volop de gelegen heid te laten zien waartoe men in staat is. Niet voldoende voor een zoveelste landstitel maar wel Europees voetbal en veel, zeer veel ervaring rijker. Ervaring plus de duidelijkheid waar de problemen in het elftal lagen. Veel goals vóór maar ook teveel tégen. Daar wordt aan gewerkt maar alleen dan wanneer het betaalbaar is. Teveel clubs denken het zich te kunnen per mitteren boven hun stand te leven. Onder het motto: koop maar een paar dure 'vedettes' en de mensen komen wel. Maar zo werkt dat in Nederland niet. Zelfs voor Cruijff liepen de stadions niet meer vol. In Rotterdam niet en in Amsterdam helemaal niet. En het publiek moet toch de belangrijkste inkomstenbron van het voetbal zijn. Het voetbal is er voor het publiek en niet andersom. Dat publiek wil prestaties zien door spelers, waar men zich in herkent. Om zodoende wat binding te kweken. Soms lukt dat aardig, de andere keer gaat dat wat minder. Als altijd wordt het nieuwe seizoen weer belang stellend tegemoet gezien. Ajax zal ongetwijfeld z'n maat regelen hebben genomen om de nieuwe competitie in volle kracht tegemoet te treden. Maar het is nog wel even wachten Tijn Middendorp rolschermen markiezen rolhekken rolluiken bel voor een gedegen offerte: amsterdam-centrum 020-230023 Plantage Middenlaan 66 Amsterdam Telefoon 243220

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1984 | | pagina 4