AMSTEL BIER ding in z'n totaliteit met alle verschijnselen daar omheen. Dat is m.i. de reden waarom Ajax altijd voorop loopt, in alles. Ajax is altijd het hoogst bereikbare geweest voor iedere voetballer. Vraag het maar aan welk jongetje ook. Waar wil je het liefst voetballen? In Ajax! Vraag het aan de jeugdspelers bij ons. Waarom train je 3 of 4 keer per week? En dan wijzen ze naar het hoofdveld en die vier masten. Daar willen ze voetballen. Tussen die masten. Om daar te komen moet een enorme lange weg worden gevolgd. De meesten halen het niet, dat is bekend, alleen de allerbesten breken door. De concurrentie is enorm. Vroeger was de jeugd de concurrentie van de ouderen, bij AJAX 4 is nu de jeugd de concurrentie van de jeugd. Ajax is daar als eerste mee begonnen. Zoals Ajax altijd trend setter is voor het Nederlandse voetbal. Waarom? Omdat Ajax altijd op alle fronten de hoogste kwaliteit levert en kader heeft waarbij alles op dat voetbal gericht is en op niets anders. Opleiding, historie en kader zijn de kracht van de club, waar binnen ook een enorme parktijkervaring aanwezig. De club Ajax ziet kans alles met elkaar te combineren waarbij iedereen één kant uitkijkt: voetbalopleiding. Maar ook clubleven. 'Van een speelse junior naar een jeugdige prof' Ajax is een voetbalclub maar ook een voetbalschool. Alles onder één kap. Ja zeker, een voetbalschool waar geprobeerd wordt het maximale voetbalrendement uit een speler te halen op een wijze die iedereen zeer aanspreekt. Ajax zoekt naar de allerbesten. Om bij Ajax te voetballen moet je worden ge vraagd of voorgedragen. Zo maar lid worden om te voetballen is er niet bij. Om te beoordelen of iemand bij Ajax kan gaan voetballen wordt uiteraard gekeken naar een aantal specifieke eisen waaraan de speler moet voldoen. In de eerste plaats moet er basistechniek aanwezig zijn en daarnaast is atletisch vermogen een vereiste; de jongen moet soepel kunnen spelen en zich goed bewegen. Begrijp je? En dan de speltaktiek, speloverzicht. Dat kan wel worden aangeleerd, maar van nature moet daar iets van aanwezig zijn. Maar vooral techniek en atletisch vermogen. Dan begint de speler aan een lange weg en dan weet niemand eigenlijk hoever hij zal komen. Dat hangt van veel faktoren af. Hoe ouder een speler wordt - en dan spreek ik van 15/16 jaar - hoe kritischer hij wordt be oordeeld. Het wordt dan steeds moeilijker voor hem. Met allerlei middelen proberen wij de speler zoveel mogelijk te ontwikkelen. Van de speelse jeugd proberen wij een jeugdige prof te maken. Maar dat is een hele lange weg. Of wij het dan goed doen is o.a. af te meten aan het aantal spelers dat wordt geselecteerd voor nationale elftallen. In Mexico hadden wij 10 spelers. Erg veel, maar toch wel iets om trots op te zijn. Wij zijn dan niet alleen direct bezig voor Ajax, maarzeker ook indirect voor het Nederlands Elftal. Het is weer een erg goed stuk opleiding om zoveel jongens die internationale ervaring op te laten doen. Dat kan weer gebruikt worden voor hun verdere opleiding. Maar het wordt ieder jaar wel steeds moeilijker en, wat niet onbelangrijk is, de concurrentie is er altijd. Er kan dus een moment komen dat een speler voorbij gestreeft wordt door een nog jongere omdat dié nog betere en hogere talenten heeft dan de ander. En dan de kracht weten te vinden om je toch te handhaven. De meeste jeugdspelers vind ik mentaal wel positief. Hoewel men soms wat gemakkelijk is in zijn opvattingen. Misschien dat de jeugd nog bewuster moet worden en weten waar haar belangen liggen. De doelstelling moet zijn om te slagen. En dat blijven volhouden en vooral geen gas terugnemen. Blijven presteren en niet denken dat je er al bent. Mentaal moet een ieder iets kunnen verdragen en incasseren. Ajax kent een aantal spelers in de A-selectie waarvan je mag zeggen dat ze er zijn, maar al die jeugdigen moeten dat nog maar laten zien. Een paar wedstrijden goed spelen betekent nog niets wat dat betreft. Speel nu eerst eens 34 wedstrijden goed. Een jeugdspeler heeft geen krediet. Hij moet iedere keer weer presteren en geen gas terugnemen. Wie dat doet kan het vergeten. Ajax blijft iets bijzonders. Kijk maar naar iedere wedstrijd tegen welke tegenstander ook. Altijd meer publiek. Normaal alleen maar de jeugdleider en een paar verdwaalde toeschouwers. Maar als Ajax speelt komt de hele familie mee en leeft de tegenstander al weken van te voren naar die wedstrijd toe. Dan moet je je als Ajax-speler ook waardig gedragen. Ook dat moet geleerd worden. Ajax-waardig is, als het publiek langs de lijn van ons spel staat te genieten. 'Wat een speler toont moet hij ook maar in het veld laten zien' AMSTELBROUWERIJ Ik betrap mij daar zelf ook wel eens op. Dat ik minder coach, maar alleen van het spel zit te genieten. Dat is Ajax waardig. Je mag als Ajax-speler best een beetje arrogant zijn, flair hebben en wat intimideren. Alles wat je hebt moet je ook maar in het veld laten zien. Het spel maken, de tegenstander vast zetten en scoren. Dat geldt zeker voor alle selectie-elftallen. Nogmaals: alles staat gericht op dat voetbal bij Ajax. Natuurlijk kent de jeugd z'n problemen. Jeugd is gevoelig. Gauw te beïnvloeden. Ik ben zeer blij met het bestaan van de Studie- en Begelei dingscommissie. Deze mensen doen erg goed werk maar ik vind dat het niet mag doorslaan naar de andere kant. De jongens komen bij Ajax om te voetballen en niet om een diploma te halen. Het voetbal blijft centraal staan. De studie mag niet ten koste van het voetbal gaan, maar andersom zeker ook niet. En dan kom ik weer terug op die uitstekende communicatie binnen Ajax waardoor er nooit problemen zijn omtrent de vraag of een speler wel of niet kan voetballen door zijn school. Alles wordt zeer intensief met elkaar besproken waardoor de technische leiding precies weet waar men aan toe is. 6

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1984 | | pagina 6