Tonny Bruins Slot 'Jeugdspelers hebben geen krediet' 'Het Is alsof het niets is: Ajax heeft maar 'een-blik-open-te- trekken' en een nieuw talent is weer geboren. Maar zo een voudig is dat natuurlijk niet. Er moet enorm veel gedaan worden om die konstante stroom van nieuwe jeugdige spelers te realiseren. 'Aldus Tonny Bruins Slot in één der dagbladen wanneer het gaat omtrent de jeugdopleiding bij Ajax. Niemand is het ontgaan dat Ajax zo'n 6 a 7 jaar geleden duidelijk heeft gekozen voor de jeugd. Daar moeten de talenten vandaan komen, omdat de aanschaf van nieuwe spelers financieel in vele gevallen geen haalbare kaart meer bleek te zijn. Dus alle aandacht voor de jeugd. Verantwoordelijke man: Hoofd Jeugdopleiding. Leo Beenhakker bekleedde deze functie als eerste, doch thans is Tonny Bruins Slot (36) de man die zich dagelijks bezig houdt met de opleiding van de Ajaxjeugd in samenwerking met een uitgebreide technische staf, jeugd commissie, Studie- en Begeleidingscommissie e.a. In feite draagt een ieder binnen Ajax z'n steentje bij aan de voetbal ontwikkeling hetgeen u duidelijk zal worden uit mijn gesprek met Tonny Bruins Slot. Vele uren werden doorgebracht op z'n eenvoudig ingerichte kantoor in één van de hoekhuisjes op het Ajaxcomplex. Aan de wand wat foto's en vaantjes van binnen- en buitenlandse verenigingen. Tegen achten ontmoet ik hem samen met wat jeugdspelers na een intensieve training. 'Ze zijn wat luidruchtig vandaag. Gisteren voor de eerste keer weer naar school. Moeten ze toch weer even afreageren. Dus ik ga nog even mee naar 'achteren' maar ik kom zo'. Aldus geschiedde en kon een aanvang gemaakt worden met een lang gesprek over voetbal, training, Ajax, jeugd en alles wat daarbij hoort. Hij waarschuwt vooraf dat één vraag voldoende is voor een lang monoloog, dus 'afkappen' is toegestaan. Hetgeen ook nodig blijkt te zijn, daar anders een etmaal praten over voetbal niet moeilijk zou zijn. Tonny Bruins Slot over z'n vak: 'Ik kom uit een voetbalfamilie: het werd dus als het ware met-de-paplepel-ingegoten. Mijn vader was ook trainer. Bij DWS. Is nu nog erelid daarvan. Zelf van jongs af aan gevoet bald in alle hogere elftallen. Alle selectie-elftallen doorlopen. Kwam op een gegeven moment in aanmerking voor een contractje bij DWS. Dat was in de tijd dat de club landskam pioen werd en Europees voetbal ging spelen. In die tijd werd ik benaderd door FC Zaanstreek, waar toen spelers als Piet Ouderland en Cees Groot voetbalden. Ik maakte daar de promotie mee naar de eerste divisie. Er volgde toen een fusie tussen FC Zaanstreek en Alkmaar, waaruit AZ '67 ontstond, waarin gespeeld met o.a. Hassie van Wijk. M'n vader werd daar toen manager en om conflicten uit de weg te gaan ging ik over naar Blauw Wit met Piet Koekebakker. Door al die jaren heen had ik helaas nogal wat blessures opgelopen aan m'n knie. Moest vaak worden geopereerd. In die tijd begon ik te werken aan m'n trainingsdiploma mede op advies van Henk Wullems, de trainer van Blauw Wit. Helaas ging het bij een uitwedstrijd tegen Willem II helemaal mis. M'n been bleef staan en ik verdraaide het grondig. Alles scheurde af. Ge opereerd en afgekeurd voor verdere wedstrijdsport. Dat was op 23-jarige leeftijd. Jany Veen heeft mij toen vooral aangezet het trainersvak te gaan leren. Blauw Wit vroeg mij al vrij snel wat 'scouting' te doen en wedstrijdanalyses waardoor ik praktijkervaring kon opdoen. Er volgde toen een fusie tussen Blauw Wit en DWS, waaruit FC Amsterdam ontstond. Het eerste elftal speelde in de eredivisie, doch ik heb mij vrijwel alleen bezig gehouden met 2e elftal en jeugd. Ik heb daar altijd voor gekozen en doe dat nog. Gewerkt met Nico Jansen, Geert Meyer en Gerard v. d. Lem. Janie Veen ging na 1 jaar weg, omdat: twee hoofdtrainers (met v. d. Meent) niet mogelijk was. Ik bleef wél bij FC Amsterdam, maar bij de jeugd en het 2e elftal. In de tien jaar dat ik bij FC Amsterdam werkzaam ben geweest, heb ik in feite het totale vak van voetbaltrainer geleerd: training, scouting, opleiding, doorstroming van spelers, alles. Toch geloof ik dat ik te lang bij FC Amsterdam ben blijven hangen. Engeland Vooral toen de club uit de eredivisie verdween ging je toch een flinke stap terug. Je mist iets. Er is geen entourage. Er gebeurt te weinig. De mogelijkheden worden ook minder. In die tijd haalde ik mijn A-diploma op een cursus met o.a. Aad de Mos en Jan Reker. Ik was 31 jaar, maar had toen toch al een praktijk ervaring van 8 jaar. Ik wilde mij meer en meer bekwamen in alles wat met voetbal te maken had. Daarvoor ging ik drie weken naar Bisham Abbey in Engeland, te vergelijken met KNVB Sportcentrum in Zeist. De reden was het behalen van het jeugd-coach-diploma en om te leren van de Engelse jeugd opleiding. Engeland is uiteindelijk de bakermat van het voetbal. Opmerkelijk is dat in Engeland de basisopleiding van de jeugdprof hetzelfde is; de opvattingen over het voetbal echter zijn totaal anders dan bij ons. leder team probeert de bal zo snel mogelijk in andermans strafschopgebied te brengen, want daar moet het gebeuren. Voorzetten vanaf de vleugel en dan maar zien wat er van komt. Wedstrijdbesprekingen zijn er nauwelijks bij. Het is gewoon: 'we play' en hup het veld in. 4

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1984 | | pagina 4