„DE OMNIBUS" kerken is de eerste opstapper voor een paar weken aan boord gekomen, nl. onze goede vriend Hein van Meer. Daar hebben we prima weken mee doorgebracht. Hij wilde graag Biskaje mee oversteken, maar dat is er door het weer helaas niet van gekomen. Dat mocht echter de pret niet drukken en we hopen voor hem ook niet. We waren intussen Duinkerken wel uit gevaren, maar met de wind op de kop zijn we maar weer teruggegaan. Maar goed, toch vertrokken richting Calais, doch halfweg liet de wind ons weer in de steek dus, ja goed geraden, 'Siempie' moest zijn werk weer doen. In Calais aan een boei. Voor plaatselijk bekenden is het wel duidelijk: slecht slapen. Bij het krieken van de dag zo snel mogelijk naar zee, weg van dat gerammel. Goede wind en goed weer en op weg naar Dieppe of Flain. Ongeveer 10 mijl voorbij Boulogne-sür-Mer hoorden we de BBC 'gale warning' doorgeven, wat ons deed besluiten terug te keren en Boulogne aan te lopen. Achteraf voor niets, want we hebben geen 'gale' bespeurd. Naar onze ervaring is het trouwens met de BBC ook niets meer. Of het nu aan het weer ligt of aan de Falkland oorlog wij weten het niet. Wat we intussen wél weten is het feit dat je niet meer zo op ze kunt rekenen: drie is zes en zeven is zero. Van Boulogne naar Dieppe. Eén nacht aan een rammelende drijvende steiger was voor ons wel genoeg. Vroeg weg maar. Aanvankelijk wind, echter maar heel kort. Motor tot Fecamp. Op het moment dat we hier binnen willen lopen komt er een windje in de rug: spinaker op en doorzeilen tot Le Havre. Daar hebben we 'gedoucht' voor 6 franc p.p (naast het haven geld!!!) Le Havre-Cherbourg was eindelijk een schitterende zeiltocht. Prachtig weer, lopende wind. Het laatste stuk duurde wat lang: 4 mijl stroom tegen. Maar ja, zoals altijd, het tij keert, dus ook dat gaat voorbij. Cherbourg werd zo zachtjes aan sympto matisch voor het begin van onze reis: 4 nachten gelegen. Hier hebben we de verjaardag van Hein gevierd; is nog net niet uit de klauwen gelopen. Uitstekend dus. Intussen (tussen de vier nachten door) wel uitgevaren, maar kregen de wind en bovenal de stroom bij Alderney tegen. Met Boefje konden we niet uitwijken naar Guernsey, dus nog maar een nachtje Cherbourg. Het eerder genoemde symptoom heeft zich snel herhaald, nl. na ons definitief vertrek uit Cherbourg liet de wind het alras afweten en kregen we nog slecht zicht ook. Gelukkig hebben we een Japanse voyeur aan boord of volgens Mr. Wip: een jojo in de achtermast). Goed dus, na een nacht motoren zijn we 's morgens in dichte mist, van boei naar rots, in Roxoff aangekomen, waar we voor het eerst echt met ankeren te maken kregen. Maar daarover later. Hier hebben we dus 4 nachten gelegen zonder wind, maar wel met mist. Een keer kwam er wat wind en gelijk ging het anker 'krabben', waarop we het tweede anker ook uit brachten. Van Roxoff naar l'Abervrash, ja zeg maar gerust Labberdekak. Afmeren aan een boei, geen water en geen stroom. Havengeld Frcs. 68.-! Douchen is mogelijk, echter 5 franc per persoon. 'Uitstekende' service dus. Winkels nauwe lijks, maar bij de plaatselijke kroeg eet je goed, hetgeen uiter aard veel vergoed. Helaas moest Hein weer aan het werk (be grijpen jullie dat nou, hebben wij totaal geen last van voor lopig). Hein is liftende vertrokken, want naar onze informatie ging de bus in Labberdekak om-het-jaar. 'Vanwege' het weer zijn we uiteindelijk vier nachten gebleven (op de kop af). Ja, niet aan een boei natuurlijk, maar na één keer krabben, voor twéé ankers. Daarna met weinig wind naar Camaxet in de buurt van Brest (een werkelijk prachtig Frans haventje) afgemeerd bij de plaatselijke jachtclub aan een drij vende steiger. Water en dieselolie getankt. Schuw duur hier, die dieselolie, maar ja met het oog op onze ervaringen van de laatste weken en Biskaje voor de boeg, je kunt maar nooit weten. Hier troffen we een Amerikaan van achter in de zestig met een armoedig bootje, maar wel zo n 10 jaar de wereld rond ge zworven op alle wereldzeëen. Hoor je nog eens wat. En dan moet het eerste echte grote werk beginnen: Biskaje. Hoeveel hebben we er niet over gehoord. En laten we eerlijk zijn, je kijkt er toch tegenop. We vertrekken 's morgens om 8.00 uur uit Camaxet, mooi weer met een NO wind 3 tot 4. Niet ongunstig dus en overeenkomstig het weerbericht van de BBC. Zouden ze misschien weer op het rechte pad zijn terug gekeerd? Nauwelijks te geloven en het is ook niet zo, want we hebben Frankrijk nog niet achter ons gelaten of het waait dik 6, gelukkig uit het Noorden. Terugkeren is er niet meer bij met deze wind en zeegang. De keus is dus eenvoudig en met weinig zeil maken we redelijk goede voortgang. We worstelen echter met een niet onaan zienlijk probleem, dat is nl. de windstuurinrichting krijgen we niet goed werkend, hetgeen betekende dat we de eerste 28 uur om beurten moeten sturen. Dat is echt teveel van het goede, dood vermoeiend. Met angst en beven zien we de rest tege moet. Gelukkig zak de wind af, maar de typische zeegang blijft. Nog maar eens proberen en met zeilvoering. Gereefd grootzeil en 'fok' en ook, god-zij-dank, de windvaan werkt. Nu krijgen we rust en gelegenheid om te genieten, hetgeen we dan ook van harte doen. De zee is schitterend en van een kleur blauw die ik nog eens hoop te kunnen schilderen. We zien ook de eerste dolfijnen voor ons; een geweldige ervaring. We kun nen nu ook om beurten rust nemen want het wacht lopen is ontspannend als je niet hoeft te sturen. Ik zelf kan ook rustig gaan slapen, want ik kan voor de volle honderd procent op Hennie vertrouwen: dat heeft ze in de moeilijke omstandig heden bewezen. De nachten zijn als in een droom, nog nooit konden we zoveel sterrenbeelden herkennen. Enorm! Met de navigatie is het erg makkelijk, de Satnar doet zijn werk meer dan voortreffelijk. We hebben met enige vrachtschepen contact gehad via de marifoon (VHF heet dat internationaal) en onze positie kunnen controleren. Wat heeft het achteraf een moeite gekost om dit voor elkaar te krijgen. Zon firma (importeur) zou uit eigener beweging voor Dfl. 10.000,- wel wat meer service mogen verlenen. Is toch niet te veel ge vraagd, wel? Maar gelukkig, het apparaat werkt nu perfekt; we hopen dat het zo blijft! Het vreet overigens wel stroom en we zijn dan ook genoodzaakt om af en toe stroom te draaien. Tijdens dat draaien (tegen middernacht) hebben we via de VHF contact het een Deens vrachtschip. Dat kwam omdat we op een gegeven moment in de scheepvaartroute terecht kwamen en omringd werden door lichten. En dan maar hopen dat ze je zien. Op mijn oproep op kanaal 16 gaf aanvankelijk alleen de Deen antwoord. Op zijn verzoek onze zeilen met de schijn- Handboekbind-en restauratie atelier Voor inbinden van boeken en tijdschriften Brinkstraat 14 1097 VM Amsterdam Tel. 020-653775 15

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1984 | | pagina 15