AMSTEL BIER Ajax-PEC Ajax-PEC Meerbewoners en de mensen uit de Rotterdamse 'kuip', waar over vriend Phida Wolff Feyenoordons schreef: 'Volgende week dus het zoveelste meesterwerk Ajax-Feyen- oord, en als we daarover beiden gingen vertellen, zou er een roman uit zwellen van sportieve, vriendschappelijke en glorie rijke herinneringen'. En verder: altijd een wedstrijd die in de lange serie van herhalingen toch iets aparts blijft, hoe ook uitslag en afwikkeling zijn'. Inderdaad, maar ditmaal was er bovendien het 'Cruijff-effect'. Johan spelende tégen zijn oude club. Uit de prognoses viel verder waar te nemen: een physieke Rotterdamse meerder heid, vooral in de lucht tegen een zwakke Ajax-verdediging. Maar, hoe dan ook, wie had bij de aanvang kunnen bevroeden dat op die zondag van 18 september 1983 Ajax-Feyenoord zich zou ontwikkelen tot een historische gebeurtenis. Binnen 20 minuten stonden we met 3-0 vóór (Jesper Olsen, Marco van Basten, Peter Boeve) en hadden we in deze eerste phase die twee 'geheide' kansen benut, het zou er voor de gasten al direct hopeloos hebben uitgezien. Maar in die resterende tijd vóór de pauze kwam Feyenoord terug. De achterstand werd verkleind tot 3-2 en de spanning was weer volop aanwezig toen Feyenoord meerdere kansen kreeg. Na de hervatting gingen de Rotterdammers dóór met een overwicht en terwijl velen op de tribunes in afwachting waren van 3-3 deed uit een hoekschop Keje Molenaar via het hoofd de bal ietwat gelukkig achter doelman Hiele belanden. En toen kort hierna 'ref' Geurds Ajax een penalty toekende ('vloeren' van Jesper Olsen) die Ronald Koeman feilloos benutte (5-2) was er voor Ajax geen houden meer aan. Flet Stadion daverde. Alles lukte. Marco omspeelde doelman Hiele (6-2). Jesper Olsen, alleen er vandoor, deponeerde de zevende goal in het Rotterdamse net en wéér Marco, in solo'op avontuur, pas seerde Hiele opnieuw met een fraaie 'lob' (8-2). Een ont luisterd Feyenoorddat de kreet van de tribunes 'tien tien tien over zich moest laten gaan. puntrijke duel tussen de beide teams in 1964 verloor AJAX met 9-4 van Feyenoord'. Maar verder is uit de historie ook bekend dat in oktober 1933 in de Meer de ontmoeting Ajax-Feyenoord plaatsvond met als uitslag 7-1! In de annalen vinden wij hierover het volgende opgetekend: 'Met invallers voor Van Reenen, Schubert en Puttelaar leek onze kans tegen de grote broer uit Rotterdam gering, maarzo ooit voetbal gebleken is een onberekenbaar spel te zijn, dan was het wel in deze Ajax-Feyenoord-wedstrijd. Wim Andriessen, geflankeerd door Van Deyck en Jurriaans over klasten de half-linie van Feyenoord, die mogelijk enigszins verzwakt was door het plaatsen van Van Heel in de voorhoede. Natuurlijk zal ook het gevoel DIT Ajax wel aan te kunnen Feyenoord parten hebben gespeeld. Een echte Volkers-goal, waarbij lNim Cees Dijke de 'verkeerde' kant uit liet lopen, bezorgde ons een morele steun en twee knallen van Oudendijk suisden nog vóór de rust langs de onthutste Van Male. Na de rust trad een vastberaden Feyenoord ons tegemoet en In NRC-HAN DELSBLAD SPORT sprak redacteur Mare Serné wat de wedstrijd betreft o.m. van het op één na meest doel-

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1983 | | pagina 3