Overigens konden in het seizoen 1982-1983 enkele van de meeste betrokken schoolleiders uitgenodigd worden bij een wedstrijd van Ajax 1Daardoor was er vóór en na de wedstrijd in de bestuurskamer gelegenheid om met de betrokkenen afspraken te maken overeen aantal op hun scholen aanwezige Ajax-spelers. Militaire zaken Het belang van de goede contacten met de afdeling militaire zaken werd ook in het afgelopen seizoen weer duidelijk aan getoond. Bemiddelen bij het vinden van werk. Na de boven geschetste verheugende ontwikkeling, moeten wij constateren dat wij bij het zoeken naar een passende werk kring voor een aantal jongens in de goede bedoelingen zijn blijven steken. Enerzijds is dit te wijten aan externe factoren (de economische recessie), anderzijds echter ook de trai ningstijden bij Ajax. Evenals in ons vorig verslag gebeurde, pleiten wij er dus voor om te bezien of de trainingstijd niet kan worden gewijzigd. Tevens vragen wij ons af, of er binnen de Ajax-kring niet agressiever moet worden 'gelobbied' om arbeidsplaatsen voor spelers te vinden. De afwisseling tussen sport en werkervaring lijkt ons, gezien de beperkte duur van de sportcarrière, bijzonder noodzakelijk. Overigens is het hoopgevend dat de commissie inmiddels een tweetal bedrijven bereid heeft gevonden om bij het vervullen van vacatures een plaats in te ruimen voor Ajacieden. Contacten met de KNVB. Naast de normale werkzaamheden voor Ajax heeft de com missie dit seizoen nogal wat kastanjes voor de voetbalbond uit het vuur moeten halen. Binnen Ajax is het regel geworden dat de commissie op de hoogte wordt gebracht van eventueel te bezoeken tournooien en dergelijke. De commissie kan dan tijdig onderzoeken voor welke jongens de deelname onmoge lijk is in verband met examens. Een enkele keer is door de commissie geadviseerd van deelname af te zien. De KNVB functionarissen stelden wat dat betreft, dit seizoen de com missie nogal eens voor een 'fait acclompli'. Er hebben gelukkig een aantal gesprekken plaats gevonden in Zeist, waaraan de KNVB- trainers, Ajax-bestuurslid Van Eijden en ook de heer Waas van de commissie, hebben deelgenomen. Hierbij is de afspraak gemaakt dat indien er Ajax-spelers wor den geselecteerd, er onmiddellijk contact zal worden opge nomen met de Studie- en Begeleidingscommissie. Hopelijk kunnen dan contactstoornissen in het belang van de spelers voorkomen worden. Het komende seizoen moet blijken of de 'Zeister afspraken' worden nagekomen. De studiebegeleiding. Het afgelopen seizoen maakten ruim dertig spelers gebruik van de mogelijkheid om voor de training extra hulp te krijgen bij het maken van hun huiswerk. De grootste groep werd ge vormd door de junioren A en B. De groep junioren C was ongeveer met vier spelers vertegenwoordigd, terwijl inciden teel ook tweede-elftalspelers werden begeleid. Resultaat. Dit is natuurlijk moeilijk te meten, maar wel kan worden vast gesteld dat zeker vijf jongens onherroepelijk waren vastgelo 30 pen, indien er geen extra steun zou zijn gegeven. Contacten met het bestuur. De problemen over het regelmatige contact met de gedele geerde van het bestuur zijn blijven bestaan. De informele con tacten, bijvoorbeeld in de bestuurskamer bij een thuiswed strijd, kwamen hier noodgedwongen voor in de plaats. Toch lijkt het de commissie nuttig om nogmaals een poging te wagen aan het begin van het seizoen enkele vergaderdata vast te leggen. Dit te meer aangezien het voortgangsrapport 'Bege leiding betaalde spelers' dit seizoen vorm moet beginnen te krijgen. Afspraken met de docenten. Gedurende het seizoen zijn er een aantal vergaderingen be legd met de docenten. Hierbij werd afgesproken dat de docenten voortaan een leer- lingenboek gaan bijhouden, waarin de schoolresultaten, ver zuim en dergelijke zullen worden genoteerd. Bij 'verdacht' verzuim zou de desbetreffende contactpersoon binnen de commissie direct gewaarschuwd worden. Zo is ge poogd de vrijblijvendheid van het al dan niet deelnemen aan de studiebegeleiding te verminderen. Professor Idenburgstichting. Mevrouw Corduwener, vertegenwoordigster van bovenge noemde stichting, heeft aan één van onze vergaderingen deel genomen. Ze deed dit op ons verzoek om zo tot een uitwisseling van denkbeelden te komen. Zoals uit haar deelname bleek is nader verduidelijkt met welk doel de commissie spelers voor een beroepskeuzetest bij de stichting aanmeldt. Tevens is afgesproken dat zij voortaan Ajaxspelers die voor een test worden aangemeld zal begeleiden. Nederlandse Sport Federatie. Er is contact opgenomen met de Nederlandse Sport Federatie en op haar verzoek is een gesprek tot stand gekomen met de heer Van de Haar. Daarbij kwamen aan de orde: - Het ontvangen van studiebegeleiding bij Ajax door de bok ser Pedro van Raamsdonk. - Subsidie van de NSF. De NSF steunt talentvolle sporters financieel. Wellicht kan Ajax ter bestrijding van de kosten van de studiebegeleiding ook een beroep doen op die subsi- diepot. Een overweging? Aannemen c.q. afvloeien van spelers. Ook dit seizoen werd de commissie af en toe weer betrokken bij het aannemen van spelers. Het feit dat de aspirant speler bij Ajax studiebegeleiding zou kunnen krijgen, vergemakkelijkte de overgang. Overigens be tekent dit wel, dat het consequenties heeft bij het noodzakelijk afvoeren van spelers. De commissie dient - zeker als het spe lers betreft die begeleid worden - in een vroegtijdig stadium te worden geïnformeerd. Dan kan bij de begeleiding met het naderende afscheid rekening worden gehouden. Andere contacten. De commissie wordt steeds meer betrokken bij de sociale begeleiding van de speler. Zo werden commissieleden gecon sulteerd bij financiële problemen, relatieproblemen en derge lijke.

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1983 | | pagina 30