PRESIDENTIEEL In de laatste edities van ons clubblad ontbrak helaas de informatie van uw voorzitter onder het hoofd 'PRESIDEN TIEEL'. Dat spijt mij, doch er waren in de afgelopen weken en maanden vele aan gelegenheden, zowel binnen als buiten onze club, vele problemen ook, vaak met wisselende en dikwijls onzekere situa ties, dat het vrijwel niet mogelijk was een juiste berichtgeving op papier te zetten. Momenteel zijn verschillende zaken nog niet helemaal helder, maar als bestuur van een club als Ajax ben je nooit hele maal klaar. Er valt evenwel nu wat meer te zeggen dan enige tijd geleden. Eerst de nieuwe ontwikkelingen bij Ajax. Het zal U inmiddels bekend zijn dat voor lopig vier spelers ons gaan verlaten: Piet Schrijvers, die negen jaar het Ajaxdoel heeft verdedigd, Leo van Veen, die 1 jaar bij ons is geweest maar nog een contract heeft voor twee jaar jeugdtrainer, Sören Lerby die 7 jaar voor Ajax heeft gespeeld en tenslotte Johan Cruyff die anderhalf jaar geleden een rentree bij ons maakte. Over diens vertrek heeft U via de media al erg veel kunnen vernemen. Hier valt weinig aan toe te voegen. Ik wil er nog slechts één ding van zeggen: het geld dat wij aan Cruyff als salaris moeten be talen kunnen wij, met de transfer opbrengst van Sören Lerby, beter inve steren in versterking voor de komende drie tot vijf jaar. De salarispost is een eenmalige uitkering die nooit meer te rugkomt. En waar we het geld nü voor hebben gebruikt, kan altijd weer terug keren via de transferwaarde. Dat hebben wij in eigen hand. Velen denken dat het Ajaxbestuur niet zou weten wat voor een voetballer Johan Cruyff is. Welnu, ik kan U zeggen dat het bestuur ervan over tuigd is dat Johan Cruyff één van de beste zo niet de beste voetballer is, die de wereld ooit gekend heeft. Maar, zoals ik al eens eerder heb gezegd: alles heeft zijn prijskaartje. Je kunt het misschien nog een jaar rekken, maar wij hebben besloten: we rekken niet meer. Om het simpele feit dat de recette opbrengsten mét Cruyff in een heel seizoen 800.000 gulden minder zijn geweest dan het jaar daarvóór, waarin hij slechts de helft van de competitie heeft gespeeld. Dat be tekent voor Amsterdam, en ik zeg heel duidelijk AMSTERDAM, het effect Cruyff is verdwenen. In de uitwedstrijden haal den wij steeds volle tribunes, in de Meer is het aantal bezoekers met ongeveer 75.000 gezakt. Dat is een teken aan de wand en dan stellen wij de vraag: wat moet er gebeuren? Ik ben van mening dat het bestuur de juiste beslissing heeft genomen. We hebben er natuurlijk niets aan als Ajax over één of twee jaar geen geld meer heeft en 'ridder te voet' wordt, zo als dat nu eigenlijk met het hele Neder landse voetbal het geval is. Wij menen als bestuur het juiste concept te hebben gekozen. Kijk naar onze jeugdspelers. Momenteel maken zeven Ajacieden deel uit van het team in Mexico. Vier vijf spelers worden konstant opgesteld. Op dit moment zijn de kwartfinales al be reikt. Daar zit dan ook een heel groot stuk Ajax bij. We moeten de jeugd laten doorbreken. In Mexico doet men heel veel ervaring op. Er zal daar zeker hard worden 'gebikkeld' maar daar leren ze van. De jongens komen straks gesterkt naar Nederland terug om na een goede pauze weer fris aan de competitie te be ginnen en, naar ik dacht, ook volwasse nen Piet Schrijvers kreeg een aanbieding uit Canada. Hij heeft dat met ons overlegd. Wij hebben gezegd: Piet, hier ligt een unieke kans voor je, vier jaar speler- coach, ook om uit de zorgen te komen, pak die gelegenheid. Wij hebben daar geen enkel probleem van gemaakt. Om reden dat wij nog drie doelverdedigers achter de hand hebben met capacitei ten. Piet heeft ongetwijfeld, vooral in het afgelopen seizoen, punten voor ons ver diend maar ik denk toch dat de jeugdige keepers waarover wij momenteel kun nen beschikken tot grote prestaties in staat zijn wanneer zij continue onder de lat staan, ik ben blij dat Piet toch voor Nederland behouden blijft. Bij PEC Zwolle kan hij, samen met van Kooten tot grote resultaten komen. In ieder ge val wens ik hem het allerbeste toe. Met Sören Lerby missen we één van onze meest sympathieke voetballers. In het bestuur hebben wij hem zeer leren waarderen om z'n eerlijkheid, hij altijd boven de partijen heeft gestaan en altijd een goed woord heeft gedaan voor z'n medespelers. Ik heb dan ook bij het af scheid gezegd te hopen dat hij over drie jaar weer bij ons terugkomt. Hij zal zeker met open armen worden ontvangen, als voetballer maar vóóral als mens. Want als mens heeft Sören zoveel duidelijke ingangen, welke je zo vaak in de prof- sport mist. We moeten er erg aan wen nen dat hij ons verlaten heeft. Ik wens hem bij Bayern München alle sterkte toe waarbij ik hoop dat hij kan voldoen aan die hoge eisen die Bayern München aan hem stelt. Als nieuwkomer mogen wij begroeten Ronald Koeman. Wij hebben hem ver schillende wedstrijden zien spelen en niet alleen tegen Ajax. Hij zal m.i. uit groeien tot een hele grote voetballer. Ik denk dat wij naast hem toch nog iemand van Europese klasse zullen moeten aantrekken om de zaak in een goede balans te krijgen en volgend sei- Dolgelukkigen: trainer AAD DE MOS, captain SÖREN LERBY en DICK SCHOENAKER 8

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1983 | | pagina 8