A J AX KAMPIOEN 'PRINSJESDAG' Nederlandse voetbal wel iets fout. Bij Ajax ontstaan nooit blokkades voor spe lers. Je hebt met mensen te doen, met volwaardige wezens en niet met slaven. Maar om het transfersysteem helemaal af te schaffen is ook niet goed. Zelfs in de Oostbloklanden worden miljoenen gul dens gevraagd voor spelers die toch uit komen voor een staatsvoetbalbond. Nederland is geen eiland, zeker niet in de EEG maar ook niet in Europa. Wij moeten wel humaniseren maar niet zo als velen het voorstaat. Dat kan niet, daar gaat het voetbal aan kapot. De onrede lijkheden moeten er uit gehaald worden. Dat kan gebeuren door met verstandige mensen rond de tafel te gaan zitten. In derdaad zijn er zaken die niet kunnen, maar die wel met een kleine wijziging in het vergoedingssysteem zijn te onder vangen. Het klinkt natuurlijk leuk in de Tweede Kamer: humanisering van het vergoedingssysteem, maar het pro bleem is altijd dat veel mensen niet we ten waar ze over praten. Daarom moet het ook uit de politieke sfeer. Men is niet op de hoogte. Het zou goed zijn als men zich eens wat meer ging oriënteren bij clubs die dagelijks met voetbal bezig zijn. U zult inmiddels wel weten dat uw voor zitter in het nieuwe bestuur Betaald Voetbal is gekozen. Ik stond hier zeker niet om te springen. Er is bij Ajax genoeg werk. Als je evenwel iets wilt veranderen kan je daar het beste zelf bij zijn. Toen ik ook gevraagd werd plaats te nemen in het Bondsbestuur (KNVB Hoofdbestuur) heb ik 'ja' gezegd omdat ik denk dat ik mijn ideeën het beste kan uitdragen op de plaats waar de beslissingen worden genomen. Ik sta echt bóven de partijen, kan ook niet anders; zou ik ook niet ge kozen zijn. Op deze wijze kunnen wij de know-how, die wij bij Ajax hebben, over dragen naar de KNVB en kunnen zaken uit het KNVB-leven terug worden ge koppeld naar de clubs en zeker ook naar Ajax. Of ik het allemaal aan kan Ik denk het wel en mocht dat niet zo zijn dan is de keus niet moeilijk. Volgend jaar 40 jaar lid van Ajax, dan moet er wel iets heel bijzonders gebeu ren wil je je club in de steek laten. Nie mand hoeft zich dus zorgen te maken. Een ding staat voor mij vast: er zijn in het leven belangrijkere zaken dan alleen voetbal. Ik denk dat in Nederland het voetbal een beetje uit de hand is ge lopen. De pers geeft vaak téveel aandacht aan zaken die eigenlijk afgedaan zouden moeten worden met: is dat nu zo belang rijk? In vergelijk met wat er in de wereld allemaal gebeurt moet het voetbal in Nederland klein geschreven worden, moet er minder aandacht aan incidenten worden gegeven. Daarbij moeten de kranten zich niet bemoeien met het be stuursbeleid. Uiteraard mag er wel over worden geschréven, maar niet er mee bemoeien. Ze moeten geen enguêttes houden. Dat is natuurlijk helemaal uit den boze. En waarom zeg ik dit allemaal? Omdat Ajax de laatste tijd getroffen wordt door enorme slagen. Daarbij noem ik het heengaan van de echtgenote van onze penningmeester, Wim Bruynesteyn, die ons ontviel, weliswaar op een accepta bele leeftijd maar ja, het gebeurt toch maar. Dan denk ik aan onze clubarts John Rolink, die na 20 jaar trouwe club- dienst tijdens de wedstrijd NEC-Ajax door een hersenbloeding wordt geveld. En dan Jan Westrik die op de clubavond wordt getroffen door een hartaanval. Hij had het geluk dat medische hulp toeval lig in de buurt was. Hij is gelukkig inmid dels weer thuis. Met al die nare zaken vraag je je zo langzamerhand af wat nu belangrijker is in het leven. We moeten elkaar leren waarderen voor de beslis singen die worden genomen en niet in het wilde weg dingen schrijven en men sen ophitsen tot toestanden die bijna niet meer in toom te houden zijn. Uiter aard aan John Rolink en Jan Westrik alle beste wensen voor hun gezondheid. Dat we deze mensen weer spoedig in ons midden mogen begroeten is eigenlijk, ten aanzien van dit artikel, mijn grootste wens. Rest mij U allen een prettige vakantie toe te wensen en hoop ik dat wij elkaar bij de aanvang van de nieuwe competitie weer in ons Stadion terug zien Het AMSTERDAM-Tournooi wordt ge houden op 12 en 14 augustus a.s. Daar zal ons elftal zich voor het eerst presenteren. Tot dan. TON HARMSEN 10

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1983 | | pagina 10