Jan Sch roevers Zachte kontaktlenzen Voorde spelers zijn de jaren bij Ajax tropenjaren bezit een hogere kennis van het menselijk lichaam. De thera pie van een fysiotherapeut bestaat uit: - massage - oefentherapie - fysiotechnische apparatuur Een masseur verricht dus alleen de massage, als een onder deel van een totale therapie. Natuurlijk is het zaak voor de spelers om primair blessures te voorkómen. Daarvoor bestaan m.i. een aantal voorwaarden t.w.: - goede getraindheid - een goede nachtrust - goed voedsel - niet roken en niet drinken Dat zijn m.i. de allerbelangrijkste bepalingen om blessures te voorkomen. In spelverruwing geloof ik niet. Wanneer de spe lers niet over de konditie beschikken om 'tackles' te ontwijken, voldoen ze niet aan de belangrijkste voorwaarden. Kijk, als jij straks een paar glazen cognac leeg drinkt is je konditie minder om snel te reageren, minder dan wanneer je de drank laat staan. Dan spring je bij een actie op tijd op. Natuurlijk is het voetbaltalent ook belangrijk. Kijk naar Olsen en Vanenburg, vrijwel nooit geblesseerd. Tja, in hoeverre profvoetballers zich houden aan die voorwaarden is natuurlijk niet eenvoudig te zeggen. Je moet niet vergeten dat de spelers per seizoen zo'n 70 wedstrijden spelen waarin iedere week weer moet worden gepresteerd. Men heeft weieens afleiding nodig en een sigaret of een drankje is dan soms niet te vermijden en misschien zelfs wel goed. Maar wat conservatief misschien, vind ik dat teveel spelers zich niet houden aan een strak levenspatroon. Aan de andere kant kan ik wel begrip opbrengen voor het feit dat ook een profvoetballer wel eens uit de band wil springen. Zelf heb ik als roeier erg sober geleefd, maar na die tijd heb ik werkelijk alles ingehaald wat ik in al die jaren gemist heb. Praten Op de massagetafel praat iedereen. Dat kan over alles gaan: trainers, auto's, thuis enz. Veel wordt er ook gesproken op de hotelkamers wanneer het elftal op reis is. Door al die gesprek ken kom je wel eens aan de weet waarom een speler wel of niet presteert. Discretie is daarbij natuurlijk een eerste vereiste. Vanzelfsprekend heb ik veel kontakt met trainer Aad de Mos en soms is het goed en verstandig hem te helpen bij het uit het dal halen van een speler. Want dat is het vaak. Geen speler presteert 70 wedstrijden lang. Het zijn golfbewegingen. De vraag is alleen op welk moment de terugval komt, hoe het komt en wat er aan gedaan kan worden om hem (die speler) weer in vorm te brengen. Een zeer boeiende materie waar eindeloos over te vertellen valt. De speler moet erg veel zelf doen. Trainers en medische staf staan soms machteloos. Psychische begeleiding valt niet uit te leggen. Toch wordt mij weieens verweten, dat ik te weinig kontakten heb. Ik doe dat soms bewust, omdat ik van mening ben dat er van mij rust moet inclusief aanpas en controle uit voorraad leverbaar H"\J - De Clercqstraat 61 - Telefoon 120797 uitgaan in de relatie met de spelers; geen opdringerige, bedillerige houding. Ik probeer mij altijd zo neutraal mogelijk op te stellen. Bovendien heb ik geen moeite om uren met spelers of trainers te praten over het voetbalvak. De proble men, die sterke druk op dat altijd weer prestatie moeten leveren, die angst om uit de basis gezet te worden, onzeker heid, weinig zelfvertrouwen enz. Het belangrijkste is dat rond de speler zoveel mogelijk rust heerst. Dat valt niet mee, want van buitenaf wil iedereen bij hem zijn. De kapper b.v. vindt het een eer wanneer Lerby bij hem in de zaak komt en ga zo maar door. Die rust moet hij zoveel mogelijk hebben. Daarnaast is het van belang dat hij het gevoel heeft dat wij concreet bezig zijn om hem zo snel mogelijk weer op de been te helpen. Het geven van extra schema's en oefeningen geeft de speler het gevoel dat hij onze volle aandacht heeft. Daar kan geen voetbalpsycholoog tegen op. Daar geloof ik niet in. Een speler wil weer zo snel mogelijk in zijn elftal voetballen. Die innerlijke drang om het toch maar weer te proberen is boeiend. Je krijgt ook verschillende situaties. Een speler wil voetballen maar is eigenlijk nog geblesseerd. Of, de medische staf beschouwt de man als genezen, doch de spéler vindt dat hij nog niet kan voetballen. Daar moet dan veel over gesproken worden om zo'n speler te overtuigen van zijn situatie. Voor de spelers zijn de jaren bij Ajax 'tropenjaren'. Het is konstant enorm afzien door dat altijd maar weer presteren. Dat kunnen opbrengen om jaren achtereen iedere dag weer te trainen, de mentale druk van buitenaf; niet verslappen, want dan val je af. Spelers die jaren achtereen die energie kunnen opbrengen, iedere dag weer, verdienen respect, hebben de juiste mentaliteit. Als ik ooit nog eens een boek ga schrijven, zal het daar over gaan. Dan komt natuurlijk ook het geld ter sprake. Ik ben er van overtuigd dat de speler tijdens de wed strijd geen moment aan geld denkt. Op bepaalde momenten daarbuiten natuurlijk wel. Ook dat geeft druk. Als je hoort dat een club een paar miljoen gulden voor je wil betalen gaat er toch wel iets door je heen. Maar die motivatie om konstant voetbal te verrichten heeft niets met geld te maken. Dat heeft met de MENS-voetballer te doen. Iemand die dat niet kan opbrengen valt af. De medische staf denkt ook aan de voetballer na z'n voetbal carrière. Een bepaalde blessure kan zó ernstig zijn dat wij hem moeten adviseren niet verder te gaan omdat hij ook op z'n veertigste jaar nog moet kunnen lopen. De procedure is dan dat wij uiteraard de mening van de speler vragen, medisch volledig uiteenzetten wat er aan de hand is, en proberen hem te overtuigen om al dan niet weer aan de slag te gaan. Soms is het voor de blessure beter om wél te gaan voetballen, even tueel in een lager elftal. Ook in het veld ontstaan soms blessures waarbij de speler absoluut gewisseld wil worden, omdat hij denkt niet meerverder te kunnen. Mijn taak isdan ter plekke zeer snel een diagnose te stellen en vaak de speler te bewegen toch verder te gaan, soms met alle risico's van dien. Daar moet je als verzorger ook wat geluk bij hebben en tot op heden (even afkloppen) heb ik nog niet een speler onnodig laten vervangen. Maar het kan best eens gebeuren. Je neemt, zoals gezegd echt wel eens risico's, maar het kan soms niet anders. Het zien van een wedstrijd moet bij mij dan ook anders zijn dan zoals het publiek dat doet. Ik volg minder de bal maar 6

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1983 | | pagina 6