'Denemarken zit over 8 jaar bij de WK Ajax, de beste leerschool JAN M0LBY: Het gesprek met Jan Mölby vindt plaats enige dagen vóór de nogal spectaculair verlopen ontmoeting tegen FC Groningen. Tijdens die wedstrijd neemt hij de plaats over van Leo van Veen als libero, z'n meest begeerde plek in het elftal. Daarvóór speelde hij toch bijna alle wedstrijden mee maar meer als wisselspeler gezien het feit dat hij op vele verschillende plaat sen werd ingezet. Een van de redenen voor een gesprek was de vraag hoe hij z'n eerste 6 maanden bij Ajax had ervaren en uiteraard ook, om wat meer te weten te komen over deze nog zeer jonge voetballer. De sportpers staat nog niet om hem te dringen, iets wat hem nauwelijks beroerd. Afgelopen zomer 'verkaste' Jan Mölby van Kolding, naar Amsterdam, naar Ajax en streek neer op een flat in Diemen. De zoveelste Deen had z'n intrede bij Ajax gedaan. En niet alleen naar Nederland verdwij nen al die Deense talenten. Vele buitenlandse trainers reizen ook regelmatig richting Denemarken op zoek naar groot en nog betaalbaar talent. En niet zonder succes. Lerby en Arne- sen kwamen als 'broekies' naar Amsterdam, Ziegler en Jensen deden.als ouderen ook van zich spreken, Olsen en Mölby zijn de laatste lichting. Wie volgt, zou men bijna zeggen. Pas 19 jaar is de ogenschijnlijk zelfverzekerde Jan Mölby. Zijn uitstra ling op het veld oogst alom bewondering. Het ingooien van de bal gaat, uit stand van cornervlag afstand richting doel, moei teloos. En toch voelt hij zich eigenlijk pas als een beginneling, is duidelijk in Nederland om veel te leren. 'En waar kan je dat beter doen dan bij Ajax'! Mogelijkheden om elders onderdak te vinden waren er legio. En dan tóch Ajax. Hij legt het allemaal in het onderstaande verhaal uit waarbij uiteraard ook nog andere zaken aan de orde komen. Jan Mölby na ruim 6 maanden ervaring bij Ajax: 'Vanaf het allereerste begin speelde ik in Kolding. Een mid delmatig ploegje. Niets bijzonders. Ik was daar een van de betere spelers en eigenlijk was er weinig perspectief. We train den twee tot drie keer per week, ontvingen een klein beetje geld en dan was het op. Overdag was ik verkoper in een sportzaak en 's avonds trainen. Uiteraard zijn in Denemarken ook van die voetbalmakelaars, die alle mogelijke moeite doen spelers aan de man te brengen. Zo ook met mij. Ik heb het evenwel niet zo op dat soort mensen. Mijn gang naar Ajax is dan ook totaal buiten iedere makelaar om gegaan. Maar er was wel veel belangstelling. Engeland, West-Duitsland, Joegosla vië en nog meer. Het Engelse voetbal trekt mij niet. En om in 4 West-Duitsland te kunnen spelen moet je toch eerst een beetje naam hebben. Dat geldt ook voor Joegoslavië en Spanje. Ik geloof niet dat het verstandig is al op jonge leeftijd in die landen te gaan voetballen. Wat dat betreft is Nederland - en dan met name Ajax - de beste leerschool. In Denemarken heeft Ajax een uitstekende naam. Als je aan een willekeurige Deen vraagt een voetbalcub in Nederland te noemen volgt altijd: 'Ajax'. Toen ik dus met Ajax in kontakt kwam was de keuze niet zo moeilijk. Belangrijk was natuurlijk wel dat andere Denen daar ook speelden. Je bent dan niet helemaal aan je lot overge laten. Want je laat natuurlijk wel wat achter. Je vrienden bij voorbeeld, je kennissen, de taal die je niet machtig bent, maar dat laatste ging vrij snel. Het Nederlands lijkt wel een beetje op het Deens en Duits. En je moet toch erg veel zelf doen. Nu zijn de meeste Denen nogal nuchtere mensen die makkelijk kun nen relativeren. Natuurlijk ben ik veel met voetbal bezig. Het is

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1983 | | pagina 4