Kroniek ajax-nieuws lf§8§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§ De zondag van 9 januari 1983 was niet alleen klimatologisch een sombere dag. Ons eerste elftal, in de Beker-wedstrijd tegen de FC Den Flaag (Eerste divisie!) beslist niet op dreef, zag na de rust donkere wolken boven ons Stadion zich samen pakken, toen de Flagenaars, via een penalty (genomen door oud-Ajax-speler Guido Pen) de leiding namen (1—2). Ook voor scheidsrechter Henk van Ettekoven was het weinig opwekkend toen hij, in de eerste helft reeds, getroffen werd door een zweepslag. Bij gebrek aan een invaller en na vak kundige behandeling door Ajax' fysiotherapeut Rob Nolet, zette de 'ref' tóch door en floot de wedstrijd uit, waarvoor onze hooglijke waardering. En toen ja, als 'hoogtepunt'— maar dan wel in de meest negatieve zin de vreselijke bomontploffin gen, gelanceerd door ditmaal Haagse terroristen. Anders kun nen dat soort lieden niet worden genoemd. In ieder geval is de benaming: supporter niet juist. Want ze komen primair NIET voorde wedstrijd. Neen, het is zoals de Amsterdamse Officier van Justitie, Mr. C. F. T. Fehmers in NRC Handelsblad o.m. verklaarde nadat hij videobanden, gemaakt in het Ajax-Sta- dion had gezien: 'Ik heb kunnen vaststellen hoe de 'vakken' elkaar non-stop uitdagen en jennen. Als je de beelden ziet geloof ik dat ze nog geen 5% van de wedstrijd zien. Als persoonlijke suggestie brengt Mr. Fehmers naar voren: vervang staantribunes door zittribunes. Dan, zo zegt hij, is het niet mogelijk in kluwen heen en weer te rennen en kunnen bommengooiers zich minder gemakkelijk uit de voeten maken of in de massa onderduiken. als je tussen elkaar inge klemd zit, is de sociale controle groter en als er dan tóch gegooid wordt kan het overige publiek de dader beter indenti- fice ren. Sprekende over,kosten en opbrengsten is de reactie: 'Maar als je ziet wat een belachtelijk bedrag zo 'n wedstrijd nu kost waar bij twee honderd man politie moet worden ingezetdan zou ik het rekensommetje nog weieens gemaakt willen zien. Dit laatste zou zeker de moeite lonen, maar we betwijfelen of momenteel de uitkomst een realisering mogelijk maakt. Zoals u ongetwijfeld nog weet, kostte die bommengooierij verscheidene slachtoffers, waarbij één met een zeer ernstige verwonding (slagaderlijke bloeding). Gelukkig kon dit leven worden gered dank zij het kordate ingrijpen van o.a. een poli tieman. Ten overvloede zij er hier op gewezen dat ALTIJD medische- c.q. Chirurgische hulp aanwezig is; deze is per directe telefoon bereikbaar en kan binnen luttele minuten ter plaatse zijn. AJAX—FC Groningen 5—5!! De gelegenheid om revanche te nemen voor de destijds in Groningen geleden 21 nederlaag, heeft Ajax niet benut. Goed en actief begonnen, hetgeen reeds in de eerste zeven minuten een 20 voorsprong opleverde, viel de thuisclub daarna op en om onverklaarbare redenen terug en bood de gastheren volop kansen. Die daar dan ook dankbaar gebruik van maakten. Binnen een half uur was de schaal in evenwicht qebracht via een fraaie kopbal van Waalderbos en een kapitale fout in onze defensie, waarvan MacDonald profiteerde. Ondanks de mindere kwaliteit van Ajax kwam het nog vóór de pauze op 32 dankzij een doelpunt van Lerby. Na de hervatting eigenlijk hetzefde beeld als in de eerste 45 minuten: een beter spelend FC Groningen met Edwin Koeman als grote uitblinker en een Ajax dat wel beter wilde maar het vanmiddag niet kon. Na tien minuten opnieuw de gelijkmaker; een uitzonderlijk mooi doelpunt van linkerspits Ron Jans (33). Hierna moest Piet Schrijvers zich laten vervangen door Hans Gal jé. We kre gen de gelegenheid opnieuw de leiding te nemen, toen 'ref' Geurds Ajax een strafschop toekende. Het hiermede (de te genpartij) niet eens zijnde, was het voor de heer Geurds maar gelukkig dat er bij de Groningers voldoende beschermende en alsnog vredelievende krachten aanwezig waren om Ronald Koeman in bedwang te houden, teneinde te verhoeden aldus een verklaring van de zijde der bezoekers, dat Ronald de arbi ter naar de keel vloog! Nu floot de heer Geurds niet zijn sterkste wedstrijd, maar we dachten dat daarbij juist de Groningers niet te klagen hadden, gezien het feit dat het vaak harde en onbesuisde spel van de Ajax-opponent eerder en misschien wel gemotiveerder aanleiding tot scheidsrechterlijk ingrijpen had moeten geven. Maar goedpenalty. En Edo Ophof voltrok het vonnis vak kundig. Een verdere opleving in de Ajax-ploeg bracht de stand (door Dick Schoenaker) zelfs op 53en toen waren er nog acht minuten te spelen, ledereen verwachtte deze uitslag als Clubblad van de Amsterdamse Football-Club „Ajax" 88 Maandblad Seizoen 1982/1983 - februari 1983 - No. 5 88 88 Io Abonnement (voor niet-leden) 25,-per jaar Postrekening 123977 en 4512800 Redactie A. Harmsen, M. Middendorp, M. J. W. Middendorp Redactie-adres M. J. W. Middendorp, Zwaluwstraat 20, Badhoevedorp Administratie-adres ff Middenweg 401Amsterdam-Oost Advertentie-exploitatie Gosewehr, Amstelveenseweg 1020, telefoon 445582 ff Layout en druk 'Grafica'b.v., Elandsgracht 37, Amsterdam-C. - ff Kopij voor het volgende nummer moet uiterlijk 17 maart a.s. op het redactie-adres aanwezig zijn.

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1983 | | pagina 1