HENK WOLTHUIS: NASKIP 'Op de staantribunes had ik alleen al 16 inschuivers Ik heb in die veertig jaar niets anders gedaan dan geleerd Al eerder is op deze plaats door velen betoogd hoe belangrijk het is over mensen te kunnen beschikken die bereid zijn 'het vuile werk', het werk achter de schermen of-hoe het ook ge noemd mag worden, in volkomen anonimiteit te verrichten. Gelukkig voor iedere organisatie en niet in het minst voor een Betaalde Voetbal Organisatie als 'Ajax', dat er nog steeds mensen bestaan die door weer en wind bereid zijn vele vrije uren aan de club te besteden omdat men 'Ajax' toevallig een aardige vereniging vindt. Vraag is altijd: waar die mensen vandaan moeten komen wanneer anderen, om welke redenen dan ook, er mee willen of moeten stoppen. Niet eenvoudig, ook niet voor 'Ajax', maar het lukt nog steeds. Onder hen die dat zeer belangrijke werk achter de schermen verrichten, vallen zeker ook de suppoosten.' Het werk dat door hen gedaan moet worden is nu niet direct het meest dankbare. Maar deze men sen moeten er nu eenmaal zijn om de toeloop van het publiek enigszins in goede banen te leiden, waarbij een controlerende functie op toegangsbewijzen e.d voorop staat. Nu was dat voorheen nog wel aardig om te doen doch niemand zal ver baasd staan wanneer thans helaas moet worden geconsta teerd dat het werk van een suppoost er, op z'n minst en zachtst gezegd, niet makkelijker op is geworden. Omdat weinigen iets zullen weten over de ervaringen van een suppoost en wat deze taak nu in feite inhoudt ben ik gaan praten met de man die na 40 jaar aktieve dienst - als suppoost, hoofdsuppoost en alge meen hoofdsuppoost - het bijltje neerlegt, om reden dat hij het nu wel welletjes vindt. Zondag 5 december j.l. had hij 'zijn' laatste wedstrijd: Ajax-Helmond Sport. Enige dagen daarvoor zocht ik hem op in de Theseusstraat om notities te maken van een man, die een groot deel van z'n leven Ajax meer dan voortreffelijk heeft gediend. Onder het toeziend oog van z'n vrouw doet hij z'n verhaal: 'Ach, eigenlijk hoeft dat voor mij allemaal niet. Zondag moet ik m'n vrouw meenemen. Ik heb er geen idee van wat er gaat gebeuren. Maar ach, ik vind het wel goed zo. Nu ook nog een interview. Kijk, voor mij is door al die jaren heen de administra teur altijd de man geweest die ik als mijn 'kontakt' beschouw de. Als ik dus iets wilde ging ik naar hem toe en hij zocht dan wel weerverbinding met het bestuur. Dus zat ik laatst ook weer eens een tijdje te praten met Gerard Holsheimer over vroeger en zo; over m'n vader, die ook meer dan 50 jaar suppoost geweest is en mij zo'n beetje heeft meegetrokken in dat werk. Dat doe ik nu 40 jaar dus. Nou, toen van 't een op het ander. Gerard zag wel iets in een verhaal voor het clubblad. Inderdaad, twee generaties Wolthuis, samen 90 jaar suppoost ervaring. M'n vader was hoofdsuppoost toen hij helaas een ongeluk kreeg waardoor hij dat werk niet meer kon doen. Ik mocht dat toen overnemen omdat ik intussen wel ongeveer wist hoe een hoofdsuppoost fungeerde. Dat is nu ongeveer 27 jaar geleden. In de loop der jaren werd ik algemeen-hoofdsuppoost waar door je de algehele verantwoordelijkheid draagt voor het func tioneren van de verschillende posten en medewerkers. Ja, waarom wordt iemand suppoost? Je wilt wat voor je club doen. Vanaf m'n achtste jaar al ga ik naar 'Ajax'. Thuis was het altijd 'Ajax'. Nooit anders geweest. Mee met je vader. Ik denk dat het bij jou ook wel zo gegaan is. Het werk vind je leuk, het wordt wel gewaardeerd dus, ja, zo gaat dat meestal. Het is je hobby. Voor de financiën hoef je het niet te doen. Althans ik niet en anderen zeker ook niet. Bij de jongeren speelt dat soms wel een rol plus het feit dat men een groot deel van de wedstrijd gratis kan zien. Maar ouderen doen het uit pure hobby en ook al zou men niets krijgen, dan nog blijft men. Door weer en wind! Werk Het werk van een suppoost bestaat hoofdzakelijk uit het con troleren van toegangskaarten. Daarnaast is belangrijk: het plaatsen van de auto's rondom het stadion. Mijn taak is in deze toe te zien dat bij een thuiswedstrijd de presentielijst wordt getekend, dat iedereen z'n positie wordt toegewezen en dat na afloop van de wedstrijd de financiën worden geregeld. Een groot deel van het werk wordt nu overgenomen door de admi nistratie. Vroeger was dat anders. Toen moest ik zelf ook de suppoosten aanschrijven en maar zorgen dat er voldoende mensen aanwezig waren. Dat is nu niet meer. De administratie schrijft aan. Het is ook allemaal wat makkelijker geworden. Zeker op gebied van de administratie maar ook operationeel. BRUIN GEBAKKEN KIP VANAF 1 eventueel met patat en saus VAN WOUSTR. 23, tel. 645536, óók voor catering-service

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1983 | | pagina 3