PRESIDENTIEEL Zoals in de Kroniek reeds aangekondigd zal de voorzitter u o.m. vertellen, waar om er een conflict is ontstaan tussen de FBO en AJAX. U heeft daarover reeds veel in de media kunnen vernemen. Maar ik denk dat het toch goed is hier de blik van het Ajax-bestuur op de breuk toe te belichten. Het is n.l. zo, dat wij als top-club(s) - er zijn nog een paar andere - té weinig kunnen doen om het Nederlandse Voet bal naar een beter peil te brengen. Het is jaren geleden dat het systeem van: één club - één stem werd ingevoerd, maar ik denk dat er een duidelijke scheiding zal moeten komen tussen Ere-divisieclubs en Eerste-divisieclubs, omdat de belan gen van die twee afdelingen op zich heel ver uit elkaar liggen. Daarnaast zijn wij van oordeel dat in het bestuur van de FBO in ieder geval één of twee Ere-divi- sie-clubs vertegenwoordigd moeten zijn. Op dit moment is het zo dat téveel niet gebonden bestuurders achter de groene tafel zitten. Wij vinden ook dat er minder clubs aan het Betaalde Voetbal behoren deel te nemen. Als ik bij bepaal de wedstrijden in de Eerste-divisie de hoeveelheid toeschouwers zie, dan doen de Amateurs het beter. Diverse be stuursleden van de FBO zijn ervan over tuigd dat er in minder clubs in het be taalde Voetbal moeten komen, waarbij ik helemaal niet wil spreken van een Liga. ledereen schrijft Ajax de Liga structuur aan, maar wij als Ajax-bestuur praten daar niet over. We zeggen alleen: er moeten minder clubs zijn. Als je dan in het bestuur van de FBO zit en je bent ervan overtuigd dat er een geringer aan tal clubs moet zijn, dan vind ik dat je dat ook dient uit te dragen. Het FBO-bestuur dient een visie te hebben hoe het er in de toekomst voor het Nederlandse Voetbal uit gaat zien. En dan is het natuurlijk wel leuk om steeds vast te houden aan 35 of 36 clubs, maar met getallen in je achter hoofd, dat het er toch maar 25 of 26 moeten zijn, vind ik dat je dat dan ook moet zeggen. Het behoort ook tot een visie. Je kunt niet 34 clubs tevreden stel len. Je zult op een gegeven moment van het standpunt uit moeten gaan: met 34 lukt het niet, maar met 26 kan het ge zond zijn. Dan heb je als bestuur de plicht om daar een visie over te geven, daar een discussie over te houden. Maar op dit moment is de FBO eigenlijk een Praatclub, waarbij iedereen zijn eigen tuintje tracht schoon te houden en niets voor elkaar over heeft. Wij vinden dat het FBO-bestuur helemaal niet in staat is om naar zo'n Liga toe te werken. Ik denk dat dat onder KNVB-vlag zal moeten gebeu ren, al was het maar om de UEFA en FIFA in Bern tevreden te houden. Ik wéét niet of we wel zo nodig naar een Liga toe moeten; ik denk dat de Sectie Betaald Voetbal bij ons veel meer mogelijkheden heeft dan de Liga-structuur in Engeland en/of Liga-structuur in de Bcnds- repuliek. Ik ben er nog niet zo van over tuigd dat dat v ordelig zal zijn, zo'n structuur. Ik denk dat onze Ere-voorzit- ter het met mij eens is dat een Sectie Betaald Voetbal, zoals die in Nederland gegroeid is, dat die meer voordelen heeft, meer macht naar zich toe kan trekken dan de Liga in Engeland en die in West-Duitsland. Wat het verevenings-fonds betreft, heb ben wij gezegd: wij doen natuurlijk daar aan mee. Wij doen alleen NIET mee op de manier zoals de Minister van CRM destijds, de heer De Boer, het in zijn hoofd had nl. dat wij 75% van onze shirt reclame zouden moeten afstaan aan de zwakke clubs en 25% zelf mogen hou den. Ik vind dat ALLE clubs voor dat ver evenings-fonds verantwoording moeten dragen en dat ze gewoon 7% van hun recette aan het verevenings-fonds moe ten afstaan. Dat het in de praktijk er op neer komt dat er natuurlijk maar een paar clubs zijn die de centjes moeten opbrengen om de zaak in stand te hou den, dat is óók duidelijk. Dat zullen mis schien 4,5 of 6 clubs zijn maar ik vind dat het spelletje van: alleen maar halen en nimmer wat brengen, dat moet gewoon afgelopen zijn. De clubbestuurders ge dragen zich in de FBO ook als volwaar dige bestuurders, zijn ook alleen maar op eigen voordeel uit. Daarom stellen wij: iedere club betaalt 7% van de recette. En dan kom ik direct op het volgende chapiter en dat is dat wij controle willen hebben op de ontvangsten. Het is echt voorgekomen - en ik zal geen namen noemen - mag ik ook niet - maar de bewijzen zijn er, hébben we, dat er een Ere-divisie club is, die bij een belangrijke thuis-wedstrijd, waar een top-club op bezoek komt, kaarten verkoopt zonder prijs-opdruk Dan vraag ik mij af hoe een recette ooit is te controleren. Dit is één van de redenen dat wij hebben ge zegd dat kaarten centraal moeten wor den uitgegeven en er is maar één instan tie die dat kan en dat is de KNVB. Dan weten we zeker hoeveel geld er ontvan gen is en hoeveel de afdracht moet wor den. Die afdracht moet per week volgen. Het kan nooit zo zijn dat een club, die toch alleen maar uit de pot krijgt, dus in wezen altijd een voordelig saldo zal heb ben, nooit moet inleveren. Ik vind dat dat gewoon wél moet gebeuren, eens per week. Verder zal eens per drie maan den, of per half jaar of per jaar een verde ling moeten worden gehouden. Die ver deling, vind ik, zal via de KNVB moeten lopen. Ik heb er helemaal geen moeite mee als daar het BBI bij ingeschakeld zou worden. Ik denk dat het een en ander ook wel een goede taak voor het BBI is, de échte taak nl. het begeleiden van het Betaalde Voetbal. Op het ogenblik is het zo dat ze niet begeleiden, doch alleen maar wetten voorschrijven en van die wetten willen we af. Het verevenings fonds is een uitvinding van Ajax. Wij hebben gesteld: ga weg! Trek je handen af van die twee miljoen gulden van de overheid. Zorg dat je dat bedrag zelf brengt en dan alleen nog maar gebruik maken van het BBI als begeleidings-ap- paraat en niet meer als uitvoerend- lichaam, niet meer als eisenstellende in stantie. Ik weet zeker dat bij de KNVB men op dezelfde lijn zit. Erzijn natuurlijk altijd wel een paar clubs die zeggen: ja maar er moet een bodem inzitten, dus het mag nooit meer worden dan 2.000.000,-. Ik zou het fijn vinden als inplaats van die twee miljoen het 3.000.000,- zou worden, want dat be tekent gewoon dat er sprake is van een hogere recette- opbrengst, dat het dus de clubs goed gaat. Van een bodem wil len wij derhalve niets weten. We vinden dat het vereveningsfonds niet thuis hoort bij de FBO, om het simpele feit dat 4

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1982 | | pagina 4