IN MEMORIAM strijd anders dan als toeschouwer. Op de bank ben ik vrij kalm. Geen onnodig geschreeuw of iets dergelijks. Heeft veelal toch weinig zin. Waar ik me het meest aan erger? Aan soms dat overdreven tijdrekken, terwijl de scheidsrechter daar veel te weinig aan doet. Of dat ik zie dat er regelmatig stomme dingen gedaan worden terwijl het vrij simpel ook anders had gekund. En natuurlijk geniet je ook: van mooie akties of je ziet dat een speler de bal geeft op een manier zoals jij dat van de kant al in gedachten had. Zo van: als je die bal nu zo geeft ontstaat gevaar en misschien een goal. En wanneer dat dan nog ge beurt ook, die bal precies op de juiste plaats komt dan geniet je als trainer. Ik ben een voetbaldier. M'n hele leven heeft er mee te maken. Op allerlei fronten. Emotioneel ben ik er erg bij betrokken. Dat moet ook. Een sportman moet emotioneel bij z'n sport betrokken zijn. Anders mist hij iets. Dat breekt hem toch op. Iemand die alleen maar voetbalt voor het geld en verder geen emotionele binding heeft, verliest het op den duur. Natuurlijk is voor de speler geld belangrijk. In die korte tijd dat hij top-voetbal kan spelen staat zijn maatschappelijke carrière vrijwel stil en wil hij zoveel mogelijk verdienen. Daar naast moet er emotie zijn. Het winnen of verliezen moet emotioneel verwerkt worden, vooral wanneer het gaat om belangrijke wedstrijden. Om te zien hoe een speler z'n teleur stelling verwerkt is zeer boeiend, ledereen doet dat op z'n eigen manier. Je staat daar als trainer middenin. Dat kontakt met de spelers moet er zijn. Toch ben ik niet voetbalblind. Voetbal is niet alleen zalig makend. Zeker niet. Er zijn veel belangrijkere zaken in het leven. Ik zei het, geloof ik, al eerder. Vooral de ouders moeten hun zoon goed voorhouden dat het voetbal niet alles is. Dat niet iedereen tussen die vier lichtmasten kan komen. Om dan alleen maar aan het voetbal te denken brengt de jongen op zo'n smalspoor dat zoiets in feite niet verantwoord is. Het is zondermeer goed dat men ook andere belangstelling heeft om vooral dat 'smalle spoor' te verbreden. Uiteraard mag studie op geen enkele wijze lijden onder voet bal. Ajax heeft dat weer uitstekend geregeld via die Studie- en Begeleidingscommissie. Maar laat de jongen ook andere inte resses hebben. Staar niet blind op dat voetbal. De ouders hebben daarin een grote taak maar het komt helaas nog wel voor dat ouders in hun zoon de beste voetballer van Nederland zien. Het is onvoorstelbaar hoeveel ouders het er voor over hebben hun zoon bij Ajax te laten spelen. En wanneer dan toch de echte klasse ontbreekt en de jongen moet worden afge voerd is de teleurstelling enorm. Het is dan goed dat de jongen ook nog andere belangstelling heeft. Het verwerken van te leurstellingen is overigens een goede zaak. Het is zeker mede karaktervormend. Mensen die in de sport kunnen incasseren, hebben daar later in het maatschappelijk leven profijt van. Je herkent ze ook in de samenleving. Het incasseringsvermogen is veel sterker ontwikkeld dan bij anderen. En ach, iemand die in Ajax heeft gevoetbald, komt altijd goed terecht. Ajax is een uitstekende leerschool en kijk maar eens om je heen waar al die voormalige Ajaxspelers blijven. In het buitenland heeft Ajax ook een magische naam. Vooral in Frankrijk! Het meest opmerkelijke blijft in mijn ogen hoe enorm Ajax spreekt tot de verbeelding van de mensen. Wedstrijden van lagere jeugdelf- tallen hebben zelfs meer dan normale belangstelling. Dat zijn nooit gewone wedstrijden, neen: 'Ajax komtgonst het dan al weken vooraf en alles wordt dan daarop geprojekteerd. En als de C-2 van noem-maar-op gewonnen heeft van de C-2 van Ajax, kent men het gevoel; alsof het eerste elftal van Ajax is verslagen. Zo is het nu eenmaal en dat maakt Ajax zo bijzon der, zodat je er echt van gaat houden Tijn Middendorp Zeer tot ons leedwezen moeten wij hierdoor kennis geven van het overlijden van onze clubgenoot. JAN KOOMEN op de leeftijd van 79 jaar. In 1921 tot de Ajax-gelederen toegetreden, mocht hij vorig jaar de eerbewijzen in ontvangst nemen ter gelegenheid van zijn 60-jarig lidmaatschap. De daarbij, zoals gebruikelijk door onze voorzitter gegeven opsomming van feiten uit het verleden, gaven ten opzichte van Jan Koomen een indrukwekkende staat van dienst te zien. Als voetballer bracht hij het tot het tweede elftal. Daarna wijd de hij zich meer dan 25 jaar met grote overgave aan het zo belangrijke jeugdwerk bij Ajax. Verder bekleedde hij ruim 12 jaar de functie als redactie-lid van ons cluborgaan, was 6 jaar betrokken bij de werkzaamheden van de toenmalige kas-com- missie en last but not least: was 6 jaar bestuurslid, met name tweede voorzitter. Terecht werden Jan's activiteiten voor onze club op 16 maart 1950 tijdens de bijzondere Algemene Ledenvergadering ter gelegenheid van Ajax' 50-jarig bestaan, erkend door hem de onderscheiding Lid van Verdienste te verlenen. Jan Koomen is niet meerOnvoorstelbaar, vooral voor hen, die hem recentelijk, dat wil zeggen op de Algemene Ledenver gadering van 9 september jl. nog mochten begroeten. Het was deze vergadering dat hij, op verzoek van het bestuur, plaats nam in het stembureau van waaruit het resultaat van de gehouden verkiezing, i.e. leden voor de ledenraad, bekend zou worden gemaakt. Zijn laatste daad voor AJAX Beste Jan, we danken je niet alleen voor het vele en belangrijke werk dat je voor ons aller AJAX deed, we zijn ook dankbaar met jou zo vele jaren het wel-en-wee van onze club te hebben mogen beleven, waarbij je je steeds een fijne en altijd blijmoe dige clubmakker toonde. Ja, zo was hethelaas. Jan,vaarwel! Aan mevrouw Koomen en verdere familie betuigen wij onze welgemeende deelneming; wij wensen hen veel kracht toe dit grote verlies te dragen. Zij mogen er van overtuigd zijn dat wij allen een goede herinnering aan Jan zullen bewaren. M. J. W. Middendorp 7

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1982 | | pagina 7