Le Coq Sportif TONMEPRONK voor kwaliteit en service en serv ice Een goeie of een slechte trainer?? Ik weet het niet. Wie is goed en wie niet. Een ding is zeker: een trainer valt en staat met het materiaal dat er is. Slechte voetballers zullen nooit goed wor den; al train je ze iedere dag vijf keer, iemand die niet kan voetballen leert het ook nooit. Dan sta je als trainer ook mach teloos. Ajax bezit voetballers die je het spel niet meer behoeft te leren. Je kunt als trainer wél de spelers leren hoé hun talenten te gebruiken, hoé te leven als professionele voetbal ler, enz. Ajax bezit in de jeugd veel talent. Zo tussen de 13 en 16 jaar staat dat talent geblokkeerd, omdat juist in die tussen liggende leeftijdperiode andere belangen mee gaan spelen: de school, zeer belangrijk, maar ook vertier, als disco's, brom mers e.d. komen om de hoek kijken. Dan is het een taak van de club, van de trainers, om die jongens juist te stimuleren om in die belangrijke jaren te blijven leven voor het voetbal. Op dit ogenblik stoppen meer jongens met voetbal op jonge leeftijd dan 10 tot 20 jaar geleden. Hopelijk zal dat veranderen wan neer men ziet hoe jonge spelers als Rijkaard en Kieft al kunnen doorbreken. Dit zal veel jongens een stimulans geven tóch door te gaan. Ajax kent een Studie- en Begeleidingscommissie die op het niet voetbaltechnische vlak ongelooflijk goed werk doet. Men neemt ons erg veel werk uit handen en het blijft zeker niet allen bij het adviseren van studierichtingen etc. Ajax heeft daar toendertijd een uitstekende zaak mee gedaan. Kijk, je kunt als trainer nog zoveel willen, als de speler niet wil houdt alles op. Een trainer kan van een speler heel veel maken maar hijzelf moet wel meewerken. Die stimulans moet niet alleen van de trainer komen maar ook van huis-uit. De ouders stimu leren wel maar vaak niet op de juiste manier. Ze zien hun zoon al tussen die vier lichtmasten spelen en als dat dan niet lukt, omdat de jongen toch niet over voldoende talenten beschikt is het hek van de dam. Een groot probleem. Vele ouders moeten goed beseffen dat er nog andere belangrijke zaken in het leven zijn dan alleen voetbal. Wat nu het bijzondere aan Ajax is? Tja, erg moeilijk hoor het is allemaal zo gevoelsmatig. Het is een club met vele contrasten, in het bezit van zeer veel capabele mensen. Je houd van die club of niet, er is geen tussenweg. Ajax is ook niveau. Altijd correct, overal. Dat wordt de jeugd ook bijge bracht. Op tournooien e.d. wordt van iedereen zeer behoorlijk gedrag gevraagd. Ajax kan zich iets anders niet permitteren. Het is ook allemaal zo onberedeneerbaar. Kijk, als ik naar de Volewijckers ga kleed ik me anders. Gewoon, spijkerbroek, trui en zo. Naar Ajax doe je dat niet. Toch anders. Dat is nu het verschil. Kijk naar het gedrag van de mensen als je met Ajax ergens in het land komt. Er ontstaat een enorm stuk frustratie. Laatst bij FC Groningen zag je dat weer. We werden door het publiek voor weet-ik-wat uitgemaakt. Ongelooflijk! Je komt dat buiten Amsterdam vaak tegen. Ik hoop en verwacht dat de komende vijf jaar het voetbal beter wordt. Daar ligt een grote taak voor de trainers. Zij moeten BESTUURSMEDEDELING Zoals bekend mag worden verondersteld zijn Ajax- diploma's STRIKT PERSOONLIJK en dienen te zijn voorzien van een handtekening van de houder alsmede OPGEPLAKTE FOTO. Aan deze voorwaarden blijkt in meerdere gevallen niet te worden voldaan. Wij maken u erop attent dat de controleurs opdracht gekregen hebben GEEN PARDON meer te kennen, indien handtekening en/of foto ontbreken. Men gelieve hiervan goede nota te nemen. Bestuur AFC 'AJAX' zorgen dat het spel beter gespeeld wordt. Door op de juiste manier het voetbalspel te benaderen en over te brengen op de jeugd. Daar moet het beginnen. Het publiek moet iets goeds te zien krijgen voor z'n geld. Leuk, 'spielerisch' voetbal. Niet klinisch maar het overwachte moet er in zitten. Niet weten wat er gaat gebeuren en toch dat ieder ogenblik een prachtige aktie kan komen. Technisch moet het vooral goed verzorgd zijn. Natuurlijk kan niet alles met mooi voetbal - ik zei het al - wat voorop staat is dat de wedstrijd gewonnen moet worden. De winstpunten moeten gepakt worden en inderdaad gaat dat wel eens ten koste van het spel. Zoals thuis tegen Go Ahead Eagles. Er wordt dik gewonnen maar de manier waaróp gaf het publiek geen voldoening. Je kan daar als trainer nauwelijks iets aan doen. De gehele oefenperiode prima doorgekomen, Amsterdam-707 erg goed gespeeld en dan de eerste thuis wedstrijd met matig spel. Verkrampt, zonder vertrouwen enz. Hoe komt zoiets? Ik weet het niet. We hebben er ook lang over gesproken. Een juiste oorzaak is niet te geven. Het zijn van die mysterieuze zaken in de sport die nu eenmaal bestaan. Ja hoor, ik geloof daar zeker in. Veel zaken zijn in de sport niet te beredeneren. Bij het voetbal maar ook vooral bij de individuele sporten. Als trainer kun je slechts door te observeren al vooraf iets zien aankomen. Wanneer je b.v. de kleedkamer binnen komt voel je hoe het is. Dan lukt die dag of niet. In het voetbal kan alles gebeuren. Een wedstrijd is volledig onvoorspelbaar. Vooral bij het begin van een competitie. Later zijn wedstrijden wel enigszins te bekijken, maar dan nog zijn verrassingen mogelijk. Voetbal is een spel van momenten. Elk ogenblik kan er iets gebeuren. Als trainer bekijk je een wed- TEVENS VERHUUR VAN SKI'S EN SKISCHOENEN Chr. Huygensplein 3 - Amsterdam - Telefoon 946257 6

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1982 | | pagina 6