AG AM AMSTERDAM Sigarenmagazijn „AJAX "j. slauerhof MERCEDES-BENZ dat eerste jaar mij eigenlijk niet goed bevallen is. Ik trainde de selecties-jeugdelftallen, behalve de B1 juniores. Die had Dirk de Groot. Geen probleem. Er waren ook successen. Daar lag het niet aan, maar ik voelde mij bij Ajax toen niet thuis. Ik vond toen ook de jeugdorganisatie niet juist. Mijn voorkeur ging uit naar het verminderen van elftallen, wat, zoals je weet, na die tijd ook wel gebeurd is. Twijfels kwamen ook omtrent het gestopt zijn met aktief voetballen. Kortom: even niets doen. Daarbij moet je niet vergeten dat wij altijd een winkel hebben gehad (en nog) zodat wij financieel nooit helemaal van die voetballerij afhankelijk waren. Ik kon dus vrij makkelijk zeg gen: ik stop even. Maar ja, op de meest onverwachte momen ten doken er toch altijd weer clubs op die belangstelling voor je hadden. Maar in feite was er bij mij geen belangstelling meer. Toch slaagde DWG erin mij aan te trekken als trainer. Ik ben daar 1 jaar geweest. Erg leuk, erg gezellig, ook veel erger nis en veel pech. Maar om nooit te vergeten. Toch vond ik na verloop van tijd het niveau te laag. Je bleef te maken hebben met amateurs van wie je niet dat kon eisen wat je eigenlijk wilde. Nadat ik bij DWG was vertrokken kreeg ik helaas in huis een naar ongeluk. Een verwonding aan mijn oog zorgde er voor dat ik in het ziekenhuis terecht kwam, enige malen werd geopereerd, allemaal ellende waarbij ik voor mijzelf het voet bal al lang had opgegeven. Door m'n linkeroog zie ik n.l. vrijwel niets. Ruim drie en een half jaar niets aan voetbal gedaan. Tot op een gegeven moment Adri v. d. Eyden mij vroeg Ajax 3 maanden met de training te helpen omdat Aad de Mos de plaats had ingenomen van Leo Beenhakker. Ik nam de A1- jeugd en het 2e elftal voor m'n rekening. Nou ja, vervolgens kwam Kurt Linder, Aad werd 2e man en ik dan A-1 plus 2e elftal. Een goed jaar gehad. Het tweede elftal promoveerde. Toch vond ik dat m'n werk bij^jax langzamerhand ten koste ging van m'n gezinsleven. De werktijden lagen nu eenmaal anders dan tussen negen uur en half zes. Nu is dan de huidige situatie ontstaan (full-time) en ik moet zeggen dat de samen werking werkelijk uit de kunst is. Inderdaad, we zijn nog maar enige weken bezig, maar Aad en ik hebben een uitstekend kontakt, overigens ook met de andere mensen van de techni sche leiding; in feite vormen we met z'n allen een zeer hecht team waarbij alles wordt besproken. Want, uiteraard, hebben we veel met elkaar te maken. Hulptrainer De functie van een hulptrainer is zeer veelzijdig. Zelf voel ik mij in m'n werk gelijkwaardig aan de hoofdtrainer, maar hij is natuurlijk de baas. Bepaalde gevallen worden samen door genomen maar de eindbeslissing ligt bij Aad. Beiden vormen we het team waarin de werkzaamheden worden verdeeld. Een hulptrainer verkeert wat meer onder de spelers. Hij vangt ze op na teleurstellingen, traint apart met ze wanneer dat nodig is of vervangt de hoofdtrainer wanneer deze niet aanwezig kan zijn door andere verplichtingen. Momenteel loopt het allemaal voortreffelijk, mede ook door het feit dat je als trainer te maken hebt met technisch zeer begaafde voetballers, die je in feite op dat vlak maar weinig meer behoeft te leren. Mijn stokpaardje is altijd geweest: voetbal spelen op techniek. En dan vooral die techniek dienstbaar maken in de wedstrijd. Dat moet bijge bracht worden. Zoals je aan een speler en een elftal meer zaken moet bijbrengen waarvan de trainer vindt dat die be langrijk zijn. Ook de manier waarop verschilt per trainer. Wat voor type ik ben? Moet je maar aan anderen vragen. Ik weet het nietIk hou van voetbal hè, beleef daar veel plezier aan en daarom probeer ik dat plezier over te dragen op de spelers. Je moet vreugde beleven aan je vak, anders kom je er niet. Het trainen probeer ik 'spielerisch' te doen maar toch op een Middenweg 400 hoek Brinkstraat Telefoon 653621-Amsterdam-Oost Voorverkoop Ajax (ook op zondagmorgen) Inleveringsadres Lotto- en Toto-formulieren A.F.C. Ajax manier, dat iedereen ziet wie de baas is. En vooral wat humor er bij. Het behoeft niet altijd even serieus te gaan. De techniek moet vooral de boventoon voeren; voetballen zoals Ajax dat kan en doet. Dan geniet je. Kijk naar een Jesper Olsen tegen de Spurs bij Amsterdam-707. Ook als trainer kijk je dan verrukt. Of de techniek van Gerald. En dan vooral die techniek op de juiste manier in de wedstrijd gebruiken. Uiteraard moet de speler konditie bezitten. Conditioneel sterk én agressief om vooral die bal te willen hebben. Want al heb je als speler nog zoveel techniek in huis, zonder bal heb je daar niets aan. Maar ook het spel zonder bal is enorm belangrijk. Net zo goed als techniek, is voetbalinzicht bijna niet te leren. Velen hebben dat van moedertje Natuur meegekregen. Cruyff b.v. heeft dat onge kend. Geen voetballer ter wereld kan met hem wedijveren. Ik heb nog nooit een betere gezien. Ook niet bij de laatste WK. Veel klinisch voetbal, Brazilië, Frankrijk e.a. uitgezonderd. Niet 'spielerisch', veel meer het AZ '67-spel uit hun kampioens jaar. Perfect, maar niet leuk om naar te kijken. De invloed van een trainer is toch wel degelijk aanwezig bij een wedstrijd. Vooral in de rust kun je maatregelen nemen om verbeteringen aan te brengen, of aanwijzingen geven tijdens de wedstrijd. Dat kan allemaal. Bij trainingen spreek je veel met de jongens, over de fouten die gemaakt zijn of wijzigingen die je wilt aan brengen in hun spel. Kijk, die doorstroming van jeugdige ta lenten komt natuurlijk niet zó maar. Ingewijden hebben dat al jaren eerder zien aankomen en de trainers zéker. Door die blessuregolf in 1980/1981 is het allemaal wat snel gegaan maar ze zijn er toch maar. Waarom andere clubs dat niet hebben, ligt m.i. aan het feit dat Ajax het voetbalspel benadert op een manier die de spelers aanspreekt. Wanneer je de ge middelde jeugdvoetballer in Nederland neemt, wil hij in bijna alle gevallen voetballen zoals Ajax dat doet. Dat lukt dan veelal niet, omdat hij wordt geleid door mensen die het voetbal an ders benaderen; minder op techniek, maar méér op konditie. Dat kan ook een reden zijn waarom Ajax juist talenten weet te vinden als nu een Olsen en Mölby. De scouts van Ajax bekijken het voetbal anders en leggen op bepaalde eigenschappen grotere nadruk dan anderen. Anders kan het niet zijn. ,-s Donauweg 11 - Amsterdam-Sloterdijk Telefoon 134631, na 18.00 uur 732770 N. J. van Gak voor nieuw verkoop en leasing op maat en STER-OCCASIONS voor Amstelveen: Amsterdamseweg 188, telefoon 455755

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1982 | | pagina 5