Hassie' van Wijk Ouders zien hun zoon al tussen die vier lichtmasten Wanneer u dit clubblad onder ogen krijgt is de voetbalcompe titie alweer enige weken op weg. De verschillende wedstrijden hebben ongetwijfeld gezorgd voor de nodige verrassingen, wat weer eens temeer de onvoorspelbaarheid van het voetbal kenmerkt. En juist dat nooit zeker weten wat er gaat gebeuren blijft het zo boeiend houden. Vooral bij de aanvang van de competitie zijn de krachten van de verschillende teams onbe kend. De elftallen zijn nog bezig zich te 'vormen'. Het is de taak van de trainer het sterkst mogelijk elftal weten samen te stellen want wie anders dan hij weet welke klasse hij in huis heeft en hoe met die talenten om te gaan? Trainers zijn ook maar mensen, die menen te weten, hoe te moeten handelen, maar ook regelmatig voor verrassingen komen te staan, waardoor alle goedbedoelde ideëen volledig de mist in gaan. De resulta ten blijven dan weg en de kwetsbaarheid van de trainerspositie neemt toe. Zo gaat dat in het voetbal, zo is het altijd geweest en zo zal het ook wel blijven. Ajax heeft in een eerder stadium nogal wat trainers in huis gehad, binnen een vrij korte tijd. Het is een goede zaak dat ook op dat vlak wat rust is gekomen. Het vertrek van Kurt Linder kan voor niemand een verrassing zijn geweest, daar het volledig in de 'planning' was opgenomen: Kurt Linder 1 jaar hoofdtrainer (met een optie voor een 2e jaar), daarna Aad de Mos als verantwoordelijke man voor de presta ties van het eerste elftal. En zo geschiedde: Aad de Mos 1e trainer en Hassie van Wijk assistent, 2e trainer, hulptrainer of hoe het ook mag heten. En om laatstegenoemde gaat het in dit interview. Een gesprek met de hulptrainer van Ajax. Z'n werk verricht hij voor velen achter de schermen hoewel hij er altijd is. In de voetballerij is de naam 'Hassie' van Wijk zeker niet onbekend. Toch treedt hij vrijwel niet naar buiten. Vandaar de gedachte juist met hem te gaan praten over zijn werk bij Ajax, z'n loopbaan als voetballer, het trainerschap, z'n ervaringen, het omgaan met jeugd, de doorbraak van al die talenten bij Ajax en nog meer zaken welke tijdens het gesprek aan de orde komen. Thuis in Landsmeer krijg ik tijdens het praten het gevoel dat Hassie probleemloos dag en nacht over voetbal kan praten, leder facet daarvan boeit hem mateloos. Maar ook de betrekkelijkheid van het voetbal ontgaat hem niet. Het komt allemaal aan de orde in het onderstaande monoloog van enige uren moeiteloos praten over Ajax en voetbal: 'Het spreekt vanzelf dat ik gevoetbald heb op een redelijk niveau. Begonnen bij ZSGO als jongetje van 9 jaar. Daar ben ik vrij lang gebleven. Tot m'n zestiende. Ook in die tijd werd er natuurlijk gescout, net zoals nu. Ik werd nog wel eens gekozen voor Amsterdamse elftallen waarin nogal wat jongens speel den van de Volewijckers. Goed, je weet hoe dat gaat. Ik zag de Volewijckers wel zitten en dus ging ik daar spelen. In Noord. Op m'n 1"8e jaar kreeg ik een kontract aangeboden. Erge leuke tijd gehad. Ook een goed elftal. Je had toen het team van de 'Mosveld-babies'. Na 6 jaar werd ik getransferreerd naar ADO Den Haag, waar ik een goed seizoen doormaakte. Er was na 1 jaar al veel belangstelling voor mij en ik koos uiteindelijk voor 4 Teister. Achteraf bleek die keuze niet zo goed te zijn geweest. Financieel wel, maar sportief was het een achteruitgang. Ik heb daar vier jaar degradatievoetbal gespeeld. Nu moet je je overigens van die financiën in die tijd ook niet teveel van voorstellen. Maar goed, het was toch betaald-voetbal. Op een gegeven moment kon ik naar PSV, maar Telstar hield mij tegen. Een nare zaak; ik ben toen gestopt. Was, geloof ik, een jaar of 28. Het voetbal geloofde ik wel. Maar na een half jaar kwam AZ '67. De club verkeerde nog in een ontwikkelings periode, want ik heb daar in die 31/2 jaar nu niet bepaald de beste tijd meegemaakt. Twee keer gedegradeerd en twee keer weer teruggekomen. Het leek dus een beetje op de periode bij Telstar, hoewel we daar nooit gedegradeerd zijn. Iedere keer lukte het weer nét de dans te ontspringen. Bovendien kreeg ik bij AZ '67 nogal veel last van blessures. Ik heb toen nog ge speeld tot m'n 33ste of 34ste jaar. Tijdens het aktief voetballen had ik al wat cursuswerk gedaan voor het trainerschap. Als zodanig ben ik begonnen bij De Spartaan. Wel kwam op dat moment André Kraan bij me met het verzoek bij Ajax te gaan werken als jeugdtrainer, maar ja, ik had net getekend bij De Spartaan en ik ben dat kontrakt ook nagekomen. Ik heb eigen lijk nooit geweten hoe Ajax achter mij gekomen is. Zelf had ik geen enkel contact met de club of kende daarvan mensen. Ik vermoed dat het gekomen is via de Bond. Bij De Spartaan ging het allemaal erg leuk. Ook wel wat geluk gehad; veel nieuwe spelers, veel talent. Het eerste jaar werden we tweede, het 2e jaar derde en toen kwam de club in de hoofdklasse. Er tussen door deed ik ook nog districtstrainingen voor de KNVB. Na 2 jaar kwam André Kraan wéér met hetzelfde verzoek: jeugd trainer. Nu kon ik er wél instappen. Maar ik moet zeggen dat

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1982 | | pagina 4