STUDIE- en BEGELEIDINGS COMMISSIE INLEIDING Henk Becker, voor de door hem gemaakte bijzonder mooie vergrotingen van elk elftal en de scheidsrechters. Op 7 juni 1982 organiseerde de Jeugd- en de Ontspanning scommissie een afscheidsavond van het seizoen 1981-1982 voor de juniores in het Restaurant van de Edenhal, waarbij ook de leden van de Studie- en Begeleidingscommissie aan wezig waren. Tot verleden jaar was het de gewoonte de huldiging van de Kampioenselftallen op de Algemene Ledenvergadering te doen plaatsvinden. Maar zoals het deze keer gebeurde, meteen na afloop van de competitie, als de jongens nog min of meer in een kampioensroes zijn, lijkt beter om dat voort aan altijd zo te doen. Allen kunnen dan ook aanwezig zijn, omdat de vacanties nog niet aan de gang zijn. Het werd een ware feestavond met onder andere een film verzorgd door de heer Tjepkema. Het was de finale van de Europacup 1 (1972) in Rotterdam gespeeld door Ajax en Inter Milan, die door Ajax met 2-0 werd gewonnen. Beide doelpunten gemaakt door Cruyff. Daarna sprak voorzitter Harmsen een wijs en tegelijk een waarschuwend woord tot de jeugd, waarna hij tot de huldi ging van de kampioenen overging en tevens woorden van lof uitte aan het adres van de leiders, trainers, commissieleden en anderen. Hoofdtrainer Aad de Mos wees op het komende seizoen 1982-1983 waarin getracht moet worden te behouden wat bereikt is en zo mogelijk dit nog te verbeteren. Dat zal inspanning van al onze krachten vergen. (M.J.W. Midden dorp in het Ajax-nieuws). Tot slot van dit Hoofdstuk namens het bestuur woorden van dank aan de leden van de jeugdcommissie, voor het vele werk in het afgelopen verenigingsjaar verricht ten behoeve van de jeugd. Op 1 juli 1981 bestond de commissie uit de heren: D.C. Karremans; J. Tielenburg; T. Tielenburg; I. Waas, voorzitter en H.P. de Weers. Overeenkomstig het bepaalde in artikel 18, lid 6, van het huishoudelijk reglement had de commissie haar evaluatie verslag over het seizoen 1980-1981, gedateerd 1 juli 1981 aan het bestuur toegezonden. In de bestuursvergadering van 3 september 1981 werd dat verslag uitvoerig met de commissieleden besproken. Tijdens een door het bestuur op 16 maart 1982 belegde per sconferentie werd het Rapport 'Ajax begeleidt' gepresen teerd, samengesteld door de leden van de commissie, zijn de een verslag van 5 jaar ontwikkeling bij studie en begelei ding van voetballers, begonnen bij de jeugd en van lieverle de uitgegroeid tot de spelers van de A-selectie. Naast de grote opkomst van de journalisten waren er ver schillende officials aanwezig toen voorzitter Harmsen met enige inleidende woorden de bijeenkomst opende en het woord aan de heer Waas gaf. De heer Waas gaf nog enige toelichting op het rapport, waarna de verschillende sprekers het woord voerden en bleek dat zij allen grote waardering 26 hadden voor het werk van de commissie, maar ook voor het bestuur van Ajax, dat de heren de gelegenheid had geboden om tot studiebegeleiding te komen. Drs. M. Roemers en de heer J.C. v.d. Klink sprake namens de Stichting Arbeidszaken Betaald Voetbal; De heer D. Stoop sprak namens het sectiebestuur betaald voetbal; De heer H.H. Feringa sprak namens het sectiebestuur ama teurvoetbal; Tot slot sprak de heer K. Jansen namens de V.V.C.S. Het bestuur nodigde de leden van de commissie met hun dames uit voor een diner op 11 mei 1982 in Belle Rive, waar voor onder meer ook de heren A.R. Been en W.F. Schoe- vaart met hun dames waren geïnviteerd. Het evaluatieverslag over het afgelopen seizoen 1981-1982 volgt hieronder. Uitgaande van het basisprincipe vertrouwelijkheid, zijn namen en details weggelaten om de vertrouwenspositie bin nen de vereniging te waarborgen. Voor de studie- en Begeleidingscommissie is het seizoen 1981-1982 wel een heel bijzonder jaar geweest. Niet alleen beleefde zij haar 1 e lustrum en stond dit jaar in het teken van de voltooiing van het rapport 'Ajax begeleidt', maar kreeg de commissie het vertrouwen van het bestuur om zich naast de jeugd ook met de begeleiding van de full-profs bezig te gaan houden. Een begeleiding dus, welke door de Stichting Arbeidszaken Betaald Voetbal bij alle verenigingen in het betaalde voetbal wordt aanbevolen, door het instellen van een zogenaamde Commissie Personeelsbeleid. Dat de begeleiding bij de 'vereniging' Ajax een totaler begeleiding kent dan die van een stichting, ligt opgesloten in de vereni- gingsvorm. Na de installatie van een achttien tal uit het niets geboren Commissies Personeelsbeleid, volgde die van de Studie- en Begeleidingscommissie echter met het verschil dat haar visie op begeleiding gesteund wordt door vijf jaar ervaring. Het vorenstaande was reden voor het bestuur, naam, samenstelling en werkwijze van de commissie niet te wijzi gen in Commissie Personeelsbeleid. Dit standpunt werd door de heer Drs. M. Roemers, verbonden aan de Stichting Arbeidszaken Betaald Voetbal en belast met de advisering aan de betaald voetbal organisaties met betrekking tot taak en samenstelling van de commissie Personeelsbeleid, na inzicht te hebben verkregen in werkwijze cq. functioneren van de Studie- en Begeleidingscommissie, als vanzelfspre kend ervaren. Op 16 maart 1982 volgde in aansluiting op de presentatie van 'het rapport' de installatie van de S.B.C. in aanwezigheid van een grote persvertegenwoordiging en tal loze officials. Een nieuw aspect in haar functioneren ziet de commissie in het vertegenwoordigen van de vereniging naar buiten toe. Voorbeelden hiervan zijn: - de deelname aan een tweetal forum-discussies met de BAVA, hetgeen door beide partijen als zeer positief is ervaren. - orienterende gesprekken met de regisseur van een Ikon filmploeg aangaande een op te nemen televisiefilm over de Ajax-jeugd, behelzende de maatschappelijke proble men welke zich bij jeugdige topsporters kunnen voor doen. Met als doel het belang van de speler en de vereni ging te waarborgen en het bestuur te kunnen adviseren.

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1982 | | pagina 26