Phida Wolff DA'S AJAX Wij lazen in het clubblad 'De Feyenoorder': Bij onze terugkeer van vakantie vonden we tussen de stapel Ajax-post (gelukwensen in verband met het landskampioenschap) ook een brief van Phida Wolff. Natuurlijk. Geachte heer Middendorp, 'Wat zou ik nou waarachtig nog meer kun nen zeggen dan hetgeen spontaan is neergepend in bijgaand rijmsel. 't Is of de duvel er mee speelt, maar wat Ajax pres teert is wonderbaarlijk en dat heeft het afgelopen seizoen opnieuw en duidelijk bewezen. Ajax tot in de perfectie, dat geldt voor de club, haar leiding en scouting en dat betekent tevens de voortzetting van een beleid door de lange loop der jaren heen zonder weerga. Mijn hartelijk proficiat met het zoveelste kampioenschap dat oersterk is gebeeld houwd op een statief van wijsheid van regeren waarin het vooruitzien verankerd ligt.' PW De ouderen onder ons behoeven we deze figuur niet nader toe te lichten; we kennen elkaar om zo te zeggen al meer dan 50 jaar. Voor onze jongere garde zij hier vermeld dat Phida Wolff een Amsterdamse jongen was, met Ajax als zijn club. Wat gebeurt: in 1934 aanvaardt Phida de functie van Administrateur bij... FEYE- NOORD! Maar hij heeft Ajax nooit vergeten, in die zin dat bij bijzondere gebeurtenissen als kam pioenschappen, Cupsuccessen e.d. er al tijd een reactie van Phida bij was. In verband met het bereiken van de 65-ja- rige leeftijd is het administrateurschap reeds lang verleden tijd, doch journalistie ke en dichterlijke kwaliteiten hebben nog niets aan waarde ingeboet. Naast de poëzie: Da's Ajax vinden we aan de voet van een begeleidend schrijven de mededeling dat er nog een kranteartikel volgt; de heer Wolff is n.l. nog steeds verbonden aan het blad 'Het Zuiden' waar voor hij de pen nog hanteert in de kolom 'OP DE KE(E)PER BESCHOUWD, en on der het pseudoniem; Flip van Amstel. Uit het ons toegezonden stuk citeren wij het volgende: Hoog uittorenend boven alle dragers van verantwoord spel in ons bijna vervallen betaald-voetbalvaderland heeft het Am sterdamse Ajax voor de zoveelste maal beslag gelegd op de gouden plak. Dit landskampioenschap heeft vooral zijn ivoren omlijsting verkregen tijdens het laatste deel van de competitie. Toen im mers werd een kwaliteit aan klassevoetbal gepresenteerd waarvoor de massa te koop liep en volle stadions waren, uit en thuis, daarvan het erkentelijk gevolg. Het lijkt opmerkelijk dat het steeds weer de club van Joh an Cruijffis en is geweest die met verblijdend voetbal de toon is blijven aangeven. De oorzaak daarvan is niet alleen gelegen in 't aantrekken van keien van spelers, maar ook in de juiste opvang, de voorbereiding en opleiding van de jeugd. Een en ander is natuurlijk het ge volg van een prima beleid, waarin de clubgeest nog altijd hoogtij viert en voorts van een kennis van zaken waaraan vele clubs een voorbeeld kunnen nemen. Dit seizoen is opnieuw een groep jeugdig talent naar voren gekomen en is duidelijk weer het bewijs geleverd dat men bij Ajax het meesterschap der onderscheiding heeft, dat men een scoutingssysteem heeft opgebouwd waarvoor ik al eerder mijn bewondering heb geuit en dat tot de conclusie moest leiden dat dit Ajax, de glorieuze landskampioen, zijn gouden re putatie opnieuw van glans heeft voorzien. Hoe pover en steriel steken daar de pres taties en werkwijze van vele andere clubleiders in het professionele voetbal tegen af! Het ligt voor de hand dat daarbij door hem het teleurstellend seizoen bij Feyenoord aan de orde wordt gesteld en dit in vrij uitvoerige bewoordingen. Er zijn fouten gemaakt, maar fouten zijn de beste leermeesters. Men begaat zijn fou ten echter opnieuw als men ze vergeet en daarom is een ernstige overweging bij de Feyenoordleiding noodzakelijk voor het voeren van een juist bestek op een nieuwe en betere koers. Wil men in het nieuwe seizoen een nieuw geluid beluisteren dan moet er stevig in de bus geblazen worden om dit vervolgens hoog van de toren te doen. Phida Wolff, hartelijk dank voor alle penne- vruchten. Succes met Feyenoord, want alléén kunnen we het ook niet maken. Blijf gezond en is er de zin om eens naar De Meer te komen: bel even! So long. zullen we toch nog even diep onze pet afnemen voor landskampioen Ajax. Zij heeft bewezen dat er slechts één elftal is dat met kop en schouders boven de rest uitsteekt en slechts zij mag aanspraak maken op de titel. Ajacieden, van groot tot klein, van de top tot de kleinste pupil, jullie mogen trots zijn op je club, van harte proficiat met dit resultaat. Wees er van overtuigd dat wij Feyenoorders best een beetje jaloers op jullie zijn, al zijn we er ook een beetje trots op dat één van onze grootste vrienden, n.l. Als je met zoveel furore, inzicht, kennis, vaart, techniek, fraaie goaltjes weet te scoren ben je werkelijk uniek. Voetbal tot in de perfectie werd er strijk-en-zet vertoond en de Golden Boysselectie werd met extra goud beloond. Heus, dit voetbal was het beste dat in jaren werd aanschouwd en de Glorie-van-het-Westen heeft een titel opgebouwd die weer duidelijk heeft bewezen: door de loop der jaren heen speelt dit Ajax uitgelezen, zoals Ajax is er géén. In de armoe van het heden is het Ajax dat frappeert dooreen aantal heerlijkheden waarin voetbal triumfeert; het verdiende de beloning: Gouden Plak, alweer, alwéér, Ajax, en 'k vraag om verschoning, is er dan geen einde meer Op m'n woord, die Ajacieden spelen 't spel dat elk bekoort, weten voetbalvreugd te bieden dat maar amper kan verwoord. Honderdduizenden genoten op het veld en op de buis van de schuivers en de schoten, fraaie goals, vaak franco thuis. Daarvoor gelden dank en hulde die ik hier spontaan citeer, wat dit Ajax weer onthulde, daarvoor zijn geen woorcfen meer. Ajax heeft opnieuw doen weten dat 't zijn lesje heeft geleerd en dat (laat men 't niet vergeten) slechts HET BESTE triumfeert. Phida Wolff Wim Jansen zo ongelooflijk veel tot dit kampioenschap heeft bijgedragen. Daar om is jullie succes ook een klein beetje ons succes en hopelijk gaan we volgend sei zoen de strijd samen aan voor het kam pioenschap van Nederland'. Aldus redacteur Piet Spelbrink. Hartelijk dank, heer Spelbrink. Uw woor den volgend zou je mogen zeggen: Feye noord dus tóch nog een goed seizoen. Wat uw wens voor het volgende jaar betreft, wij delen deze gaarne met u. Kom er ook bij...! 9

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1982 | | pagina 21