Gedenkwaardig... Het seizoen 1981 -1982 zal niet simpelweg worden vergeten als een competitie waar eigenlijk weinig of niets in gebeurde. Zeker niet! Door de jaren heen is een club als AJ AX tóch altijd wel in het nieuws maar dit seizoen kende de wapenfeiten van de club nauwelijks grenzen. Het is eigenlijk moeilijk te omschrijven, omdat er zo ontzettend veel is gebeurd in betrekkelijk korte tijd. Eens temeer is wederom aangetoond hoe snel het voetbal kan veranderen, hoe onvoorspelbaar alles is én dicht bij elkaar ligt. Natuurlijk is daar in de eerste plaats de 20ste LANDSTITEL. Een bijna ongeloof waardige prestatie wanneer in alle rust nog eens de diverse zaken worden overdacht. Vooraf stond één feit als een paal boven water: AJAX had de weg terug naar de opbouw van een nieuw jong team gevon den. Een aantal jaren geleden werd met volle overtuiging gekozen voor de jeugd. Daar moesten de talenten voor later van daan komen. Het aanschaffen van dure spelers buiten de club was voorbij. Dat tijdperk is afgesloten. De opbouw van on deraf, goed scouten, beter en intensiever begeleiden waardoor niet onnodig begaaf den verloren zouden gaan, dat allemaal ging gebeuren. Met als doel een eerste elftal te formeren met spelers uit de eigen ■school met alle voordelen van dien: grotere waardering bij het publiek, financieel min der risicovol, andere gezichten in het veld, (h)erkenning door de toeschouwers zoals dat in eerdere tijden ook het geval was. En dat allemaal om die nare lege tribunes weer vol te krijgen. Want daar is het spel toch voor. Voetbal zonder publiek is als een ei zonder zout. En juist dat publiek liet het afweten, terecht of niet terecht, het feit lag er. En om daar verandering in te brengen moeten de clubs daar iets aan doen. Door o.a. het voetbal te spelen zoals het be hoort: technisch goed verzorgd, aanval lend, veel doelpunten, mooie goals, attrak- tief enz. Ajax is daar jaren geleden aan begonnen te werken. Want een elftal met spelers dat in staat is voetbal te spelen dat het publiek weer naar de tribunes lokt is niet zo maar binnen een jaar te formeren. Dat neemt veel tijd in beslag. Die tijd moest worden overbrugd en dat was niet eenvou dig. Het waren niet de makkelijkste jaren. Veel onbegrip leidde helaas wel eens tot nare situaties hoe duidelijk het bestuur onder aanvoering van Ton Harmsen trachtte uit te leggen waar men mee bezig was. Daar kwam in het seizoen 1980-1981 nog die ongewoon grote blessuregolf bij. En juist die gebeurtenis bleek achteraf het breekpunt te zijn in de hele ontwikkeling. De talenten moesten eerder dan geplan- ned 'aan de bak'. Noodgedwongen wel te verstaan. Er was geen keus. En ziet wat er gebeurde; mede door een uitstekende be geleiding, zowel binnen als buiten het veld bleken de jongsten zich te kunnen handha ven gp het hoogste niveau. Kieft, Rijkaard en Vanenburg zijn nu al niet meer weg te denken in het Nederlandse voetbal. En zij beginnen eigenlijk pas en moeten nog zo enorm veel leren. Het publiek zag dat, kreeg veel sympatie voor het harde ge ploeter van die jonge jongens. Olsen, Op- hof, Boeve, zij allemaal laten het publiek zien hoe voetbal kan worden gespeeld. Inclusief de kunsten van Ling, het loopver mogen van Schoenaker, de dynamiek van Lerby en de routine van Jansen en Schrij vers. Er wordt weer voetbal gespeeld zoals het hoort. Mooie staaltjes voetbal, veel goals vóór maar ook tégen. Aan een titel werd niet gedacht. Europees voetbal, maximaal. Dan keert een oude bekende terug in het nest. Johan Cruyff besluit na vele omzwer vingen zijn aktieve voetballoopbaan bij Ajax te vervolgen en waarschijnlijk wel te beëindigen. Z'n eerste optreden op eigen terrein tegen Haarlem werd onvergetelijk met al na enige minuten een goal zoals alleen hij die kan maken: zo subtiel, zo mooi, zo eenvoudig maar daarom juist zo prachtig. De lob over doelman Metgod. Er zijn doelpunten die nooit worden vergeten. Dit was er één van, maar dat iets dergelijks juist bij zo'n beladen wedstrijd werd gerea liseerd gaf alles een extra dimensie. Het hek was van de dam. Nederland werd weer voetballand. Uitverkochte stadions, zeker in uitwedstrijden en op eigen terrein vrijwel vol, plus twee volle Olympisch Sta dions. Het belangrijkste was bereikt: het publiek was terug op de tribunes. Ook bij wedstrijden waar Cruyff helaas door een blessure niet kon spelen was het vol. En werden de punten ook binnengehaald. De komst van Cruyff werkte ook door op de andere spelers die beter en met meer vertrouwen gingen voetballen. Het ging allemaal nog beter maar ook attraktiever met heel veel mooie doelpunten maar vooral technisch werden er prachtige staaltjes voetbal vertoond. Er werd weer genoten en reikhalzend werd altijd weer uitgekeken naar een volgende Ajaxwed- strijd. Wat zou er dan weer te beleven zijn?? Na de bekende talenten als Kieft, Rijkaard, Vanenburg e.a. is in de doorstroming wat rust gekomen. Maar denk vooral niet dat er wordt stilgezeten. Een rij van jonge talen ten staat te trappelen om ook eens aan de beurt te komen. Hetgeen al blijkt uit de selecties voor de UEFA jeugd waar laatst niet minder dan 10 Ajaxtalenten in waren geselecteerd. Waar moet dat in hemels naam naar toe? Ajax kan natuurlijk trotst zijn op het feit dat de club zoveel kunde in huis heeft. Maar waar blijft nu de rest? Wat doen anderen om talenten te ontwikkelen? Ajax alleen kan natuurlijk nooit het Neder landse voetbal voorzien van jonge spelers. Al lijkt het er soms verdacht veel op. Het wordt de hoogste tijd dat andere topclubs het voorbeeld van Ajax volgen en beginnen met talenten op te sporen en te ontwikke len. Het is nog de enige manier om het hoofd boven water te houden. Er is inderdaad bij Ajax in een aantal jaren wat moois gegroeid. De talenten zijn niet alleen ontdekt maar in eigen school ont wikkeld tot spelers welke op zeer jonge leeftijd al op topniveau kunnen meespelen. Met jaloerse blikken wordt daar naar geke ken maar wanneer andere clubs geen aktie nemen zal daar verder niets gebeuren. Het formeren van een succesvol elftal is niet te koop. PSV weet daar alles van. Geld alléén maakt het succes niet uit. Opleiding, be geleiding (ook buiten het veld!) en scholing plus goede technisch leiding vanuit de basis (jeugd) bepaalt het succes van een speler. De Studie- en Begeleidingscom missie heeft zeker haar steentje in het succes bijgedragen. Maar, nogmaals, het is allemaal pas het begin van iets dat nog veel mooier kan worden. Hoe mooi, dat zal de tijd leren. Terecht zegt Cruyff dat de jonge jongens er nog lang niet zijn en dat nog maar zal moeten blijken in hoeverre zij zullen uitgroeien tot volwassen profvoet ballers. Spelers, die ook internationaal vol op meetellen. Waarna dan weer het probleem ontstaat hoe ze in de club te houden. De zuiging naar het buitenland blijft altijd aanwezig. Voorlopig evenwel hebben we afscheid genomen van een gedenkwaardig seizoen met als resultaat een 20ste landstitel. Maar, vooral bij voetbal, is regeren vooruit zien. Straks wacht ons de zoveelste com petitie plus Europees voetbal voor lands kampioenen en dan is het altijd maar weer zien hoever de ploeg komt. Maar wat er ook gebeurt, Ajax bezit de kracht altijd weer te kunnen terugkomen met talenten uit eigen school waardoor voorlopig de opwaartse lijn gecontinueerd kan worden. Het einde van dit gedenkwaardige seizoen betekent het begin van een zo mogelijk nog mooiere periode. Op 21/22 augustus a.s. begint het weer.! Tijn Middendorp 7

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1982 | | pagina 19