'Alle selectie-teams meegemaakt' 'De aanwezigheid van routiniers is voor ons jongeren erg belangrijk' 'Het bank-zitten is voor mij nog geen probleem' 'De begeleiding bij Ajax buiten het voetbal wordt zeer gewaardeerd' genomen. Ik ben dus niet via een instuif gekomen. In het begin trainde ik bij Ajax en voetbalde nog wedstrijden bij NFC. Het seizoen daarop kwam ik als C-junior bij Ajax. Alle selectieteams doorlopen, meetrainen met het 'C-elftal', definitief daarin opgenomen en nu dan sedert begin dit jaar toegevoegd aan de A-selectie met als debuut de wedstrijd tegen Haarlem, toen ook Cruijff voor het eerst weer meedeed. Ongelooflijk, wat een belevenis! Pas achteraf besef je wat er gebeurd is. De tweede helft viel ik in, kreeg onmiddellijk van Cruijff de bal toegespeeld maar werd toen hard onderuit ge haald. Ja, natuurlijk denk ik nog wel vaak aan die wedstrijd terug. Het is toch ongelooflijk dat ik nu al zover ben gekomen dat ik bij de A-selectie behoor. Een groot verschil met Ajax 2, hoor! Dat merk je al onmiddellijk bij de trainingen. Het duur- lopen en dergelijke maakt geen verschil, maar het partijtje- spelen gaat veel harder en fanatieker. De wil om ook die partijtjes te winnen is groot en er valt flink wat te horen wanneer er niet goed wordt gevoetbald. Dat is wel wennen in het begin. Nu je dat weet, stel je je daarop in. In mijn positie moet ik zorgen dat ik er bij blijf. Opletten, luisteren, attent zijn, concentreren en vooral niet denken dat je er al bent. Ik moet nog zo ontzettend veel leren!! Je maakt als voetballer natuurlijk een hele ontwikkeling door. Vooral mentaal. Daar ben ik nu druk mee bezig. Al tijdens die trainingspartijtjes word je gehard in het incas seren. Je kunt ook niet blijven voetballen op de manier zoals jij dat gewend was in de jeugd of in het tweede elftal. Ik ben het type van: er lekker vijf pakken en de bal voor het doel lepelen. Dat lukt nu veel minder, dat kan bijna niet meer. Het is nu positie kiezen en zo efficiënt mogelijk spelen, niet onnodig mensen passeren als de bal ook geplaatst kan worden. Er moeten echt concessies aan je spel worden gedaan. Dat is misschien wel jammer, maar als dat vereist wordt is er geen keus. Zelf heb ik er geen problemen mee. Mijn wil is altijd geweest prof-voetballer te worden. Die kans is er nu en ik wil absoluut bij Ajax slagen. Je moet je aanpassen aan het spel en zeker als je net komt kijken. Het is niet te maken gelijk met een grote mond te zeggen hoe jij het eigenlijk vind wanneer je speelt met mensen die zo ontzettend veel ervaring hebben. Je moet alleen maar luisteren en aannemen wat die anderen zeggen. Daarom zijn Cruijff en Jansen voor ons jongeren zo ontzettend belangrijk. Met Johan heb ik een goed kontakt en praat veel met hem. Ik maak nu een erg belangrijke ontwikkeling door en zolang Cruijff er is, moeten wij hiervan profiteren. Misschien is hij er het volgend seizoenniet meer bij. Dan moeten wij het zelf kunnen. Cruijff zegt ook vaak: eigenlijk moeten we hopen dat we zoveel mogelijk meemaken in de komende wedstrijden zodat we jullie (Kieft, Vanenburg, Rijkaard e.a.) daarin kunnen begeleiden. Ervaring is erg belangrijk. Kijk, iedereen kan natuurlijk een balletje stoppen. Techniek bezitten we allemaal. Daar is heel Ajax op gebouwd. Techniek staat bovenaan. Ga maar elk willekeurig Ajax-jeugdelftal bekijken. De techniek is ruimschoots aanwezig. Maar het gaat juist om die richtlijnen in het veld. Iemand die tegen je praat, je aanwijzingen geeft. Daar steek je erg veel van op. Natuurlijk leer in je ajax beter voetballen, dat komt alleen al door de grotere tegenstand. Bij NFC speelde \k tegen mindere tegenstanders waardoor je het als betere voetballer al gauw makkelijker kreeg. Tegen Ajax is iedere tegenstander zeer ge motiveerd. Dat vereist veel meer van je. De toernooien zijn sterker bezet. En dan ga je ook beter voetballen. Het maakt je mentaal ook harder. Je karakter in het veld is erg belangrijk voor je prestatie. Ja, zoals ik reeds zei, het is inderdaad allemaal vrij snel ge gaan. Nu al te behoren bij de A-selectie is erg fijn. Het is toch een teken dat men iets in je ziet. Aan de andere kant moet je bl ijven beseffen dat het zó weer anders kan zijn. Het is niet voor iedereen weggelegd het hoogste te behalen. De overgang is immers erg groot. Ik ben daarom blij dat Willem, Frankie en Gerald er bij zijn. Dat is echt een steun voor iemand die er nieuw bijkomt. Wanneer je als eenling bij een A-selectie komt, zoals b.v. Willem Kieft, dan is het niet eenvoudig je in die groep een plaats te veroveren. Maar wanneer je dan jongens ontmoet die er eigenlijk ook nog maar pas bij zijn, dan zoek je die van zelf op. Zo gaat dat nu eenmaal. Inderdaad zijn er groepjes, maar dat is niet storend voor het geheel. De sfeer is echt goed en we praten heus prettig met elkaar. Het bankzitten is voor mij zeker nog geen probleem. Ik besef nogmaals erg goed dat ik nog geen vaste plaats kan verlangen. Maar ik geloof niet dat ik meerdere jaren als wisselspeler zou willen meegaan. Natuurlijk moet ik ook mentaal veel harder worden en ik merk dat hieraan druk wordt gewerkt. Bankzitten maakt je inder daad harder. Teleurstellingen leren verwerken? Ik heb deze tot op heden nog weinig gehad. Soms Als je bijvoorbeeld bent gekozen in een selectie (ik heb ze allemaal gehad: Amsterdams elftal, jeugdelftal 14-15 jaar, 16-17 jaar, UEFA jeugd nu) en je krijgt twee dagen voor de wedstrijd een brief in de bus met de melding dat je niet hoeft te komen, dan moet ik dat toch even verwerken. En als je dan ziet wie voor jou speelt, ja, dan begrijp je het vaak nietMaar goed, dat hoort bij het voetbal. Ik zal nog wel meer teleurstellingen krijgen. Dat vormtalleen maar je karakter, ook in het veld. Ook die ontwikkeling moet je door, om het straks hopelijk echt te maken. Ik weet goed dat ik in een bevoorrechte positie verkeer als jongen van 18 jaar. School is er niet bij, ik studeer wel sinds kort een cursus boekhouding onder begeleiding van de Studie- en Begeleidingscommissie. Deze mensen doen erg veel voor ons en het is prettig te weten dat wij altijd bij hen terecht kunnen met allerlei vragen of problemen In overleg met deze commissie ben ik die cursus boekhouden begonnen. Andere jongens worden daarin ook geadviseerd zoals Rijkaard, Vanenburg, Galjé, Molenaar e.a. Eveneens een probleem als de taal voor bijvoorbeeld Olsen wordt aangepakt 5

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1982 | | pagina 5