Wij lazen voor u In het clubblad van de Amsterdamse Voetbalclub 'Rombout' staat het één en ander te lezen over een samenkomst van de BAVA (Bélangenvereniging Amateur Voetbalclubs Amster dam en omgeving) en bestuursleden e.a. van Ajax zulks met betrekking tot reeds meer dan een jaar lopende onder handelingen over de afschaffing van het zogenaamde In stuiven van jeugd, zoals onze club dat al enkele jaren doet. Over die vergadering is breedvoerig in genoemd clubblad geschreven en wij ontlenen hieraan het volgende: De BAVA verzond een brief naar alle voetbalverenigingen in Amsterdam-West, die mede ondertekend was door de vice-k voorzitter van AFC Ajax, de heer A. J. van Eijden. In deze brief werden de verenigingsbestuurders uitgenodigd tot het bij wonen van een buitengewone vergadering in het clubgebouw van de AW Swift. Op deze bijeenkomst zou Ajax uitgebreid informatie verstrekken over doel, organisatie en werkwijze van haar jeugdopleiding. Aan de verenigingen werd verzocht in de afvaardiging niet alleen bestuurders op te nemen, maar ook diegenen die dagelijks met de jeugd in de weer zijn zoals jeugdbestuur en jeugdleiders. Uiteraard werd deze brief/uitnodiging direct, na ontvangst, een punt van discussie bij alle verenigingsbesturen. Niet ieder een stond te juichen, daarvoor waren de irritaties en frustaties te groot. Met die voorkennis ging 'Spionier' naar de Swift- kantine om aldaar, bij binnenkomst, vast te stellen dat het een druk bezochte avond zou worden. Niet alleen de afge vaardigden van de verenigingen waren aanwezig, ook de officiële kant was ruim vertegenwoordigd. Het AVB-bestuur werd vertegenwoordigd door de heren Harms, voorzitter, Zijp, secretaris, en Van Sijp, penningmeester. Van Ajax-zijde waren het de heren Van Eijden, vice-voorzitter, Waas, van de studie- en begeleidingscommissie, De Mos, trainer, en Johan Cruijff, die aan de -discussie zouden deelnemen. Ajax-voorzitter Harmsen was eveneens aanwezig, zoals ook FC'Utrecht trainer Han Berger blijk gaf van zijn belangstelling. Na de openingswoorden van de heren v. d. Heuvel (BAVA) en Van Eijden (Ajax) kwam de heer I. Waas van de studie- en begeleidingscommissie van Ajax aan het woord. Het was een bijzonder interessant verhaal over de opvang, begeleiding en studie-mogelijkheden van de Ajax-jeugdspelers. Eén punt kwam in ieder geval duidelijk naar voren: van de honderd geselecteerde jeugdspelers halen nog geen vijf de top. Dat de heer Waas met zijn verhaal in de roos had geschoten bleek uit het grote aantal vragen, dat uit de zaal werd gesteld. Na een korte pauze kreeg Aad de Mos, trainer bij Ajax, de gelegenheid zijn visie te geven over de selectie van jeugdspelers. Uit het gehele land ontvangt Ajax brieven, waarin talentvolle jeugdspelers worden aangeprezen. Bij scouting blijkt, dat velen van hen het uitstekend doen in hun verenigingsteam, maar toch niet die kwaliteiten bezitten om mee te kunnen draaien aan de top. Ook na een gedegen opleiding niet. Ajax heeft in het verleden fouten gemaakt maar daaruit geleerd. De jeugd-ïnstuiven zijn een noodgreep; via het Jeugdplan Nederland worden te weinig talenten aan geboden. Via de jeugd-instuiven komen die echter ook niet altijd direct naar voren. Wèl de sores met ouders, die menen dat hun zoon, een kanjer van een voetballer, ten onrechte 12 wordt afgewezen. Na elke jeugd-instuif is de teleurstelling groot, niet alleen bij de spelertjes en de ouders, maar ook bij Ajax. Johan Cruijff verzocht alle aanwezigen met nadruk de jong- juniores alleen maar te laten voetballen zonder spel- opdrachten. Voetballen op straat kan helaas niet meer, ontneem onze zeer jeugdigen niet de lol van het voetbalspel door hen tot uit den treure oefeningen te laten doen. Laat ze alleen maar voetballen, pingelen mag, ze komen er zelf wel achter, dat dat niet altijd de weg is om te scoren. Voetbal techniek en -tactiék komen later, dat moet stapje voor stapje worden bijgebracht. In de sport is er naast de vreugde altijd de teleurstelling. De vreugde is er bij een overwinning of de opstelling in het 1e team. De teleurstelling is er bij een plaats op de bank, terug zetten naar een lager elftal, het niet verlengen van een contract, een verloren wedstrijd. Het hoort bij de sport, het is niet weg te denken, niet alleen bij het voetbal, maar bij alle takken van sport. Het komt ieder jaar voor bij Ajax dat spelers, die vanaf de jong Junioren tot en met de A-junioren bij Ajax gevoetbald hebben, geen contract krijgen aangeboden. Het zijn uitstekende voetballers, maar zij missen net dat wat hen geschikt maakt voor de absolute top. Als betaalde voetbalorganisatie heeft Ajax alleen maar belangstelling voor die absolute top. Toch kunnen deze voetballers met hun sport doorgaan, niet bij Ajax, maar wèl ergens anders (1e divisie, een hoofd- of 1e klasser). Verwacht nooit van zo'n speler, dat hij na zoveel jaar Ajax teruggaat naar zijn oorspronkelijke club, die misschien in het AVB-voetbal uitkomt. Elke echte sportman wil zo hoog mogelijk uitkomen en dat wordt dan die hoofd-of 1e klasser öf misschien de 1e divisie. AVB-voorzitter Harms kwam ook nog even achter de micro foon, niet om aan de discussie deel te nemen, wèl om iets recht te zetten. Zijn opmerking: 'met alle respectvoorde vier Denen, ik zié liever 4 jongens uit Betondorp in Ajax 1', ontlokte een applaus en gaf duidelijk weer, dat het cynisme en de frustratie aan het begin van deze discussie-avond bij de verenigings mensen, hadden plaats gemaakt voor een optimistische kijk in de toekomst. De BAVA én Ajax zijn er nog lang niet, de besprekingen gaan de goede kant uit. Na deze eerste discussie-avond volgen er nog twee of drie, waar de Amsterdamse voetbalverenigingen hun mening naar voren kunnen brengen. Zijn die achter de rug dan kan er verder gepraat worden, dat moet in het belang van het amateur- èn beroepsvoetbal! De heer Hessels is inmiddels de gangmaker geworden van Werkgroep van de BAVA, die de enorme terugloop onderzoekt in het jeugdvoetbal. In drie jaar tijd liep het aantal jeugd voetballers in de leeftijdsgroep van 8 tot 18 jaar met de helft terug. Er zijn in Amsterdam verenigingen, die geen jeugd- elftallen meer hebben of nog slechts enkele teams en dat is niet alleen een bedroevende, maar ook een verontrustende zaak. Werkgroep 4 heeft ideeën ontwikkeld, die binnenkort naar buiten worden gebracht. Te hopen is, dat alle Amster damse verenigingen, die benaderd worden, hun volle medewerking zullen verlenen.

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1982 | | pagina 12