AMSTEL BIER v wordt uiteraard gehoopt dat hij een hele grote wordt. Natuur lijk lukt dat lang niet bij iedereen zodat wij ieder jaar een aantal spelers moeten afvoeren. Dat is zeker niet de prettigste bezig heid. Maar het is niet anders. Ajax kan alleen maar het beste gebruiken. Daarnaast hebben wij het probleem dat ieder jaar het aanbod van spelertjes minder wordt. Gewoon omdat de gezinnen kleiner worden en men minder kinderen neemt. Het kost ons daarom wel wat moeite een goed E-pupillen team op de been te houden. Intern zijn de meningen verdeeld over het nut van de E-tjes. Ik ben een voorstander van het behoud hiervan, een brede onderbouw van de jeugd is erg belangrijk. Anderen zeggen: als E-spelertjes echt zo goed zijn gaan ze maar in de D-pupillen voetballen. Ik vind dat niet juist. Er is nogal een groot verschil tussen 8-jarigen of 10- of 11 -jarigen. Laat die jongsten maar lekker met hun leeftijdgenootjes bal len. Ik vind het geen goede zaak deze jongens hoger te laten spelen. Natuurlijk is het zo dat ook bij het pupillenvoetbal de extra tegenstand zeker aanwezig is. Bekend is dat veel tegenstan ders extra zijn gemotiveerd wanneer Ajax op bezoek komt. De spelertjes hebben werkelijk slapeloze nachten wanneer tegen Ajax gespeeld moet worden. Dat is een gegeven. Je treft dat aan in de hele Ajaxjeugd. De jongens leren daar dan ook snel mee te leven. Desondanks wordt er uitstekend gepresteerd en mag gerust gesteld worden dat Ajax beschikt over een zeer goede jeugd waar toch wel wat van valt te verwachten. De technische leiding doet al het mogelijke het optimale te be reiken waardoor eigen jeugdspelers doorbreken voor het eerste elftal. Dat is het uiteindelijke doel waar naar wordt gestreefd. Vroeger heerste de mening dat wat je haalt beter is dan je hebt. Nu is, dacht ik, het omgekeerde het geval. Je ziet de doorbraak van vele jeugdspelers vanuit de eigen Ajax- school. Willem Kieft bijvoorbeeld is echt bij de pupillen begonnen. Ook in het verleden zijn vele jeugdspelers erg hoog gekomen maar troffen toen een eerste elftal aan wat dusdanig sterk was dat er eigenlijk geen eer viel te behalen. Men gaat dan weg en komt elders goed terecht. Nu hebben verschillende spelers het toe val meegekregen dat door een groot aantal blessures men gedwongen werd jeugdspelers in te zetten. Met alle gevolgen van dien. Je moet als voetballer ook de tijd een beetje meeheb- ben om het hoogste te halen. Het is inderdaad zo dat Ajax altijd bekend heeft gestaan om z'n uitstekende jeugd. Komt, denk ik, toch wel door een erg goede opleiding en scholing. Kennelijk beter dan bij andere clubs. Bijna alle jeugdteams leveren goede prestaties. Ook interna tionaal tellen wij 2eker mee. Met name in Frankrijk is Ajax mateloos populair. Het aan bod van tournooien is erg groot. Onmogelijk kan aan alle verzoeken voldaan worden. We spelen zoveel mogelijk. Er zijn overigens prachtige uitnodigingen bij. Zo zijn we vorig jaar met de C-juniores (12-14 jaar) naar Milaan geweest per vlieg tuig, in een 5-sterren hotel met TV en bad. De jongens mochten per dag zeggen wat men wenste te eten. Ongelooflijk eigenlijk. Je moet je in feite afvragen of dit niet de grens van het normale overschrijdt. Of dit allemaal nu wel goed voor die jongens is. Overigens kan per sé gezegd worden dat bij ieder tournooi de spelers zich zeer gediciplineerd gedragen, de naam Ajax zeker waardig. Men beseft wel degelijk dat men in den vreemde verblijft om de naam Ajax zo hoog mogelijk te houden. Dat gaat erg goed. Natuurlijk komt daar een stukje opvoeding bij. Zelden of nooit ontstaan problemen. Wel zie je een stukje mentaliteit veranderen. Men voelt zich vrijer dan voorheen. Maar zeker niet in het negatieve. Ik ben er van overtuigd dat sport bedrijven karakter vormend werkt. Goede prestaties in de sport levert goede resultaten op school. En omgekeerd. Gaat de studie goed, dan heeft dat ook positieve resultaten op het veld. Ja, de wil om bij Ajax te spelen is erg groot. Van zeer ver zijn pupillen bereid te komen om 2x per week te trainen onder leiding van Cees Groot. Een idealere trainer kan ik mij voor de pupillen niet voorstellen. We hebben in het verleden verschil lende instuiven gehouden waarbij de opkomst altijd flink te noemen was. Maar ik zei het al: het aantal neemt af. Er kan niet meer van honderden gesproken worden. De belangstelling voor andere sporten neemt zeer toe, er worden ook simpelweg minder kinderen op de wereld gezet zodat automatisch minder jongens gaan voetballen. Maar inderdaad komen de jongens op die instuiven uit alle windstreken. Ook ouders hebben er dan heel wat voor over hun zoon bij Ajax te laten voetballen. Nee, echte problemen met ouders zijn er niet. De kontakten zijn goed, veel ouders gaan mee om te kijken naar wedstrijden, gaan ook mee naar tournooien in binnen- en buitenland tot aan Milaan toe. Vervoersproblemen naar wed strijden zijn er dan ook nooit want iedereen is er altijd. Die jeugdinstuiven van ons zijn een beetje dubieus geworden omdat verschillende mensen het een soort concurrentiever valsing vinden terwijl het toch echt fair gespeeld wordt. De belangenvereniging voor amateursclubs in Amsterdam vindt het maar niks. Ik begrijp dat niet goed. Ajaxdoetz'n bestom de betere spelers op jonge leeftijd een goede opleiding te geven waardoor het maximale wordt bereikt. Natuurlijk slaagt niet iedereen en die gaan dan weer terug naar andere verenigin gen. De meesten willen toch zo hoog mogelijk voetballen. Ajax doet erg veel voor de jeugd. Met uiteraard de bedoeling dat op den duur spelers doorbreken naar het eerste elftal, ledereen kan zien dat de resultaten van een goed jeugdbeleid nu zichtbaar worden. Dit moet worden gecontinueerd want het kunnen inzetten van eigen spelers in het eerste elftal spreekt het publiek het meeste aan. Die opbouw kan al in de pupillen beginnen Tijn Middendorp

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1982 | | pagina 7