'Het aanbod van nieuwe spelers wordt ieder jaar minder' HANS BIJVANK We hebben het op deze plaats nog niet of nauwelijks gehad over het pupillenvoetbal. De jongsten van de jeugd die vanaf 8 jaar hun voetbalkunsten mogen vertonen in competitiever band. Verschillende clubs hebben nog jongere spelertjes. Dat zijn de F-jes (6-8 jaar). Deze spelen geen competitie doch onderlinge partijtjes dwars over het veld. Ajax heeft deze jeugd niet. De club kent één E-pupillen-team. Daar begint voor velen de lange weg naar het succes, daar wordt de basis gelegd voor een hopelijk succesvolle voetbalcarrière. Uiteraard is dat voor lang niet iedereen weggelegd. Alleen de allerbesten breken door bij Ajax of gaan op latere leeftijd naar een andere club om daar te schitteren. Hoe jong en speels ook, vanaf het aller eerste begin wordt gekeken naar hun voetbaltalent. Via selec tiewedstrijden wordt een keuze gemaakt uit het aanbod van nieuwe spelertjes. Het klinkt hard maar alleen het beste is bruikbaar. Om wat meer over de totaliteit van het pupillen- voetbal te vernemen spreek ik op 11 januari jl. af met Hans Bijvank (37), wedstrijdsecretaris van het pupillenvoetbal, lei der van de C2 juniores, betrokken bij het totale jeugdvoetbal van Ajax, steun v,oor o.m. jeugdvoorzitter Rob Been, maar vooral DE man van het pupillenvoetbal. Door omstandigheden vindt het gesprek plaats in de van Merkelbachschool in Bui- tenveldert, waar hij in het dagelijks leven werkzaam is. Naast zijn taak als onderwijzer is hij iedere dag wel even bij Ajax om alles te regelen en te organiseren wat maarte maken heeft met het jeugdvoetbal. Daar gaat ontzettend veel tijd in zitten want insiders weten wat er allemaal komt kijken om die veelheid aan wedstrijden allemaal in goede banen te leiden. Gebonden aan wat tijd praten we een dik uur over pupillenvoetbal, jeugdvoet bal, tegenstanders, ouders, tournooien en wat dies meer zij. Luistert u naar de man die talenten voor later nu ziet schitteren in de altijd geprezen Ajaxjeugd: 'Via Dick Boering ben ik bij Ajax gekomen. M n broer speelde in Ajax en dus ging ik bijna altijd kijken. Kijk, dan gaan ze je een beetje leren kennen en omdat ik er altijd was werd ik op een gegeven ogenblik gevraagd of ik niet iets voor de pupillen kon doen. Ik was toen inmiddels in dienst geweest, had m'n onder wijzersakte gehaald en ik voelde er wel wat voor om wat voor Ajax te doen. Men achtte mij daar ook wel geschikt voor. Momenteel ben ik dus wedstrijdsecretaris voor de pupillen. Begin 1976 overgenomen van Karei Kamlag toen deze het Jeugdhonk begon. En dan nog leider van de C2 juniores. Ja, kijk, ik ben erg veel bij Ajax. Er is altijd veel te regelen. Tour nooien, vriendschappelijke wedstrijden, op zaterdagmorgen ben ik er steeds erg vroeg. Weten wat er wel en niet doorgaat, leiders informeren, telefoon beantwoorden en wat er allemaal nog meer te doen is. Ook moet er nog wel eens wat gereisd worden. Zo nemen wij ieder jaar deel aan een jeugdtoernooi in België bij Antwerpen. Daar vindt dan veel eerder de loting plaats; ben ik dan bij, samen met de vertegenwoordiger van Feyenoord. Die pik ik op in Rotterdam en dan gaan we samen naar Antwerpen. Ik ga vaak mee naar buitenlandse tournooien. Maar het thuisfront eist ook je aandacht. Iedere week zorgen voor de opstellingen op het stencil. Kortom, een veelheid aan werkzaamheden waar veel vrije tijd aan besteed wordt. Instuif Ook op het niveau van de E-pupillen zoeken wij de betere voetballers. Via voetbalinstuiven proberen wij het kaf van het koren te scheiden. Want ook op zeer jonge leeftijd wordt ge dacht aan later. Wanneer een voetballertje wordt aangenomen 6

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1982 | | pagina 6