PRESIDENTIEEL Alvorens mijn 'Presidentieel' te begin nen, wil ik u allen een heel voorspoedig 1982 toewensen, ook namens mijn me de-bestuursleden. Als wij thans in de toekomst van het Be taalde Voetbal kijken, dan ziet deze er zeker niet rooskleurig uit. U hebt daar omtrent reeds het een en ander kunnen vernemen aangaande b.v. de FC UTRECHT. Een dezer dagen vermeld de de Pers verder dat WILLEM II geen subsidie meer krijgt van de gemeente Tilburg en andere Brabantse gemeenten zich bij deze beslissing hebben aange sloten. En aangezien je voor een com petitie clubs nodig hebt om tegen te spe len, is hün financiële zorg ookónzezorg. En de zorg van de KNVB! Zoals het er nu voorstaat zijn er zeker tien clubs die, als ze niet geholpen worden, ten onder gaan en het is dan de vraag: wat gaan we doen? Gaan we toch naar een top-liga waar over al zoveel gesproken is of gaan we elkaar de hand reiken, gaan we elkaar helpen? Wijzelf hebben ook zorgen. Niet in die mate als de clubs waarover ik hierboven spreek, maar toch door het vroegtijdig uitgeschakeld worden in de Europa-Cup competitie, moeten we wegen zoeken om de opgelopen schade zoveel moge lijk te beperkten. Gelukkig is het zo, dat wij nog wekelijks aanbiedingen krijgen om in het buitenland te komen spelen; een recent voorbeeld hiervan is onze trip naar de WEST, die naast sportief, ook financieel succesvol mag worden ge noemd. Mét ons was er nog maar één club die van de winterpauze gebruik maakte om ook naar het buitenland te gaan, dat was PSV (Portugal). De rest heeft gewoon geen gelegenheid gekregen om weg te komen. (AZ '67, Berlijn. Zaalvoetbal. Red.) Een probleem gaat natuurlijk ook de lange vorst-periode worden, omdat de competitie, die oorspronkelijk half mei afgelopen zou zijn, nu tot misschien wel half juni gaat duren en zeker als we ver der spelen in de wedstrijden om de KNVB-Beker. Dan wordt het wel moeilijk om tussentijds - of na de competitie - nog wedstrijden respectievelijk toer nooien aan te nemen. Het is dan ook te hopen dat het barre winterweer ons spoedig gaat verlaten, opdat wij aan het einde van het seizoen misschien toch nog de gelegenheid zouden krijgen aan één of meer buitenlandse invitaties ge hoor te geven. Half juni beginnen de we reldkampioenschappen in Spanje en dan is het 'sowieso' afgelopen met vriendschappelijke wedstrijden. Der halve zitten ook wij flink te duimen om weer aan de slag te gaan. We hebben tot nu toe slechts éénmaal het Cruijff-effect gehad en wel op 6 de cember jl. in de wedstrijd tegen HAAR LEM. Ik denk dat het voor het totale Ne derlandse voetbal een opkikker zal zijn, verder erg goed voor onze jonge spelers én voor onze kas. Alleen zullen we moe ten afwachten hoelang het 'effect' door gaat: houdt dat drie weken aan, houdt het misschien zes weken aan Zeker is dat tegen het einde van de competitie - met drie degradatie-candidaten - onze wedstrijden steeds moeilijker zullen gaan worden, vooral tegen de laagst ge plaatste clubs. Steeds feller om het be houd. In ieder geval zal, naar mijn me ning, een wedstrijd als tegen HAARLEM op 6 december, zich niet gauw meer voordoen. Die ontmoeting bood toch alles wat het publiek gaarne wil hebben én waarvoor het ook betaalt. Het is eigenlijk een on gelooflijke zaak dat zoveel trainers in het Betaalde Voetbal niet het voorbeeld van een HAARLEM en een AJAX volgen, ge woon fris van de lever laten voetballen, waarbij het ook niet van zoveel belang is met hoeveel er verloren wordt. Ook heeft dit AJAX in Rotterdam tegen SPARTA met 5-3 het hoofd moeten buigen en in Eindhoven tegen PSV met 3-0, maar in geen van beide gevallen kon gezegd worden dat we slechte wedstrijden speelden, in tegendeel. En ook niet, dat er geen doelpunten waren te zien. We staan op dit ogenblik op de ranglijst als nummer 3, met één punt achterstand op AZ '67 en vier punten op PSV, maar met het voordeel dat we alle grote wed strijden - tegen PSV, tegen Sparta, te gen AZ '67 e.a. - nog 'thuis' krijgen. Af gezien van de verwachting dat dit druk bezochte wedstrijden zullen worden denk ik ook aan de sportieve kant, met name dat we de nodige punten zullen inhalen. Daarnaast zitten we nog in de strijd om de KNVB-Beker, met nog een laatste éénmalige wedstrijd tegen DS '79 te Dordrecht; daarna gaan we over naar de dubbele wedstrijden; zelfs de finale - tenminste op dit moment nog - bestaat uit een 'thuis - en 'uit'-wedstrijd. Of dit straks allemaal haalbaar zal zijn bij een verder uitlopen van het voetbalseizoen, dat wachten we maar weer af. In ieder geval is van bestuurszijde alles gebaseerd op deelname aan Europees Voetbal. Of dat gebeurt op grond van een landskampioenschap, of door het winnen van de KNVB-Beker, óf vanwege een eindstand op de derde-respectieve lijk vierde plaats, dat is ons eigenlijk om het even. Hoofdzaak is dat we top-voet- bal spelen. Onze jonge spelers zijn in tussen rijper geworden, ook fysiek ster ker en ik denk dat wij als Ajax interna tionaal ook weer een flink stuk gegroeid zijn. Met onze jeugdige spelers gaat het goed: u kunt ze tegenwoordig elke week in de basis-opstelling tegen komen: Rijkaard, Kieft, Vanenburg en ik kan u zeggen dat in wezen een volgende linie alweer klaar staat: Silooy, van't Schip en nog enkelen, die zich zéker het volgende seizoen zullen aandienen. Ik dacht dat het een goede zaak is en zeker ook knap van al degenen die zich daarvoor inzet ten dat wij ondanks zo n eerste jaars en tree van jonge spelers in staat zijn bij de-eerste-vier strijd te leveren en daarbij ook nog aantrekkelijk voetbal op de grasmat neer te leggen. We hebben de meeste goals gemaakt..., inderdaad ook de meeste tégen. Dat is een pro bleem bij AJAX. Wij hebben momenteel niet van die sterke verdedigers. Ook in de jeugd niet. Waar hem daarin zit Kijk, onze jeugd behoeft zich defensief, om zo te zeggen, practisch nimmer echt uit te sloven. Ze zijn gewoon veel te sterk voor hun tegenstanders. Kijk maar naar de uitslagen. Het zijn voor het merendeel grote resultaten met vaak dubbele cij fers. 4

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1982 | | pagina 4