AMSTEL BIER zaak. Zeker, we zijn er nog niet maar het komt er aan! Het geduld moet worden opgebracht en we moeten ons vooral niet laten verleiden tóch paniekhandelingen te doen. We zien im mers dat ieder jaar een logische opvolging is van het afgelo pen jaar. Iedere keer weer dat stapje vooruit en iedere keer weer zien dat de opgaande lijn wordt gecontinueerd. En dan moet kunnen worden geaccepteerd dat het elftal nog wel eens onderuit zal gaan. Het is vallen, vlug opstaan en vooral door gaan. De logische lijn blijven volgen. Het is de enige manier om weer te komen waar we eens gestaan hebben. Natuurlijk zijn wij nog een topclub met een zeer groot aanzien, vooral in het buitenland. De aanvragen voor vriendschappelijke wedstrij den zijn aanzienlijk. Financieel zeer aantrekkelijk doch lang niet alle verzoeken kunnen worden ingewilligd. Die opgaande lijn moet evenwel worden gecontinueerd en dan kan je niet even naar Argentinië voor een wedstrijd tegen het Argentijnse elftal. Het reizen plus het tijdsverschil levert grote vermoeid heid op. De competitie is erg belangrijk. Weet je wat ook erg belangrijk is? Dat wij nog een vereniging zijn en geen stich ting. Wij kunnen spelertjes opleiden vanaf 8 jaar. Vele andere BVO's kunnen dat niet door die splitsing in amateurs en be taald voetbal. Ik geloof zeker dat menige club dat zal opbreken en dat ook veel verenigingen weer zullen terugkeren naar de verenigingsvorm. Zolang het kan en het niet van hogerhand wordt voorgeschreven, moet Ajax altijd een vereniging blijven. Ik geef toe, het heeft ook wel wat nadelen maar de vele voorde len geven veruit de doorslag. We moeten de ingeslagen weg blijven volgen met daarbij toch ook de noodzaak van Europees voetbal. Ondanks die verjonging moet toch in de competitie bij de eerste vier worden geëindigd. Want sportief mogen we dan een rijke club zijn, financieel liggen er nogal wat problemen. Wij kunnen ons uiteraard niet lang permiteren ieder seizoen verliezen te hebben. Ook daar straks wat meer over. Maar sportief gezien nog 2 jaar geduld, denk ik. Opleiding Nu kan die twee jaar best drie jaar worden want het wordt er niet eenvoudiger op talenten in eigen huis te houden. De zuigkracht van het buitenland is niet gering en de kans dat 21-jarigen het in Nederland voor gezien houden is zeker aan wezig. Wat dat betreft verkeren wij in een slechte concurren tiepositie. Zolang wij topvoetbal beogen en niet op een eiland wonen hebben wij wel degelijk met de normen in het buiten land te maken en kunnen we niet zeggen: alle salarissen hal veren. De verhouding tussen inkomsten en uitgaven is dan weer goed maar je spelers ben je kwijt aan België, Frankrijk enz. Dat kan dus niet. We zullen dus, om de betere voetballers financieel toch te kunnen houden, inkomstenbronnen moeten aanboren om dit te verwezenlijken. Daarnaast zoeken we het niet alleen in het materiële. Middels de al genoemde Studie- en Begeleidingscommissie proberen we wat meer binding te krij gen met de spelers waarbij o.a. volop de gelegenheid wordt gegeven de school niet te verwaarlozen. Vroeger zag je jon gens bij Ajax komen met één tas: voetbalspullen. Nu komen ze met twee tassen: de voetbaltas en de schooltas. De binding is er wel. Maar uiteraard hou je ze niet allemaal. De werkzaam heden van de Studie- en Begeleidingscommissie waren oor spronkelijk gericht op de jeugd maar vloeien nu ook al aardig over naar het eerste elftal. Dat komt natuurlijk ook door die geforceerde inzet van onze jeugdspelers, het vorig seizoen bij al die blessures. Frank Rijkaard is er een goed voorbeeld van hoever die begeleiding al gaat. Kijk, Ajax blijft een VOETBAL- vereniging en geen opleidingsinstituut voor mensen die willen studeren. Het is een hulpmiddel om het één (voetbal) niet ten koste te laten gaan van het ander (studie). Maar niet alleen studieproblemen bestaan. Er zijn ook spelers die gaan denken aan de periode na het voetbal. Zo is bijvoorbeeld Hans Galje onlangs een studie Rechten begonnen na het inwinnen van allerlei adviezen van onze commissie. Ook worden er bijvoor beeld sollicitatiegesprekken geregeld en steunt men spelers in beroepskeuzemethodes. Kijk, als je voor de jeugd kiest is het niet alleen maar zorgen voor voldoende trainingsmogelijkhe den en wedstrijden. Daar komt veel meer bij kijken. Ajax loopt hier ver op vooruit. De Studie- en Begeleidingscommissie is samen met het bestuur druk doende een zeer uitgebreid rap port samen te stellen dat binnen afzienbare tijd openbaar zal worden gemaakt om toch maar vooral een ieder te wijzen op de noodzaak van dergelijke aktiviteiten. Het heeft allemaal te maken met de jeugdopleiding en omdat alle in het betaalde voetbal elkaar nodig hebben is het nuttig dat anderen meer gaan doen aan jeugdopleiding. Ook van KNVB zijde. Het blijft een jammerlijke en onbegrijpelijke zaak dat toendertijd de betaalde jeugdelftallen zijn afgeschaft. Er bestonden toen: A-juniores - KNVB-jeugd - 2e eltallen. Die KNVB-jeugd is toen vervallen vanwege de kosten. Nonsen, want clubs die niet in staat zijn een bus te betalen voor een uitwedstrijd kunnen onmogelijk betaald voetbal spelen en hebben eigenlijk geen bestaansrecht. Nu bestaat er de interregionale competitie. Daar wordt te wei nig geleerd. Wedstrijden winnen met 7-1 en 8-1 heeft geen zin. De spelers leren daar niets van. Nationaal moet veel meer gedaan worden om toch vooral maar de jeugd te ontwikkelen want het aanschaffen van spelers tegen bedragen van 7 cijfers is onmogelijk. Dat geld is er niet. Het laten doorstromen van spelers vanuit de eigen jeugd geeft weer enige herkenbaar heid aan het elftal voor je publiek. En daar gaat het juist om. Bij Ajax zien we gelukkig een gunstige tendens. De mensen ko men weer kijken naar die jonge talenten op het veld. De bin ding tussen club en publiek moet weer terugkomen. Dat doe je door herkenbaarheid in je eerste elftal terug te brengen. Het produkt voetbal moet beter verkocht worden. De binding tus sen spelers en publiek moet terugkeren. In het buitenland is dat veel meer. Kijk naar Engeland. Ongelooflijk. Daar is nog 7

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1981 | | pagina 7