Adrie van Ei jden 'Als het bij Ajax regent, druppelt het bij de amateurs In het kader de informatie'vanuit het bestuur naar iedere be langstellende zo groot mogelijk te houden is het altijd boeiend iemand van dat bestuur aan het woord te laten. Nu levert het afspreken van een datum nog wel eens problemen op maar uiteindelijk ontmoeten we elkaar op 2 november jl. in Hoorn. Adrie van Eijden is ongetwijfeld één der jongste bestuursleden in het vaderlandse voetbal. Z'n leeftijd (35) mag opvallend zijn, z'n reeds nu al opgedane ervaringen moeten borg staan voor een verhaal over Ajax in al z'n facetten. Zelf heeft hij het als aktief voetballer ver gebracht. Menigeen zal hem herinneren als speler in het eerste elftal van Ajax. Z'n kontakten met Ajax begonnen als 10-jarig voetballertje. Als ieder ander was ook toen spelen in Ajax iets geweldigs. Na alle selectie-elftallen te hebben doorlopen bood men hem op 18-jarige leeftijd een kontrakt aan en werd hij al direkt opgenomen in het eerste elftal. Hij speelde ondermeer de wedstrijd bij de opening van de Reynoldstribune. Helaas kwamen er problemen met de longen waardoor van topvoetbal weinig sprake meer was. Na het herstel volgden er nog twee seizoenen bij RCH in Heem stede met o.a. een komende Johan Neeskens. Vervolgens terug naar Ajax want de binding met de club is nooit wegge weest. Terwijl hij uitkwam bij de amateurs werd Adrie kandidaat gesteld (en gekozen) voor de ledenraad om vervolgens André Kraan op te volgen als Commissaris Amateurzaken. En nu dan Commissaris Algemene Zaken, een functie die hij omschrijft als 'de libero van het bestuur'. Daar hij ook als verdediger opereerde in het veld, zal hem deze positie niet vreemd voor komen. De tijden veranderen en daarmee ook het besturen van een betaalde voetbal organisatie. Reden genoeg om met hem over allerlei zaken te gaan praten welke uiteraard Ajax betreffen. Maar wat Ajax aangaat raakt ook vele andere verenigingen tot en met het totale voetbal. Voor velen dient de organisatie van Ajax als voorbeeld. Ook sportief is Ajax door de jaren heen een lichtend voorbeeld voor anderen geweest. Nu blinkt Ajax weer uit in een zaak als de begeleiding van jeugdspelers. Maar daarover straks meer. Het vele uren durende gesprek wordt regelmatig onderbroken door verschillende telefoongesprek ken maar daar tussendoor kan er uitgebreid gesproken wor den over Ajax: 'Het is natuurlijk niet gering wat er allemaal bij Ajax gebeurt. Iedere dag zijn veel mensen druk bezig al dat nodige werk te verzetten. Veelal vrijwilligers, dus pro deo. De benadering kan dan ook niet gelijk zijn aan die van een com merciële onderneming. Ondanks dat Ajax in feite natuurlijk een bedrijf is. De zakelijke benadering is anders. Je hebt te maken met mensen die zeer veel vrije tijd besteden aan de club hetgeen zeer gewaardeerd wordt. Zonder deze grote groep is het onmogelijk een club te besturen. Dit geldt niet alleen voor Ajax. Iedere club is afhankelijk van mensen die genegen zijn geheel vrijwillig voor de vereniging te willen werken. Het vin den van die lieden is geen eenvoudige zaak, maar bij Ajax lukt het kennenlijk toch altijd weer. Maar het valt soms niet mee. Het is een probleem apart en misschien komen we daar straks nog even op terug.' 'De werkzaamheden van de commissaris Algemene Zaken lig gen eigenlijk voor de hand. Het is inderdaad een 'liberopositie' in het bestuur. Maar uiteraard heb ik een aantal aandachtsge bieden zoals het ontwikkelen en ontplooien van commerciële aktiviteiten. Daarnaast treed ik op als kontaktman tussen spe lers plus technische staf en bestuur. De commissaris Alge mene Zaken vervangt eventueel de voorzitter bij diens afwe zigheid, hij vervangt eventueel ook anderen. Het communice ren met de Studie- en Begeleidingscommissie is ook mijn taak. Plus nog zoveel meer wat maar gedaan moet worden. Het werk wordt met z'n allen gedaan in een uitstekende sfeer, met zeer nauwe communicatie en informatie naar elkaar toe waarbij de telefoon een onmisbaar instrument is. Dat merk je vanavond wel. Natuurlijk moet je een grote gedrevenheid bezitten om dit werk te doen naast je gewone werkzaamheden. Die gedre venheid vind ik in bijvoorbeeld 'de jeugdopleiding', uiteraard in uitstekende samenspraak metJan Neefjes. Wanneer ieder een nu toch kan konstateren dat Ajax duidelijk heeft gekozen voor de jeugd en dat het publiek weer een grotere herkenbaar heid gaat zien in het eerste elftal, dan is dat toch een erg goede 6

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1981 | | pagina 6