met Ajax waren eigenlijk minimaal. Ik volgde Ajax wel maar zeker niet tot in details. Maar zoals het zo vaak in het leven gaat: ik kom bij toeval je vader - na vele jaren - op Schiphol weer tegen. Ik kende hem uit vroegere tijden. Uiteraard kwam Ajax weer ter sprake en daarbij het "zoeken naar een penning meester". Of ikIk vond het eigenlijk wel een uitdaging, heel iets anders. Ik kan mij voorstellen dat mensen zich af vragen wat iemand bezielt zö maar penningmeester bij een club als Ajax te worden. Ach, ik weet het eigenlijk niet. Er speelden wel een paar faktoren. Ik had mij o.a. voorgenomen het wat rustiger aan te doen, na een zeer druk leven. Nou, dat heb ik een half jaar vol gehouden. Het lukte helemaal niet. Mijn persoontje is blijkbaar geen type om stil kan zitten. We hebben drie opgroeiende dochters die allen studeren, volgt mijn vrouw verschillende cursussen, dus al met al zag ik voor mij die functie bij Ajax wel zitten. En dan die uitdaging natuurlijk. Dat heeft mij altijd aangetrokken: iets nieuws beginnen en het vooral goed doen met alle handicaps die er altijd zijn. Ik leidde 20 jaar de broodfabriek en boekte door goed en hard werken succes, door vooral correct te werken, afspraken na te komen zodat een ieder vertrouwen in je stelt. Op deze wijze is het mij gelukt leverancier te worden voor alle grote hotels in Amsterdam. Niet omdat ik de goed koopste ben maar omdat ik nakom wat ik beloof. Wanneer ik 's morgens om zeven uur bij een hotel moet staan, elke dag, dan gebeurt dat en is een lekke band van een auto voor mij geen excuus om later te komen. Want dat hotel moet ook 's morgens aan de slag kunnen. Zo hoop ik ook met Ajax te slagen al moet ik zeggen dat ik nu niet bepaald in een tijd bij de club kom waar de successen elkaar opvolgen. We gaan, dat mag gerust ge steld worden, door diepe dalen, maar ik weet ook zeker dat wij er uit komen. Mentaliteit. Het is geen gemakkelijke periode waarin wij momenteel ver keren. Er zit erg veel tegen, maar ook dat hoort er bij. Alléén successen is voor niemand weggelegd. Duidelijk is in ieder geval dat op financieel gebied er het één en ander zal moeten gebeuren willen wij de continuïteit van de club waarborgen. Uiteraard is mijn grootste probleem om het negatieve saldo om te buigen in een positief bedrag. Daar zullen ingrijpende maatregelen voor moeten worden genomen. Momenteel ken nen wij 32 kontraktspelers. Dat is te veel. M.i. moet dat getal terug naar 25 of nog minder. Wij kunnen ons niet meer permit teren meer kontraktspelers te hebben dan financieel verant woord is. De salarispost is absoluut te groot en staat niet in verhouding tot de inkomsten, leder bedrijf moet nu eenmaal konstant een evenwicht zoeken tussen inkomsten en uitgaven. Wanneer dat niet gedaan wordt loopt het absoluut fout. Je kan niet als club maar blijven uitgeven terwijl, waarom dan ook, de inkomsten wegblijven. Er zal echt in dat aantal kontraktspelers iets moeten gebeuren. Daarnaast zullen de spelers wel dege lijk moeten beseffen dat de Cruyff-tijd voorbij is. Helaas is daar nog niet iedereen van overtuigd. Nog steeds zijn er spelers die gigantische bedragen vragen zonder dat er nog maar een bal is getrapt. Wij kunnen ons dat niet meer veroorloven en in feite de spelers ook niet. Hun mentaliteit zal moeten veranderen. Éérst presteren en dan vragen. Zo hoort het te zijn maar veelal is het andersom.Ajax doet daar niet meer aan mee. Het gaat zelfs nu zo worden dat een jonge talentvolle speler, die zich bij Ajax meldt, eertst een jaar als amateur meegaat. In dat jaar kan hij laten zien wat hij kan om vervolgens eventueel voor een kontrakt in aanmerking te komen. Wanneer je zo'n knaap direct voor een paar jaar een kontrakt geeft zit je er wel aan vast. Indien men dit niet wil (een jaar als amateur) houden wij het voor gezien. Wanneer anderen clubs wel direkt met de geldbuidel zwaaien doet men dat maar. De problemen komen dan van zelf wel. Ik heb soms erg veel moeite met de instelling van sommige professionele voetballers. Men beseft nog veel te weinig in wat voor een bevoorrechte positie men zich bevindt en het waarderen ervan is daar niet naar. Let wel, er zijn veel spelers die daar niet zo over denken en wel degelijk weten wat van hen verlangd wordt. De meesten zijn keihard werkende jongens die er erg veel voor over hebben om zo veel mogelijk te presteren. Vooral de jongeren oeseffen dat. Deze groep kent overigens weer het probleem; op zeer jeugdige leeftijd erg veel geld verdienen. Plus ruime publiciteit. De weelde is niet door iedereen te dragen. Op dit vlak doet onze Studie- en Begelei dingscommissie erg goed werk en is deze niet meer weg te denken uit onze vereniging. Het is een unieke zaak in Neder land dat wij over dergelijke mensen beschikken. Geen enkele club in Nederland kent iets dergelijks. Vooral bij Ajax, die gelukkig beschikt over vele zeer jeugdige talenten, is bege leiding een noodzaak. Commercie. Een goeie vraag, zeg; of er over tien jaar nog betaald voetbal is? Eh ik geloof van wel. Ja, maar dan wel met minder clubs in het betaalde voetbal plus de salarissen en transferbedragen naar een verantwoord niveau. Bovendien zal het een noodzaak zijn dat het bedrijfsleven zich aktiever gaat bezighouden met de sponsering van de voetbalclubs. Shirtreclame zal er moe ten komen. Vele sporten kennen dit al, voetbal zal er ook aan moeten geloven. Nu gaat het de bedrijven momenteel ook niet al te best dus zal het heus geen eenvoudige zaak zijn een goede sponser te vinden. Toch moet het gebeuren. Kijk naar Bayern Munchen, HSV Hamburg enz. Belangrijke bedragen komen via shirtreklame binnen. België idem dito. Willen wij ook onze betere spelers behouden om betaald topvoetbal te blijven spelen, zal de commercie meer dan ooit z'n intrede moeten doen. Wij kunnen qua salarissen toch al niet op tegen Spanje, België en Engeland. Dat is onmogelijk geworden. Bovendien mag het nooit gebeuren voor één of twee spelers je liquiditeit als vereniging op het spel te zetten. Je moet nuchter blijven en geen onverantwoorde handelingen verrichten. Het talent zal uit de jeugd moeten komen en daar zijn goede trainers voor nodig die het maximale uit een speler kunnen Redacteur TIJN MIDDENDORP intervieuwt penningmeester LOE BARTELS 5

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1981 | | pagina 5