Loe Bartels: "De tijd van het direkte geld aan spelers is voorbij schap heeft de F-side meer faciliteiten dan ooit te voren. Men heeft een eigen kantine onder de tribune, hun betrokkenheid bij de laatste landstitel enz. Maar het houdt een keer op. Bij mensen, die rustig een voetbalwedstrijd willen bijwonen is de maat zeker vol. We moeten ons troosten met het feit dat Arnesen en Lerby zes jaar in ons midden zijn geweest, waarvan de laatste jaren zeer nadrukkelijk. Aan de andere kant is het öök zo dat Ajax altijd spelers heeft zien weggaan. Of het nu Cruyff is geweest, of Neeskens of Rep. Maar er zijn altijd weer vervangers voor gekomen. Eén feit moeten we goed onthouden: ook in die tijd (zeg maar de Keizer-Cruyff-Swart periode) kwamen niet meer dan rond 12.000 mensen naar de Meer. En toen kostte een kaartje geen 17 gulden! Amsterdam heeft nu eenmaal veel méér te bieden dan alleen Ajax. Meer dan welke stad ook. Daardoor zullen er altijd verschillen blijven bestaan in bezoe kersaantallen tussen stadions in Amsterdam en elders. AZ'67 kent hetzelfde probleem. Men scoort bijna 100 doelpunten, Ajax produceert eveneens vele doelpunten, gemiddeld 3 tot 4 goals per wedstrijd. Waar vindt U datNiet in Spanje, niet in Italië, niet in Engeland. Ook niet in de Bundesliga. Toch komen er geen mensen kijken!? Er zal m.i. zeker een toename van publiek zijn wanneer men de zekerheid heeft op normale en rustige wijze een wedstrijd te kunnen volgen. Wat de trainer betreft zijn wij tot een oplossing gekomen. Ik kom daar in het volgend Ajax-Nieuws nader op terug. A. Harmsen P.S. Inmiddels heeft het gesprek tussen F-Side en bestuur in het bijzijn van Sören Lerby en enige afgevaardigden van de politie plaatsgehad. Het was een zeer verhelderend onderhoud en de resultaten heeft u tijdens de wedstrijd AJAX-PEC kunnen aanschouwen. Vanaf deze plaats mijn complimenten en laten we zó door gaan. A. Harmsen AZ '67-Ajax (0-1). Applaus voor Frank Rijkaard s fraaie actie Meer dan ooit speelt de factor geld in het betaalde voetbal een bepalende rol. Gelijk veel bedrijven in ons land grote pro blemen kennen om aan de gang te blijven, is het bij veel betaalde voelbal organisaties minstens zo moeilijk het hoofd boven water te houden. De kosten rijzen de pan uit terwijl de inkomsten weg blijven. Natuurlijk zijn er enige uitzonderingen die de regel bevestigen, maar grotendeels is het niets dan ellende en steun van buitenaf bittere noodzaak. De financiële mogelijkheden van een voetbalvereniging bepalen groten deels de successen. Het is een zeer belangrijk middel tot het oogsten van roem en eer. Wie geen financiële armslag heeft kan het verder vergeten en zal zich moeten beperken tot de middelmaat of zelfs daaronder. Verantwoordelijk voor de financiën in iedere club is primair de penningmeester. Bepaald geen eenvoudige taak, vooral wanneer deze functie bekleed wordt bij een club als Ajax. En wanneer de functionaris ook nog iemand is die praktisch nauwelijks iets meer wist over een BVO (Betaald Voetbal Organisatie) als de gemiddelde geïnte resseerde, lijkt het de moeite waard deze man op deze plaats zijn eerste ervaringen te laten vertellen waarbij uiteraard ook andere zaken aan de orde komen. Kort na het begin van het huidige voetbalseizoen werd Loe Bartels benoemd als op volger van Tonny Brandsteden Laatstgenoemde zag helaas geen kans meer zijn dagelijkse werkzaamheden te combi neren met het penningmeesterschap van Ajax. Eén van de problemen waarvoor men staat is mensen te vinden voor het bekleden van bestuursfuncties als bijvoorbeeld: penning meester. Men moet beschikken over veel vrije tijd en vrijwel op ieder gewenst moment beschikbaar zijn voor de club. Gelukkig is Ajax er tot op heden steeds in geslaagd dit soort mensen te vinden al was het niet eenvoudig. Er wordt uiteraard nogal wat van de man geëist want de bedragen, waarover beslist moet worden, zijn niet gering. Financieel kan met recht gesproken worden van een voetbalBEDRIJF en dat ook als zodanig geleid dient te worden. Dat een club als Ajax daar naast nog echt als een vereniging van leden door het leven gaat en een uitstekende kombinatie weet te vinden tussen het puur zakelijke en het gezelligheidselement is bewonderings- waardig. In dit verhaal staan de financiën centraal. Weinigen kennen Loe Bartels. Hij komt ook eigenlijk "pas kijken". In de korte tijd dat hij Ajax dient is er al veel gebeurd. Niet allemaal even plezierig maar het zal aan hem niet liggen om te komen tot betere tijden. Op de avond van de 17e maart ontmoet ik hem in zijn woon plaats te Amstelveen om het volgende relaas te mogen op tekenen: "Tja, wie is Loe Bartels"? Ik zou bijna zeggen: een joviale Amstelveense jongen. Maar wat concreter, altijd in het zaken leven gezeten. Eigenaar van zo'n twaalf winkels in bakkerij- produkten, eigenaar van een broodfabriek, leverancier aan de grootste hotels in Amsterdam. Direkt heb ik overigens weinig meer met deze zaken uitstaande. Alleen financieel nog enige belangen. Je mag me nu noemen: zakenman, eigenaar van een beleggingsmaatschappij tevens licentiehouder van een wereldpatent op het gebied van voedingswaarden. Dat geeft ook nogal wat werk. En dan natuurlijk Ajax. Mijn kontakten 4

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1981 | | pagina 4