Presidentieel Het zal U niet ontgaan zijn dat er momenteel enige zaken aan de orde zijn welke van bestuurszijde om enige uitleg en toe lichting vragen. Eerst evenwel die "sneeuwbal'' affaire met Feyenoord waarbij de KNVB heeft gemeend deze zaak te moeten seponeren. Ik heb daar wel begrip voor omdat men anders op een terrein gekomen was, waar het laatste woord nog niet over gesproken zou zijn. De pers heeft helaas vele onjuiste berichten gepubli ceerd. Zo zouden wij Feyenoordspelers voor de Tuchtcommis- sie willen dagen. Dat is volkomen onjuist. De Tuchtcommissie heeft de spelers zelf gehoord en naar aanleiding daarvan het eerder genoemde besluit genomen. Door dezelfde commissie is Ajax vrijgesproken m.b.t. de ongeregeldheden bij onze thuiswedstrijd tegen Willem II. Die vrijspraak was het gevolg van het feit dat Ajax naar het oordeel van de Tuchtcommissie alles had gedaan om ongeregeldheden te voorkomen. Daarbij gaven de verschillende getuigen tegenstrijdige verklaringen. Beelden van verschillende fotograven konden geen juistheid verschaffen omtrent het preciese gebeuren. Na vier of vijf weken blijkt het ook moeilijk te zijn nog exact weer te geven hoe de zaak nu werkelijk in elkaar heeft gezeten. Onze vrij spraak heb ik overigens nergens kunnen terugvinden in de landelijke dagbladen! Dan zal het U inmiddels bekend zijn dat Frank Arnesen en Sören Lerby Ajax gaan verlaten. Het bestuur heeft de beide Denen enorme geldbedragen geboden om ze te behouden voor de club. Via de televisie hebben beide spelers dit be vestigd. Het is nu eenmaal zo dat er nog andere zaken een rol spelen behalve de financiën. Artiesten, want zo moeten zij beschouwd worden, spelen liever voor 60.000 of meer toe schouwers dan voor 10.000 of 11.000 mensen en dan nog veel kritiek moeten aanhoren, brandbommetjes moeten opruimen en wat er al zo niet meer op het veld wordt gegooid. De vlucht naar het buitenland vindt U ook terug op ander artistiekterrein. Men zoekt zijn toevlucht in het buitenland omdat men daar als artiest meer wordt gewaardeerd. Ik denk bijvoorbeeld ook aan Ruud Krol die nu eindelijk in Napoli heeft, wat hij zijn hele leven heeft gehoopt: spelen voor volle stadions met 70.000 toe schouwers waarbij dan ook nog zijn spel wordt gewaardeerd. Dat zijn zaken die bij ons gewoon niet mogelijk zijn. We zullen er aan moeten wennen dat wij onze eigen jeugd moeten laten doorkomen, zo nu en dan van buitenaf versterking aantrekken, en wanneer onze eigen jeugdspeler een bepaalde naam krijgt waardoor belangstelling voor hem opkomt, er aan hem zal worden getrokken. Geen ENKELE club in Nederland kan op tegen de aanbiedingen van Spaanse of Italiaanse verenigin gen, om het simpele feit d,at de toeschouwersaantallen veel hoger liggen. En al zouden de aanbiedingen gelijk liggen, dan nog zal de speler kiezen voor het buitenland. Het spelen voor volle stadions geeft dan de doorslag. En dan zijn er natuurlijk de grote verschillen in fiscale mogelijkheden. In Nederland brengt een topspeler ongeveer 72% van z'n inkomen naar de belasting. In het buitenland liggen deze percentages tussen de 20 en 30%. Er is jaren geleden een spelerskontractfonds opgericht het geen inhield dat spelers daar verplicht een gedeelte van hun salaris in moesten storten waarvan het totaal na hun 35ste jaar vrij komt en in 10 jaar wordt uitgekeerd, inclusief de rente. Momenteel is het zo dat sommige spelers nu al een belasting op hun inkomen hebben van 50%. Wordt de uitkering uit het Fonds er nog bijgeteld, wordt dat wel 60% en 65%. U begrijpt de problemen om topspelers financieel te behouden. En dat heeft niets te maken met welk bestuur er aan het bewind is. Het is simpel een zaak van: voetballen voor weinig publiek en grote belastingdruk. In het buitenland ligt dat precies andersom. We zullen de ingeslagen weg moeten blijven volgen. Dat be tekent het doorgaan met het opleiden van onze eigen jeugd, versterkt doorgaan met het scouten naar jeugdspelers om de gaten die worden geslagen door het vertrek van spelers als nu bijvoorbeeld Arnesen en Lerby, op te vullen. Daarnaast moet men in het voetbal blijven relativeren. Wij hebben het vorige seizoen 10 a 12 wedstrijden zonder Arnesen gespeeld, we hebben het seizoen daarvóór eenzelfde aantal wedstrijden zonder Ruud Krol gespeeld. In beide gevallen zijn er vele winstpunten behaald. Het is niet altijd de crack die het elftal maakt en zeker niet bij Ajax, waarbij ik zeker niet wil ontkennen dat spelers als Lerby en Arnesen op het beslissende moment een zege veilig kunnen stellen. Ondanks een periode van on gelooflijk veel blessures gaan we toch de goede richting uit naar een vierde of misschien wel derde plaats op de ranglijst, we doen nog steeds mee in de strijd om de KNVB-Beker en ik vraag mij af waar we hadden gestaan zonder al die tegensla gen van blessures e.d. Dan de problemen met de F-side. Het bestuur is danig ge schokt door de ongeregeldheden tijdens de thuiswedstrijd te gen FC Den Haag en we vragen ons af of het nog wel mogelijk is de verantwoording te dragen voor dié elementen welke zich in ons stadion bevinden en het eigenlijk onmogelijk maken dat een wedstrijd 90 minuten lang normaal verloopt. De schade die door de F-side wordt aangericht is onnoemelijk. Veel min der bezoek. We krijgen vele seizoenkaarten terug met de dui delijke vermelding dat zolang de problemen rond de F-side niet zijn opgelost, men niet meer bereid is een seizoenkaart te kopen. Ik zou een DRINGEND beroep willen doen op de heren van de F-side zich behoorlijk te gedragen, zich te manifesteren als werkelijke supporters van Ajax en de club bij te staan in één van zijn moeilijkste, zo niet dé moeilijkste periode in z'n bestaan. Als er ooit vijf mensen in Ajax zijn geweest die het betreuren dat Lerby en Arnesen weggaan, die alles hebben geprobeerd om deze spelers te behouden, die qua aanbiedin gen verder zijn gegaan dan welke club in Nederland ook maar ooit heeft gedaan, dan zijn het wel de huidige vijf bestuurs leden. Ik zou daarnaast een deputatie van de F-side willen uitnodigen om met het bestuur, in aanwezigheid van Lerby en Arnesen, aan de tafel te gaan zitten teneinde de juistheid te vernemen van hetgeen door ons steeds is verkondigd. Het heeft natuurlijk geen enkele zin zich af te zetten op het bestuur. In het wilde weg schelden, spelers lastig vallen, vuur werk gooien, de scheidsrechter uitmaken voor alles wat maar denkbaar is, de voorzitter allerlei verwensingen naar het hoofd slingeren, publiek lastig vallen, dat alles heeft niets te maken met het bezoeken van een wedstrijd. Sinds mijn voorzitter- 3

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1981 | | pagina 3