AMSTEL BIER Halverwege Mevr. J. M. Aué-Muller Med. gedipl. Chiropodiste Algemene voetverzorging - Pedicure - Manicure Agamemnonstraat 7, Amsterdam, telefoon 713877 Wanneer U dit clubblad onder ogen krijgt zal het niet lang meer duren of de nationale voetbalcompetitie begint aan het tweede hoofdstuk. Wie weet is het al begonnen. Zeker voor spelers, trainers en anderen voor wie een voetbalseizoen ei genlijk nooit stil ligt. Men is er altijd mee bezig, ook al worden er dan geen wedstrijden gespeeld. De trainingen liggen nau welijks stil en wanneer deze dan enige keren worden overge slagen nemen veel spelers de moeite voor zich zelf oefeningen te doen om toch vooral maar niet in conditie achteruit te gaan. Het lichaam moet 'topfit' blijven en verlies aan conditie gaat sneller dan het weer optimaal op peil brengen daarvan. Het is te vergelijken met de wielrenners in de Tour de France. Na al die inspanningen zou je als buitenstaander denken dat een ieder smachtend uitziet na een rustdag om eens wat op adem te komen, maar nee hoor, vele kilometers worden dan nog 'even' weggefietst want helemaal niets doen is er niet bij. Van een echte winterstop is dus eigenlijk geen sprake. Geen wed strijden en wat ruimer in de vrije tijd gedurende de kerstdagen en de jaarwisseling. Maar meer ook niet. De oefenwedstrijden in binnen- en buitenland zijn legio. Vrienschappelijke ontmoe tingen vormen nog een bron van inkomsten en als iedereen weer terug-is-van-weggeweest, kan het tweede deel van deze competitie een aanvang nemen. Terugblikken op wat geweest is leert ons een weinig vreugdevolle eerste helft van Ajax. De oorzaken zijn genoegzaam bekend. In eerder verschenen clubbladen is daar al uitgebreid over geschreven; de onge kende blessure-golf heeft mede bijgedragen tot een voor Ajax- begrippen matige plaats op de ranglijst plus uitschakeling in het Europa Cup tournooi voor landskampioenen. Aan het laat ste is niets meer te doen, aan het eerste daarentegen nog genoeg en dat zal het doel moeten zijn waarnaar gestreefd moet worden. De club heeft nog 17 wedstrijden de kans om te laten zien waartoe het echt in staat is. Het ziet er naar uit dat de meeste blessures vrijwel genezen zijn zodat de technische staf nu eindelijk eens kan beschikken over een voltallige selectie. Dan móet het toch mogelijk zijn volgend seizoen weer Europa Cup voetbal te spelen. Dan wel niet als landskampioen maar in één der andere toernooien. Er zijn natuurlijk wel enige lichtpuntjes. Op AZ '67 na scoorde Ajax de meeste doelpunten: 43 in getal maar daar staan wel 35 goals achter Schrijvers tegenover. Het vorig seizoen telde Ajax 41 goals tégen over het gehele seizoen.De komst van Wim Jansen moet ondermeer zorgen dat de defensie minder kwets baar wordt. Wanneer dan de vele blessures verleden tijd zijn en het elftal op volle sterkte kan worden ingezet zal hopenlijk het scoren alleen maar toenemen en zullen de tegengoals veel minder worden. Wedstrijden verliezen ondanks het scoren van drie goals mag niet meer voorkomen. Een tweede opmerkelijk lichtpunt is de publieke belangstelling. In een onlangs gepu bliceerd halfjaarlijks overzicht van de eredivisie blijkt dat Ajax een gemiddeld bezoekersaantal heeft gehad van 12500 men sen. En derde positie achter Feyenoord en PSV maar vóór AZ '67 met 12000 mensen. En zo kan men zien hoe voetbalmin- nend de mensen zijn. Al speelt een elftal alle sterren van de hemel en prijkt de club met 6 punten voorsprong op nummer 'twee' glorieus aan de kop van de eredivisie, dan nog is het met het publiek sappelen geblazen. Een zeer trieste ontwikkeling. Wanneer komen de mensen dan wel? 'Er zijn teveel onbelang rijke wedstrijden', is onlangs vastgesteld. Wedstrijden in ei genhuis van bijvoorbeeld AZ '67 zijn vrijwel zekere overwin ningen voor de thuisclub. Het spanningselement ontbreekt. Ajax heeft ook die tijden gekend. Het beste elftal ter wereld speelde zijn thuiswedstrijden tegen laag geklasseerde clubs voor maar weinig mensen. Bij uitwedstrijden altijd geheel uit verkocht, thuis te geringe belangstelling. Het wordt zo gauw als normaal gevonden iedere wedstrijd weer te winnen. Ajax kent dat al jaren achtereen. AZ '67 begint eigenlijk pas. Wat zal dit seizoen ons nog brengen? Meer tegenslag en pech dan in de eerste helft is vrijwel onmogelijk. Vanuit het 'mid denveld' moet gepoogd worden weer aansluiting te krijgen bij de kopgroep. Er zijn nog vele mogelijkheden om er een goed seizoen van te maken. Het moet natuurlijk ook een beetje méézitten, want met alleen maar tegenslag lukt het natuurlijk niet. De Ajax-selectie bezit voldoende klasse om hoog in deze competitie te eindigen, door het naar zich toe trekken van vele wedstrijden. Het zal allemaal niet eenvoudig zijn. De zeer jon ge Ajaxploeg zal nog vele hindernissen moeten nemen. Er is evenwel geen reden tot wanhopen en alles maar lijdzaam te aanschouwen. Harder werken dan de tegenstander plus beter voetballen, dat zijn de ingrediënten voor het winnen van een wedstrijd. Makkelijker gezegd dan gedaan. Het worden weer spannende tijden met hopenlijk veel successen zodat aan het einde van de rit toch nog gezegd kan worden dat het seizoen allesbehalve verloren is geweest Tijn Middendorp 7

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1980 | | pagina 7