Waarom verder lopen als u op de Brink uw bloemen kunt kopen De Studie- en Begeleidingscommissie: v.l.n.r. Ton Tielenburg, Jan Tielenburg, Dick Karremans, Ikey Waas en Henk de Weers heeft men voor het eerst met alle jeugdspelers gesprekken gevoerd. Gebleken is dat vrijwel iedere speler zijn problemen heeft. Het meeste evenwel op schoolgebied. Nu liggen de problemen bij de C- juniores natuurlijk anders dan de A- jeugd. Ook minder in getal: C- juniores: minder dan 20 procent B- juniores: ongeveer 40 procent A- juniores en Jong-Ajax: ongeveer 80 procent Hieruit blijkt, dat de begeleiding van de spelers steeds meer gaat in de richting van een ombudsmanschap. Duidelijk wordt wel gesteld, dat men perse niet praat over voetbaltechnische zaken. Althans men hoort de speler uiteraard wel aan, maar kan in deze geen adviezen geven. Topsporters kennen veel teleurstellingen. Bij Ajax ook. De vraag, waarom iemand in de A-2 speelt en niet in de A-1 komt veel voor. Of waarom een speler geen kontract krijgt. Hiermee houdt de commissie zich niet bezig. Wel uiteraard, wanneer de diagnose gesteld kan worden, dat een speler niet hoger voetbalt of geen kontract krijgt vanwege onvoldoende prestaties, omdat bijvoorbeeld zijn studie hem te veel bezig houdt, daardoor minder kan trainen enz. De teleurstellingen, de psychische spanningen zijn vaak erg groot, ledereen, die bij Ajax komt voetballen hoopt of rekent zelfs op een kontrakt. Wil beroepsvoetballer worden. Dat is niet voor idereen weggelegd, waardoor die teleurstelling en spanning ontstaat. Men treft dat uiteraard het meest aan bij de A- jeugd. Voetbalblind Het is uit den boze, wanneer op deze plaats voorbeelden met naam en toenaam genoemd zouden worden. Alles wat de commissie doet is strikt vertrouwelijk. Wel kan gezegd wor den, dat er voor de groep begeleiders zeer veel werk aan de winkel is. Mijn vraag of er überhaupt wel jeugdspelers zijn zonder problemen wordt door Dick Karremans negatief be antwoord, terwijl Ikey Waas 'ze wel kent, maar erg weinig'. Wat toch wel weer erg opvalt is de voetbalblindheid van spelers en ouders. Alles is bij hen gericht op dat enige doel: het krijgen van een kontract. Dat kan nooit voor iedereen bij Ajax zijn weggelegd en dan komen de problemen. Weinig zelf-kritiek is merkbaar. Het willen onderkennen, dat voor veel spelers Ajax toch te hoog gegrepen is, valt vaak erg moeilijk. Het maakt het begeleiden ervan, er niet makkelijker op. Duidelijk is dat de jeugdspelers bij Ajax een elitaire groep vormen, welke alle maal één doel voor ogen hebben: beroepsvoetballer worden. Maar daarnaast moet niet vergeten worden, dat het ook nog kinderen blijven, en ook als zodanig begeleid moeten worden. Het maakt dan niet zoveel uit, waar een jonge speler voetbalt. A-1, C- elftal of eerste elftal. Het blijven kinderen met de leef tijd, die ze hebben. Ondanks het feit dat spelers op jeugdige leeftijd het eerste elftal halen, horen deze eigenlijk nog thuis in de voetbalbox. De commissie durft te stellen, dat men in de afgelopen jaren unieke prestaties heeft geleverd. Vraag niet naar oplossingen. Men begeleidt om tot een oplossing te komen. Die oplossing zal de speler zelf moeten doen. Hij zal zelf voor zijn examen moeten slagen, uiteraard met steun van deskundigen. Ten minste, als de speler het wil, want iemand die niet begeleid wil worden, wordt ook niet begeleid. Zo simpel ligt dat. Unieke prestaties dus. Kontacten buiten Ajax zijn er wel degelijk. Het naar buiten treden komt evenwel op gang. Belangstellenden 9

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1980 | | pagina 9