Studie- en Begeleidingscommissie Het is niet de eerste keer, dat in ons clubblad uitvoerig wordt ingegaan op, algemeen gesproken, de begeleiding van jeugd spelers. Bij Ajax werd deze problematiek in 1977 toebedeeld aan een Jeugdbegeleidingscommissie, die zich o.m. ten doel stelde te allen tijde voor ouders en jeugdleden aanspeekbaar te zijn t.a.v. problemen, die niet op het voetbaltechische vlak liggen, dus b.v. van sociaalmaatschappelijke, onderwijskun dige of pedagogiche aard. De reden om deze commissie in het leven te roepen zal u duidelijk zijn, wanneer u het clubblad van januari 1978 opslaat. Daar wordt dit uitvoerig uitgemeten. Kort gezegd ligt de grootste problematiek op het gebied van studie in combinatie met het bedrijven van topsport. Maarzeker niet alleen studie. Maatschappelijk sociale problemen zijn wel de gelijk aanwezig. En omdat bij Ajax het maatschappelijk belang van iedere voetballer primair staat, is het zowel in het belang van de speler als van Ajax, dat deskundigen jeugdspelers be geleiden, zover als dat mogelijk is. In het verleden zijn teveel talentvolle spelers voor de voetbal sport verloren gegaan, wat niet zou zijn gebeurd, als er maar voldoende begeleiding aanwezig was geweest om die jonge spelers van advies te dienen. Bij de start, nu 3 jaar geleden, wist eigenlijk niemand welke omvang het werk zou krijgen. Men begon op nul en vooral in de beginfase leerden ook de commissieleden erg veel. Belangrijk was vooral een basis van vertrouwen te kweken, want niet iedereen is bereid om zomaar naar mensen te stappen om hun vaak persoonlijke problemen voor te leggen. Dat is nu wel het geval, zoals er meer is veran derd in de opzet en werkwijze van de commissie, die inmiddels de naam heeft veranderd in Studie- en begeleidingscommis sie. Op 21 oktober j.l. heb ik ten huize van één der commissie leden een gesprek gehad met Dick Karremansen coördinator Ikey Waas. Totaal bestaat de commissie uit 5 leden, waarbij inmiddels is afgestapt van de afspraak, dat iedereen aanwezig moet zijn bij interviews e.d. Bij de eerste gelegenheid was de voltallige commissie, toen nog bestaande uit 4 mensen, wel aanwezig. Gezien evenwel het feit, dat men inmiddels ook moet doen aan een stukje 'public relations' en niet altijd ieder een daarbij aanwezig kan en behoeft te zijn, praat ik dus met twee mensen van de commissie. Dan blijkt, dat er in de loop der jaren wel het een en ander is veranderd. Bij de start in 1977 nam de commissie een passieve houding aan. Man wachtte af, nadat men zich via een schrijven tot alle jeugdleden had gericht met vermelding van de opzet en de doelstellingen van de commissie. Toen werd duidelijk gesteld, dat niet alleen de combinatie studie- topsport problemen kan opleveren. Ook huiselijke omstandigheden kunnen invloeden hebben op de prestaties van de jeugdspeler. Desgewenst kon men zich dan rechtstreeks of via de jeugdcommissie of trainer wenden tot één der commissieleden. De commissie heeft nu een veel aktievere taak gekregen. Men wacht niet af of men komt, men benadert de jeugdspelers middels interviews. Zo heeft de commissie dit seizoen voor het eerst met alle jeugd spelers vanaf de C-juniores gesprekken gevoerd. Iets totaal nieuw in de opzet. Ook de commissie zelf kent enige wijzigin gen. Niet alleen het aantal leden is uitgebreid, maar men heeft ook een meer omlijnde taakverdeling opgesteld om meer ge richt te werk te gaan. Ook werkt dit positief op de herkenbaar heid van de commissie. Het is nu als volgt: C- juniores (12-14 jaar) is het aandachtsgebied van Henk de Weers, Hoofd van een lagere school. B- juniores (14-16 jaar) is het aandachtsgebied van Ton Tie- lenburg, sociaal- maatschappelijk werker. A- juniores (16-18 jaar) plus C- Elftal (Jong-Ajax) is het aan dachtsgebied van zowel Dick Karremans, conrector van de Berlage Scholengemeenschap als Ikey Waas, conrector van de Openscholengemeenschap Bijlmer en coördinator van de commissie. Het vijfde commissielid, Jaap Tielenburg, sociaal maatschappelijk werker bij de Gemeente Amsterdam, behan delt de problemen uit de groepen op het sociaal-maatschap pelijk gebied. Nu is het bepaald niet de bedoeling dat een ieder zich star houdt aan deze indeling. Dit jaar voor het eerst is men hiermee begonnen om duidelijkheid te scheppen en grotere herken baarheid. Opmerkelijk is ook dat men zich niet meer alleen beperkt tot jeugdspelers, maar zich ook met spelers boven de 18 jaar en kontraktspelers bemoeit, gezien het feit, dat het C- elftal ook reeds is opgenomen bij het geven van begeleiding. Een logische stap zal ook het A- elftal zijn, hoewel deze groep zich nog niet zo manifesteerd, wanneer het gaat om begelei ding. Hier zullen wel andere zaken een rol gaan spelen, waarbij studieproblemen minder op de voorgrond zullen komen. Teleurstelling Nu is het nog zo, dat bij de jeugdspelers de problemen rond de school het meest voorkomen. Hoe kan het ook anders, wan neer men vrijwel 7 dagen per week met voetballen bezig is. Tijd voor studie is nauwelijks aanwezig, maar de school moet wel afgemaakt worden. De afgelopen jaren heeft een ieder wel geleerd,dat het opzetten van een dergelijke begeleidingscom missie op initiatief van de toenmalige Commissaris Algemene Zaken Dick Boering, een 'gouden' greep is geweest. Niet al leen is men er van overtuigd, dat spelers voor het voetbal zijn behouden, dankzij die begeleiding, maar ook dat spelers bij Ajax zijn gaan voetballen met de wetenschap, dat men niet aan z'n lot wordt overgelaten en dat het niet alléén en uitsluitend om voetbal gaat. Ajax had die image: Alléén voetballen, zo goed mogelijk en voor de rest zie je maar. Zo zwart-wit is het overigens nooit geweest, maar is nu voor 100 procent verleden tijd. Topsport mag en hoeft ook nooit ten koste te gaan van studie, wanneer er maar een goede en deskungige begelei ding bestaat. Een leiding die ook voorwaarden kent om te kunnen werken. Zoals bijvoorbeeld: een volledige neutraliteit, er wordt gewerkt in een strikt vertrouwelijke sfeer, het belang van de jeugdspeler-zelf bij bij het zoeken naar oplossingen staat voorop, de adviezen van de commissie zijn bindend, Hield men voorheen alleen intervieuws met selectieteams, nu 8

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1980 | | pagina 8