PRESIDENTIEEL Het is door allerlei onvoorziene omstandigheden alweer enige tijd geledèn dat ik hier, in het AJAX-NIEUWS enige kolommen voor mij heb opgeëist, maar ik vind dat na dit lange stilzwijgen ik toch maar eens opening van zaken moet doen, voorzover dat niet is gebeurd en toch misschien wel wenselijk wordt geacht. U weet dat de Pers, Radio, Televisie, kortom de communicati- media, 'bol' hebben gestaan over de verkoop van Simon Taha- mata. Wij hebben daarbij aanvankelijk lang gezwegen ,maar toch eindelijk verteld, waarom Simon bij ons is weggegaan en ik wil dat hier nogeens herhalen. Er waren diverse redenen voor dat vertrek: o.a. het sterke teruglopen van zijn prestaties in het veld; de laatste wedstrij den heeft hij eigenlijk alleen maar op de bank gezeten. Natuur lijk laten we zo'n speler daar niet verder zitten zonder te onder zoeken wat de oorzaken zijn. Die bleken toch deels van psy chische aard: de jongen zat ondermeer opgescheept met twee contracten van schoenfabrikanten; Puma en Adidas, hetgeen tot rechtzaken leidde, die door inmenging c.q. begeleiding van Ajax en de KNVB nog tot een voor Simon redelijk einde konden worden gebracht. De Bondscoach heeft daarnaast getracht door een-week-in-Zeist hem weer op peil te brengen, maar heeft hem eigenlijk toch weer laten zaken door hem niet op te nemen in de Selectie van het Nederlandse Elftal voor de EK. Wat gaat er dan gebeuren: de jongen gaat zich afzetten op alles wat Nederland is, ondanks dat het een verwoede Ajacied is en dat altijd zal blijven. We hebben lang met hem gesproken en gezegd dat het naar onze mening beter zou zijn voorlopig een club in het buitenland te zoeken. Dat hij altijd bij ons kan terugkomen; we hebben dan ook een optie op Simon dat, zou hij van Standard Luik weg moeten, hij zich eerst bij Ajax zal melden.Ik geloof ook dat Simon een zeer subtiele voetballer is, zich erg aan bepaalde personen hecht en in verband hiermede dacht ik dat ook het vertrek van Ruud Krol een rol bij hem heeft gespeeld. Daarnaast is er natuurlijk nog de factor: salaris. Wat hij bij Standard Luikverdiend is voor Ajax niet op te brengen en daarbij komt natuurlijk ook de invloed van het Nederlandse belastingstelsel. Ik meen dat Simon verstandig gehandeld heeft en ik kan u óók zeggen, dat wij heel goed uit elkaar zijn gegaan. Wat betreft de verkoop van Ruud Krol, dat lag uiteraard op een heel ander vlak. Uiteindelijk was het zó dat, als wij nog een jaar gewacht hadden, hij een vrije transfer had en dan is de keuze gewoon: hou ik hem nog voor een jaar,en daar stel ik dan tegenover een bedrag wat wij bij de verkoop hebben ontvan gen. Dan is die keuze niet zo moeilijk. Daarbij komt dat hij persé naar het buitenland wilde en u ziet het: hij voetbalt in Canada en in Italië en de verhoudingen zullen daar wel veel gunstiger liggen voor hem dan ze ooit in Nederland hebben gelegen. Wat ons aankoop-beleid betreft, wij hebben allereerst Keje Molenaar aangetrokken, een speler die zich ongetwijfeld zal ontwikkelen tot internationaal niveau; ik ben ervan overtuigd dat u hem over niet te lange tijd in het Nederlandse Elftal zult terugvinden. Ophof hebben we eigenlijk met dezelfde inzichten gekocht. 4 Ook van hem ben ik overtuigd dat u hem als 'newcomer' over enige tijd in de Nederlandse ploeg tegen zult komen. Beide spelers zijn jong, hebben de tijd mee. Ziegeler hebben we doelbewust aangetrokken om een periode van twee tot drie jaren te overbruggen, dan moet onze eigen jeugd klaar staan. Nu, u hebt kunnen zien hoe de jeugd zich aandient momenteel, maar die twee jaren hebben we echt wel nodig. Dan hebben we gezocht in Europa naar een spits. U kunt van mij aannemen dat er wel een stuk of tien a twaalf de revue gepasseerd zijn, van Spanje tot Denemarken, van Neder land tot Oostenrijk en verder en dat daarbij bedragen gevraagd zijn, die voor Ajax misschien, HEEL misschien te overbruggen waren geweest, maar waarbij de salaris-eisen dusdanig hoog waren dat wij hebben moeten zeggen: Dat gaat niet, dat kan niet. Dit soort voetballers praat daarbij ook nog in Netto- in plaats van in bruto-bedragen. Hans Galjé hebben wij gekocht uit zekerheid dat het sluitstuk persé in orde moet zijn en het is nu eenmaal zo dat ook Piet Schrijvers toch wat ouder wordt en we hebben daarachter gewoon een goede keeper nodig. Daarbij kwam ook nog dat Sjaak Storm op ongelukkige wijze zijn hand brak. We zijn er gelukkig mee dat we Galjé, ondanks dat we dat aanvankelijk niet van plan waren, toch hebben gekocht. Ja, Wiggemansen is een omstreden zaak, maar zo is het hele leven. Het is een 'Gouden' of het is een 'IJzeren' Ik zeg nu niet dat het 'een gouden' is, ik zeg ook niet dat het 'een ijzeren' is, maar ik vind dat je als bestuur zo'n 'uitstapje' moet kunnen wagen.... Maar hij moet wel spelen. De man moet wedstrijd-ritme krijgen, maar dat is een zaak van de techni sche leiding. Nu, als ik dan op het blessure-lijstje kijk, dan is vanaf half mei Wim Meutstege geblesseerd, heeft inmiddels twee operaties aan beide knieën ondergaan, nog een andere ingreep aan één knie. Misschien dat hij aan het einde van het jaar weer kan voetballen. Nou, van Pim van Dord weet u dat hij twee maal geopereerd is aan zijn Achilles-pees en uiteindelijk voor het top-voetbal werd afgekeurd. Met Jan Evertse is het in wezen precies hetzelfde, ook afgekeurd. Dat is, wat ik u even opnoem practisch een complete achterhoede, indien we de verkoop van Krol daarin tevens verdisconteren. En het was van tevoren te bezien (bij het begin van de competitie) dat zoiets proble men zou geven. En het geeft ook problemen als je compleet zou zijn geweest en als het elftal opgesteld had kunnen wor den zoals de trainer dat in zijn hoofd had. En als we dan naar de voorhoede toe gaan, zien we dat Tsjeu la Ling al sedert de helft van het vorig seizoen gesukkeld heeft met een liesblessure. Daaraan in augustus/september j.l. ge opereerd werd, maar tot op dit moment nog niet terug is. En u zult het met mij eens zijn: Ling erbij of niet erbij, dat scheelt zeker een kleine slok op een borrel, want je kunt het je als tegenstander niet permiteren Ling los te laten rondlopen. Dan hebben we verder Piet Hamberg, die een knie-blessure heeft gehad, daaraan operatief geholpen is en waarvan we hopen dat hij de komende weken weer aanwezig zal zijn. U hebt allemaal kunnen zien, hoe Martin van Geel in de wedstrijd

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1980 | | pagina 4