vragen zich af hoe één en ander functioneerd. De commissie heeft gesproken met mensen die het z.g. Go Ahead-lnternaat kennen. Toendertijd een uiterst geprezen instantie. Qua bege leiding stelde het nauwelijks iets voor vergeleken met wat Ajax nu doet. Dick Karremans kent zijn twijfels (zeer zachtjes uitge drukt), wanneer hij leest, dat Feyenoord, Sparta en Excelsior een voetbalschool voor ogen hebben. Het is vaak zo natuurlijk, dat actie reactie uitlokt. Wanneer Ajax iets doet menen ande ren niet achter te mogen blijven. In de AZ-krant heeft Eddie Poelman een gesprek gehad met Dick Karremans, waarbij AZ '67 niet heeft nagelaten aan het einde van het artikel toch maar vooral te verklaren, dat zij ook aan begeleiding doen. Uiteraard onvergelijkbaar! Naarmate het werk van de commissie zich uitbreid, plus de genoemde taakverdeling, is het van belang ook zichzelf in de hand te houden. In het begin werd er 1 maal per maand verga derd. Dat is inmiddels uitgegroeid naar 1 maal per week. Maar daar blijft het niet bij. Onderlinge contacten per telefoon zijn legio. Nauw overleg is een vereiste. De plenaire vergadering is in feite om elkaar te vertellen, waar men mee bezig is, zodat iedereen op de hoogte blijft. De samenwerking moet hoog in het vaandel blijven en voor ego-trippers is geen plaats. De commissie beseft dat terdege en zal ook erg waken voor auto noom optreden. Die taakverdeling brengt ook met zich mee, dat op een gegeven moment jeugdspelers overgaan van C- naar B- junior. Het is dan geen voorgeschreven wet, dat een ander nu met een ander uit die commissie moet gaan praten. Wanneer een commissielid een vertrouwensrelatie heeft op gebouwd met een speler is het erg onverstandig deze te ver breken. De speler blijft dan onder de vleugels van zijn ver trouwensman. Zo wordt iedere zaak afzonderlijk bekeken en beoordeeld. Vaste procedures, automatismes, het mag niet voorkomen, leder probleem is weer anders. En naarmate het werkgebied zich uitbreid worden ook de problemen an,ders'. Ook misschien wel binnen de vereniging. Een van de vóon» waarden is, dat de adviezen van de commissie bindend zijn! Tot op heden heeft men op dit gebied nooit enig problfeem gekend. De medewerking van trainers en jeugdcommissie ife voorbeeldig te noemen. De commissie beseft evenwel dal hét adviezen geven m.b.t. kontraktspelers grotere consequenties kunnen hebben. De belangen komen op een ander vlak te liggen. Het wel of niet spelen in de B-1 juniores is relatief voor de vereniging minder relevant, met alle respect overigens, dan het spelen in het eerste elftal. De belangen liggen direct zeer verschillend. Aan de andere kant worden jeugdspelers wel naar Ajax gehaald met de toezegging, dat de betreffende voet baller desgewenst veel steun kan verwachten bij studie. Over dreven gezegd: stuur je zoon naar Ajax en hij slaagt voor z'n examen! Zo is het natuurlijk niet in de praktijk, maar de hulp is er wel. Er kan huiswerk gemaakt worden in de perskamer onder leiding van deskundigen. Wanneer een speler op jeug dige leeftijd hoog voetbalt wordt de keuze tussen studie en topsport en de combinatie studie-topsport steeds moeilijker. Vaak niet voor de jeugdige speler. Maar wel voor de commissie en de technische leiding waarbij nog eens in gedachte het principe, dat de adviezen van de commissie bindend zijn. Een uiterst goede samenwerking tussen alle partijen is een nood zaak voor het goed blijven functioneren van de commissie. Beide moeten één factor voor ogen blijven houden: het maat schappelijke belang van de speler! Onverantwoord De Commissie is op dit moment druk doende een rapport samen te stellen over de jeugdbegeleiding van Ajax met al zijn facetten. Het zal ongetwijfeld een indrukwekkend stuk infor matie worden. Temeer ook omdat nog maar weinig literatuur bestaat over het begeleiden van topvoetballers. De KNVB en FC Den Haag hebben wel iets in die richting gedaan, maar dan uiteraard gebaseerd op andere methodes en, denk ik, minder intensief. De opzet bij Ajax is uniek in Nederland (en misschien ook wel daarbuiten) en derhalve zal het rapport veel wetens waardigheden bevatten. Vast staat voor de commissie in ieder geval, dat iedere BVO (Betaalde Voetbal Organisatie) zonder begeleiding van spelers onverantwoord handelt. De proble men, welke zich bij Ajax onder de jeugdspelers voordoen zul len ongetwijfeld ook bij andere clubs aanwezig zijn. Deze dienen te worden aangepakt in het belang van de speler, maar ook van de club. Adviezen omtrent studie, het volgen van cursussen, na de schoolloopbaan, beroepskeuze, de tijd na de voetballoopbaan, het zijn allemaal zaken, die een belangrijke rol spelen bij erg veel spelers. De commissie voorziet in de toekomst zeker nog meer uitbreiding van haar werk. Het ligt in de lijn der ontwikkelingen dat ook spelers van het eerste elftal vormen van begeleiding zullen gaan krijgen. Ook wanneer men een kontraktspeler is op 'latere' leeftijd. Men zal een speler begeleiden tot zijn voetballoopbaan bij Ajax is beëindigd. Een speler meehelpen zich voor te bereiden op de periode na het voetbal. Ook daar bestaat een stuk pro blematiek. Vooral bij spelers die op zeer jonge leeftijd be roepsvoetballer worden zich derhalve voor een erg groot ge deelte eenzijdig ontwikkeld hebben en dan weer de 'normale' maatschappij in moeten. Wanneer de commissie met z'n werkzaamheden eenmaal zover is, kan gesproken worden van de zgn. 'A tot Z begeleiding'. Maar zover is men nog lang niet. Hoever dan wel? Dick Karremans houdt het op de letter F en Ikey Waas is daar uiteraard niet ver vandaan. Er staat dus nog wel het een en ander te wachten!! Systeem Uiteraard heeft de commissie veel te maken met de mentali teitsverandering bij de jeugd. In het algemeen bemerken veel trainers toch wel bij erg veel spelers de juiste instelling om het hoogste te bereiken. Veel jeugdigen hebben er erg veel voor over om de top te halen. Maar toch is er ook een andere kant van de medaille. En die wijst in de richting van verwenning door de clubs. Het wordt hen vaak wel erg gemakkelijk ge maakt, wanneer het gaat om niet puur prestatiegerichte zaken. Bij eerste elftal spelers is voor bepaalde zaken nog wel iets te zeggen, maar de commissie heeft er toch wel moeite mee, wanneer men ziet, dat ook op één of twee trapjes lager toch al bepaalde zaken voor de spelers door de club worden gedaan, waarbij men zich afvraagt of dat nu werkelijk nodig is. Het zelf verzorgen van bijvoorbeeld het schoeisel is toch niet teveel gevraagd. In Engeland moeten jeugdspelers mee met het eers te elftal, niet om te voetballen, maar om de voetbalschoenen van de spelers schoon te maken en te verzorgen. Zoals de hele opstelling van jeugdspelers anders is, misschien wat extreem, waarbij een tussenweg misschien wel eens het beste zou kun nen zijn. Bij Ajax onbreekt het de spelers aan niets. De verzor ging is optimaal. Alles wordt geregeld. 'Zelfs de examens' lok ik uit. Daar maakte Ikey Waas bezwaren tegen.'De studie-be geleiding maakt het de spelers juist niet makkelijker.Wij stu deren niet voor ze. Wij bieden ze mogelijkheden en hulp maar zij zullen zelf voor hun diploma moeten zorgen. Neen, wij maken ze het bepaald niet gemakkelijk. Ze moeten het alle maal zelf doen. Ook op andere zaken mag het de jeugdspelers in het algemeen best wat minder gemakkelijk gemaakt wor den.' 10

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1980 | | pagina 10