Niet zo eenvoudig... Cornelis Lomme Pim van Dord Op deze plaats in ons clubblad stond eigenlijk een gesprek gepland met onze voorzitter Ton Harmsen. Evenwel door een samenloop van omstandigheden laat dit even op zich wach ten. Het komt er wel van, ook al omdat het van belang mag worden geacht dat belangstellenden zeer geïnteresseerd zijn in de gedachten en denkbeelden van het Ajax-bestuur bij mon de van de voorzitter. Om deze kenbaar te maken dient bij uitstek het eigen clubblad. Niet alleen veel gelezen door leden en donateurs maar ook door buitenstaanders, andere clubs binnen en buiten het betaalde voetbal, om over de pers nog maar te zwijgen. Ik kan het niet bewijzen, maar het Ajax- nieuws lijkt mij het meest gelezen clubblad onder de 'jongens' van de media. Het vele werk aan de uitgave van het Ajax— nieuws maakt dit extra de moeite waard... Nu de competitie enige wedstrijden oud is valt Ajax op door de enorme wisseling in resultaten en een opmerkelijk doelsaldo. Veel scoren maar ook veel incasseren. Althans dat was het na vijf wedstrijden en wie weet hoe het nu is...? Nu zijn doelcijfers aan het begin van een competitie nog niet zo vreselijk boeiend, maar uiteindelijk kan het toch van groot belang zijn een zo groot mogelijke positieve score te hebben. Verwacht mag worden dat één en ander wel zal bijtrekken naar normale getallen in vóór en tégen. Het zit de club anders in de beginfase met betrekking tot blessures niet mee. Natuurlijk, dat hoort er allemaal bij. Iedere club kent vervelende periodes en wanneer het dan toch zo moet zijn, dan maar gelijk. Hoewel...! De vele en helaas langdurige verwondingen nopen Ajax zeer vroeg een beroep te doen op het jeugdige talent in de club. Wim Kieft, 17 jaar, constant in de spits van de aanval, Frank Rijk aard, net 18 jaar, o.a. libero thuis tegen PSV. (helaas vanwege een blessure uitgevallen). We mogen veel verwachten van beiden. Trouwens, de totale lijst van kontraktspelers vertoont zeer jonge leeftijden. Gerald Vanenburg met 16 jaar spant de kroon, terwijl, Piet Schrijvers aan de andere kant als minst jonge speler de lijst aanvoert. Maar kijk naar de gemiddelde leeftijd over de totale groep: nog geen 23 jaar! Een elftal in opbouw voor zover daar gelegenheid voor is. Opbouw bete kent: geleidelijk aan jonge talenten in de hoofdmacht passen, met grote voorzichtigheid want ze zijn soms zo verschrikkelijk snel 'verdwenen'. Door de veelheid van blessures worden de jongeren geforceerd veel wedstrijden op hoog niveau te spe len. Ideaal is dat niet maar wat is in het voetbal wél ideaal? Het kan altijd beter en minder moeilijk. In iedere competitie passe ren zaken die men onmogelijk in kan calculeren. Blessures kunnen grote invloed hebben op de prestaties van een elftal. Men kan onmogelijk 16 of meer gelijkwaardige spelers heb ben. Ook de gele-kaarten vallen altijd ongelegen. En als je dan ook nog door nalatigheden van buitenaf een schorsing van één der basisspelers krijgt opgelegd (Schoenaker) terwijl de KNVB niet gevoelig is voor enig protest, dan haal je maar diep adem en wordt overgegaan tot de orde van de dag. Niet te lang stilstaan bij allerlei zaken want er is nog zo ontzettend veel werk te doen. Door iederéén. Voorzitter Harmsen zei in dat opzicht het nog eens duidelijk op de Jaarlijkse Algemene Le denvergadering: 'wat is Ajax zonder al die mensen die altijd maar weer klaarstaan om voor de club werk te verzetten! Het eerste elftal bepaalt evenwel het gezicht van de club naar de buitenwereld. Wanneer dat elftal minder goed voor de dag komt, deugt bij velen de rest ook niet, niet wetende dat in de Ajax-jeugd het aanwezigige talent niet onaanzienlijk is. De ieder jaar weer vele kampioenschappen van de jeugd- teams, waarbij de A-1 juniores kampioen van Nederland, be wijzen klasse bij de jongeren. Het signaleren hiervan zou door de voetbalpers best met enige activiteit gedaan kunnen wor den. Clubs met sterke jeugdteams mogen toch verwachtingen koesteren voor de toekomst. Men hoeft dan niet zo verbaasd te doen wanneer bijvoorbeeld Ajax plotseling komt aanzetten met nieuwe jonge spelers uit de eigen school. Een iets grotere belangstelling van de persmensen voor het jeugdvoetbal in het algemeen zou niet misplaats zijn. Wat deze competitie ons verder zal brengen is natuurlijk met geen mogelijkheid reeds te zeggen; het is een nog lange af te leggen weg waar hopenlijk aan de eindstreep succes valt te oogsten. Europees voetbal, natuurlijk en dan liefst zo hoog mogelijk. Uit dit topniveau is Ajax natuurlijk niet weg te den ken. Net zo min als Ajax zijn naam in de wereld ooit zal ver liezen. De aantrekkingskracht is erg groot, getuige de zeer grote vraag naar het spelen van vriendschappelijke wedstrij den in Frankrijk, Italië en Spanje. Het is onmogelijk aan alle verzoeken te voldoen. De tijd ontbreekt er gewoon voor en nu helemaal; met al die blessures kan van veel vriendschappelijk voetbal nauwelijks sprake zijn. Zoveel mogelijk ongeschonden de competitiewedstrijden afwerken alsmede het Europacup avontuur zo lang mogelijk overleven dat zijn eerste vereisten. Het zal allemaal niet eenvoudig zijn maar onze club heeft wel meer voor hete vuren gestaan...! Tijn Middendorp Zoals velen uwer inmiddels bekend zal zijn, heeft Pim van Dord moe ten besluiten zijn carrière als profspeler te beëindigen, nu na verschil lende operaties gebleken is, dat wat zijn achillesspees-blessure aan gaat, niet op verbetering gerekend kan worden. Pim startte bij Ajax... in de pupillen! Hij heeft dus de Ajax-school van laag-tot-hoog doorlopen en meegewerkt aan talloze grote Ajax-suc- cessen. En hij deed dat altijd als een zeer faire speler, die inzet paarde aan techniek. Met Pirn's vertrek mag dan ook gezegd worden dat een sympathieke figuur de top-sport heeft verlaten. Pim, veel succes bij de veranderingen die zich thans maatschappelijk bij je zullen voordoen. Hou je goed en uiteraard de club Ajax verlaat je niet... tot ziens dus MJWM. Op een slof en een oude voetbalschoen Speelt Synphonica melodieën van toen Heeft u interesse, kom dan ook eens kijken, Met accordeonmuziek kunnen wij uw kennis verrijken De jeugd heeft de toekomst en doet allerlei Tromperburgerstraat 109b Met muziek maken, maakt men iedereen blij AMSTERDAM Goal Goal Goal Telefoon 449146 7

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1980 | | pagina 7