SENIORES-OVERZICHT door Wim Heisterkamp en Wim Schoevaart Wanneer u dit clubblad onder ogen krijgt is de competitie voor onze seniores al een eindje op streek. De seniores-commissie, alsmede trainer J. Gieltjes willen er alles aan doen 't verloren terrein van vorig jaar terug te winnen. In de voorbereidings periode zijn er dan ook flink wat oefenwedstrijden gespeeld om optimaal de competitie te kunnen aanvangen. Zo werd gespeeld tegen BFC 1 (0-1), Sporting Zuid 1 (1-2), KW 1 (2-2) voor de A-combinatie en BFC 2 (4-1), KW 2 (1-6) voor en B-combinatie. Hoogtepunt in onze voorbereiding was ons eigen toernooi ter gelegenheid van ons 80-jarig bestaan, waarbij gespeeld werd om de in memoriam Hans de Vos Trofee. Een fijn toernooi, met leuke wedstrijden en tenslotte ook nog een eerste plaats. Mooier hadden we het ons niet kunnen denken, enfin, u las dat reeds in ons vorig clubblad. Een week later waren wij met ons derde elftal te gast bij het Eindhovense PSV, op hun jaarlijkse toernooi met Lierse SK 2 en Borussia Mönchengladbach (betaalde jeugd). -Opnieuw konden we de Philipsmensen voorblijven, maar zowel de Bel gen als de Duitsers bleken voor ons te sterk. Tegen Borussia stond de paal een Ajax-goal in de weg en werd het enige Duitse doelpunt ongelukkigerwijs ook nog door een Ajax-speler ge maakt. Tegen Lierse kwamen we met 1-0 voor na een solo van Ab Scheltema, maar binnen drie minuten gaven we de wed strijd uit handen en scoorden de Belgen twee maal. De slot wedstrijd tegen PSV 3 verliep ongeveer als in ons eigen toer nooi. PSV nam al snel een voorsprong en pas in de tweede helft kwamen we via Jaan van de Velde op gelijke hoogte (1 -1 Vanaf deze plaats ook nog een woord van dank aan onze Brabantse gastheren. Het was zoals altijd weer prima in orde. De laatste voorbereiding op de competitie was 't ZVV toernooi in Zaandam, waaraan slechts 80-jarige clubs deelnamen. Tegen het organiserende ZVV (2e klas) speelden wij uitste kend en wonnen verdiend met 1-0 na een fraaie goal van John van Helvert. Onmiddelijk daarna moest worden aangetreden tegen het nog frisse Turbantia (3e klas). Vooral in de tweede helft brak ons dat op en verloren we verdiend met 3-0. Een en ander had tot gevolg dat we om de 5e en 6e plaats moesten spelen tegen NEC 3. Evenals veertien dagen daarvoor was Ajax superieur en won met 2-0 door treffers van Peter Passchier en Mark Vrolijk. Ab Scheltema presteerde het om koppend en schietend driemaal de onderkant van de lat te raken. Tot slot een compliment aan onze gastheren voor de prima organisatie. FINALE: Roermond-Tubantia 1-0. En dan nu de competitie: Ajax 3 startte erg stroef tegen KW 2. Het liep niet zoals we in de oefencampagne gewend waren, hoewel we toch tegen sterke tegenstanders geoefend hadden. De goals in deze wedstrijd werden in de tweede helft gescoord. Ajax nam de leiding na een goede voorzet van Carlos Wiese- man, die door Joop Hielen werd ingekopt. Even later dachten we aan een strafschop, toen dezelfde Joop Hielen gevloerd werd, maar de gedecideerd fluitende scheidsrechter liet door spelen. Een kwartier voor tijd kwam KW via een strafschop terecht gelijk en hoewel Ajax nog probeerde de winst naar zich toe te halen, bleef de stand ongewijzigd! In IJmuiden tegen de Stormvogels 2 bevocht Ajax een nuttige zege 0-2. In de eerste helft, toen Ajax de sterke wind meehad wist het slechts éénmaal te scooren. Een voorzet van John van Helvert werd door Peter Passchier, ineens-op-de-slof, afge rond. Het werd na de hervatting heel wat moeilijker. Een schot van zo'n veertig meter ging maar juist voor ons doel langs en een tweede afstandschot ketste af op de paal. Een bevlieging van John van Helvert bracht de definitieve winst in Ajax-han- den. De thuiswedstrijd tegen De Spartaan 2 leverde opnieuw een overwinning op, zij het met het kleinst mogelijke verschil. Ajax begon erg goed en schiep zich diverse kansen. Toch zou de ruststand 0-0 blijven. De mooiste kans liet Harman liggen, toen hij halverwege vrij voor het doel te zwak inkopte. De Spartaan putte hieruit moed en gaf het laatste kwartier de toon aan. Na de thee een sterker Ajax, maar eerst in de 87e minuut geschie dde gerechtigheid. Een goede pass van Vigo Waas bereikte Ab Scheltema op rechts. Deze trok de bal onmiddelijk voor en George Helenklaken schoot hard in (1-0). Al met al een ver diende overwinning. Ajax 4 speelde zijn eerste competititie-wedstrijd in Utrecht tegen Holland 2. In de eerste helft gaf Ajax in feite de partij uit handen. Er werd wat te flegmatiek gespeeld en dat had nog al eens balverlies tot gevolg. Holland verscheen derhalve her haaldelijk voor ons doel en er ontstonden gevaarlijke situaties. Na plm. 25 minuten kwamen we op achterstand na een corner van Holland, waaraan de hele Ajax-defensie niets deed. Kort voor rust werd het zelfs2-0, toen een van richting veranderde bal onze doelman kansloos liet. Na de thee een agressiever Ajax, dat een kwartier nodig had om langszij te komen. Bas Aertsen had daar een groot aandeel in. Eerst werd hij binnen de lijnen gevloerd, waardoor Joop Leeuwendaal uit de straf schop kon scoren en even later reageerde Bas attent, toen de Holland-doelman een harde schuiver van Rob Overweg liet glippen (2-2). Halverwege de tweede helft kwamen we op nieuw achter toen onze defensie voor buitenspel bleef staan. Wederom Ajax weer in de aanval en nog geen vijf minuten later flipperde de bal na een voorzet van Rob Hendriks, via de paal door de Utrechtse defensie en 't was opnieuw Bas Aertsen die 't laatste tikje gaf. Vlak voor 't einde werd 't tenslotte 4-3, toen één van de Utrechtse middenvelders vrij mocht opkomen en inschieten (een volkomen onnodig doelpunt en dus helaas geen punten mee naar Amsterdam). De thuiswedstrijd tegen UW 3 was erg pover. Er zat te weinig verband tussen de linies en er werd voor eigen glorie gespeeld. Desondanks kwamen er nog wel kansen, maar de Utrechters hadden aan één goede uitval genoeg voor de volle winst (0-1 Een wedstrijd om snel te vergeten. 14

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1980 | | pagina 14