Eindstand van de pupillen A 1 N.A.C. Feyenoord Sparta Ajax A.D.O. gesp. 4 4 4 4 4 gew. 2 2 2 1 gel. 1 1 1 1 2 verl. 1 1 1 2 2 punten 5 5 5 3 2 voor 6 4 3 1 0 tegen 3 2 4 3 2 Eindstand van de pupillen A 2. gesp. gew. gel. verl. punten voor - tegen 4 3 1 - 7 6 -0 4 12 1 4 2-2 4 12 1 4 4-4 4 1 1 2 3 2 -5 4-22 2 3-6 N.A.C. Ajax A.D.O. Feyenoord Sparta Ajax werd 2e na het beter nemen van strafschoppen dan A.D.O. Per poule waren 5 prijzen beschikbaar gesteld, zodat de aanvoerder van elk elftal een prijs in ontvangst kon komen nemen. De vereniging met het beste totaalresultaat, dit werd, net als verleden jaar, N.A.C., kreeg de 'Hans Kok' wisselbeker uit handen van de schenker persoonlijk. De totale uitslag was: 1. N.A.C. - 12 punten; 2. Feyenoord - 8 punten; 3. Ajax door beter doelsaldo - 7 punten; 4. Sparta - 7 punten en 5. A.D.O. 6 punten. De prijzen voor de nummer 2,3 en 4 werden met een toespraakje uitgereikt door onze vice-voorzitter, de heer A. J. van Eijden. Het was een goed georganiseerd tournooi, waarvoor de dank uitgaat naar alle commissieleden e.a. De heer Oosterhout, vader van één onzer pupillen, schonk aan Ajax een bedrag van f 500,-. Het bestuur besloot dit bedrag te besteden aan het 'Hans Kok' wisselbe- ker-tournooi. STUDIE- EN BEGELEIDINGS COMMISSIE. De commissie bestond in het afgelopen verenigingsjaar uit heren: D. C. Karremans; J. Tielenburg; I. Waas en H. P. de Weers. Overeenkomstig het gestelde in het huishoudelijk reglement had de commissie een concept van haar evaluatie-rapport over het seizoen 1978-1979, gedateerd 27 augustus 1979, aan het bestuur toegezonden. Het rapport werd door het complete bestuur met de voltallige commissie besproken in de bestuursvergadering van 9 oktober 1979. Uit enkele gedeelten daarvan - met weglating van namen en details gelet op het basis-principe van de vertrouwelijke aard aangaande de werk zaamheden van de commissie - blijkt dat de commissie in het derde jaar van haar bestaan, één van haar voornaamste doelstellingen bijna optimaal heeft kunnen verwezenlijken n.l. het verwerven van een vertrouwensposi tie binnen de vereniging. Zij dankt dit aan allen die, direct of indirect, ertoe hebben bijgedragen de commissie die plaats te geven, die zij zichzelf als ideaal voorhield; met name het bestuur van wie zij altijd volledige steun en maximale bereidwilligheid heeft ondervonden, de trainers, jeugdleiders alsmede van de Administrateur en het concierge-echtpaar. Ook de inmiddels geïntensiveerde contacten met de Jeugd-commissie worden wat betreft de medewerking zeer geprezen. Verder wordt vastgesteld dat in januari 1979, dus halverwege het seizoen 1979/1980 de commissie door 32 spelers was benaderd met problemen van zeer diverse aard. Ondanks dit hoge aantal bestond bij de commissie de indruk, dat er meer problemen waren dan waarvan zij wist. Besloten werd volgens een daartoe opgesteld schema alle spelers van de selectie-elftallen voor een gesprek uit te nodigen. Dit resulteerde in een 8-tal gevallen waarbij direct hulp kon worden geboden. Op grond van deze ervaring heeft de commissie besloten dit seizoen (1979-1980) in een veel vroeger stadium gesprekken te voeren met alle spelers van de selectie-elftallen, temeer omdat veelal blijkt, dat op een verder gevorderd tijdstip efficiënte hulp komt als 'mosterd-na-de-maaltijd'. Evenals in het voorafgaande seizoen (1977-1978) zijn de resultaten van de individuele studiebegeleiding treffend te noemen: - van de 12 eindexamenkandidaten die werden begeleid, slaagden er 10; - van de 10 niet-examenkandidaten worden er 8 bevorderd, voorwaar een zeer hoge score! Om een klimaat te scheppen, waarin de studiebegeleiding optimaal kan functioneren, is de commissie van plan de samenwerking met de verantwoordelijke trainers ten zeerste te verstevigen en te institutionali seren, daarmede een deel van haar verantwoordelijkheden delegerend naar personen die wel over sanctiemiddelen beschikken en daarbij uit hoofde van hun relatie met die spelers meer invloed kunnen uitoefenen dan de commissieleden. De commissie meent een dergelijke 'verstrakking' te moeten invoeren, omdat gebleken is, dat bijvoorbeeld in de afgelopen langdurige vorstperio de, waarin het clubleven begraven was, als ook tegen het einde van het seizoen (tournooien)de studiebegeleiding juist in voor de schoolloopbaan zeer kritieke fase, stuitte op - zij het geëxcuseerd, maar daarom niet minder nadelig - verzuim van diverse spelers. Nieuw zijn de plannen van de commissie om in een enkel geval en daartoe genoodzaakt door de situatie een vorm van begeleiding te creëren buiten de tot nu toe gebruikelijke uren. In totaal heeft de commissie zich het afgelopen jaar over meer dan 40 probleemgevallen gebogen. Een beter bewijs, dat het bestuur juist aanvoelde dat een commissie als deze bij een topclub bittere noodzaak is, valt niet te leveren. Het vertrouwen van de commissie in de inzichten van het bestuur is in de afgelopen periode versterkt. Na afloop van de bespreking werd aan de commissie medegedeeld, dat het bestuur akkoord ging met de door haar voorgestelde uitbreiding van het aantal uren. Tot slot werden tot de leden van de commissie door het bestuur woorden van grote waardering uitgesproken voor het zeer belangrijke werk dat door de commissie werd verricht in 't bijzonder voor de jeugd en voor Ajax in 't algemeen. In principe werd afgesproken dat tenminste 1 x per kwartaal of zonodig meerdere keren de commissie met de personen die het nauwst zijn betrokken bij de werkzaamheden bijeen zullen komen.' Op voorstel van het bestuur werden de heren D. Karremans, J. Tielenburg en I. Waas per 1 juli 1979 tot werkend lid benoemd. Een onderscheiding die zeker, gelet op hun werkzaamheden, zeer terecht kan worden genoemd. Tot slot werd de naam van de commissie gewijzigd in: Studie- en Begeleidingscommissie. ONTSPANNINGSCOMMISSIE AJAX Omdat in overleg met het bestuur de commissie de activiteiten zou uitbreiden tot de seniores werd besloten de naam Ontspanningscommis sie Ajax-Jeugdvoetbal te wijzigen in Ontspanningscommissie Ajax. De commissie organiseerde zaterdagavond 29 september 1979 in het Jeugdhome een Kien-Dansavond voor de amateurs-seniores. Zaterdag 1 december 1979 had de commissie de jaarlijkse Sint Nicolaas- middag voor de pupillen georganiseerd. Sint Nicolaas bleek goed op de hoogte te zijn gezien zijn lovende woorden en zijn vermaningen aan diverse pupillen. De commissie deelde tot slot van de middag vele cadeautjes uit aan de pupillen. Zoals gebruikelijk zorgde de heer Ferron en zijn personeel voor een toepasselijk drankje met iets erbij, waarvoor hartelijk dank. Het leek mij niet juist dat in het kader van deze middag-voor-de-jeugd een optreden van een buikdanseres plaats vond. Sint Nicolaas, zijn trouwe knecht, de leden van de Ontspannings- en de jeugdcommissie en enige bestuursleden bleven na afloop nog enige tijd in de bestuurskamer bijeen. Ook vanaf deze plaats namens het bestuur nog woorden van dank aan de commissieleden voor de organisatie van deze middag. 22

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1980 | | pagina 22