Ajax bezit een schitterende jeugd Over 2a3 jaar heeft het eerste elftal vijf tot zes spelers uit de eigen jeugd goed voor de dag te komen, leder Ajax-elftal ontmoet een tegen stander die voor 200% gemotiveerd is. Toch is het de eis, dat AJAX het spel bepaalt. De tegenstander moet achter ons aan lopen en wij niet achter hem. Dat vereist grote inspanningen van de spelers, maar daarvoor spelen ze ook in Ajax. Men weet dat ook. Men wil hard werken en keihard trainen voor een zo goed mogelijk resultaat. En ja, dan krijg je ieder jaar weer dat moment waarop een aantal spelers moet afvloeien, reden: dat hun capa citeiten toch niet ver genoeg reiken Ik zeg je eerlijk: dat kost mij slapeloze nachten. Maar ja, je ontkomt er niet aan. Jc kunt nog zo heerlijk een aantal jaren met iemand gewerkt heb ben, wanneer hij niet ver genoeg komt, valt hij af. Hard maar waar. We houden regelmatig een jeugd-instuif. Komen er zo'n 300 jon gens. Zoek daar maar eens de besten uit. Moeilijk, hoor. Maar toch, je ziet het vaak wel. Je moet het kaf van het koren kunnen scheiden. Hoe zie je dat iemand talent heeft? Door z'n hele hou ding, z'n benadering, z'n spel en vooral z'n techniek. Daar wordt bij zo'n instuif het meeste op gelet. Techniek. Je pikt ze er soms zó uit. Maar het gebeurt ook wel, eens dat je later iemand ziet voetballen, waarvan je je afvraagt: hoe die in hemelsnaam ooit in Ajax is gekomen. Hij kan er werkelijk niets van. Dat gebeurt ook. Maar weinig. En onderschat de invloeden van de ouders niet. Die staan langs de lijn, iedere week weer, ook bij de trai ning. Laten die jongen, hun zoon, niet los. Léveren (té) veel commentaar. Dat is voor ons erg hinderlijk. Wanneer een jongen bij ons traint is ie helemaal van ONS. Dan bepalen WIJ wat hij wel of niet moet doen. En wat die ouders dan vinden, is niet belangrijk. Je hoort als trainer wel eens de kreet van een jongen die verklaart: 'M'n vader zegt dat ik dit of dat niet meer behoef te doen.' Nou ja, waar blijven we dan! Dit jaar valt het overigens mee. Dat verschilt nog wel eens van jaar tot jaar. Leo (Been hakker-TM) heeft wel eens voorgesteld om eens in de twee maanden die ouders uit te nodigen om met hen over het een en ander te praten. Is overigens nog niet gebeurd, maar ik ben er wel een voorstander van. Tja, wat ben ik voor een trainer? Om te beginnen probeer ik de jongens zoveel mogelijk plezier te laten beleven aan de training. Begrijp je? Er moet met plezier gewerkt worden. Iemand die het niét met plezier doet, komt er niet. Ik weet van mij zelf nog, dat ik vroeger trainen iets heerlijks vond, hoewel, als semi-prof, dat vaak niet mee viel. Ik heb jaren in de metaal gewerkt. Dat betekende iedere morgen om 6 uur opstaan. Hele dag werken, gauw naar huis, hap eten naar binnenwerken en daarna hard trainen. Elf uur 's avonds vreselijk moe thuis. Naar bed en de volgende morgen om 6 uur weer die wekker. Dat heb ik jaren gedaan. Trainen was heerlijk. Iedere jongen moet er graag naartoe gaan. Dat plezier moet je ook zien te behouden door het geven van aangename oefenstof, de omgang moet prettig zijn, de opvang idem. Mijn benadering is, mag ik zeggen: menselijk, althans dat probeer ik zónder overigens de oefenstof te doen verslappen, waarbij ik ook echt wel kwaad kan worden. Maar aan het einde van iedere training zijn de jongens volledig óp. Ze hebben het dus niet gemakkelijk! Natuurlijk is er een verschil in benadering tussen b.v. C-juniores en het C-elftal. Ik probeer de C-juniores te automatiseren, d.w.z. iedere keer wijzen op fouten die gemaakt worden. Laat daarin meepraten, men de fouten erkent en herkent. Iedere keer weer. Er valt b.v. een tegengoal. In de kleedkamer wordt dat geanaly seerd: hoe kwam dat? vraag ik dan. En dan hoor je: 'Ja, de rech tervleugelverdediger ging naar voren zonder dat iemand zijn plaats opvulde, dat gebeurde in ieder geval niet vlug genoeg.' En wat was nu direct de fout? 'Ja, foutieve pass rechtstreeks in de voeten van de tegenstander, linksbuiten van de tegenpartij verdedigde niet mee, werd onmiddellijk aangespeeld en: doel punt!' En iedere keer weer herhalen, laten vertellen, want straks als deze jongens naar de B-juniores gaan, wordt verwacht dat ze dit allemaal weten en Dirk de Groot niet te veel tijd daaraan hoeft te besteden. Automatiseren dus, steeds weer herhalen. Kijk, bij het C-elftal tref je eigenlijk hetzelfde aan, alleen veel meer geperfectioneerd plus dat je bij het C-elftal informatie 'hebt over je tegenstander. Daar kun je iets 'plannen', kun je de tactiek uitstippelen op je tegenstander. Bij C-juniores kan dat natuurlijk niet. Wél tijdens de wedstrijd of in de rust. Maar bij beide gevallen tref je aan: Ajax bepaalt het spel, Ajax moet de wedstrijd maken. En winnen, altijd maar: winnen en met een zo groot mogelijke score. TOEKOMST Kijk, voetbal gaat nooit weg. Niet meer weg te denken. Als je het vergelijkt met mijn tijd, is het enorm verbeterd. Maar vergeet niet, de omstandigheden zijn ook veranderd. Allemaal full-profs nu. Niemand hoeft 's morgens om 6 uur op te staan. Alles is geperfectioneerd. Materiaal, kleding, verzorging, voeding, faci liteiten. Alles. Daarnaast is het, zoals ik al zei, aanzienlijk moei lijker om de top te halen dan vroeger. Er wordt veel beter gevoet bald. Dat het publiek niet komt, heeft andere oorzaken. West- Duitsland trekt meer publiek, omdat het land groter is en meer mensen met minder stadions in een directe omgeving. Engeland evenzo, hoewel daar de sociale omstandigheden een grote rol spelen. Armoede, geen werk, dus voetbal is het enige waar men zich kan uitleven en vermaken. Er wordt zowel in West-Duitsland als in Engeland heus niet béter gevoetbald. De omstandigheden zijn zoals gezegd anders In Nederland tref je op verschillende plaatsen verschijnselen aan, dat men plotseling en-massa achter een club gaat staan. Helaas is dat vaak maar van korte duur, want wanneer het minder gaat, is de belangstelling weg. In Engeland blijft men komen. We zijn natuurlijk wel erg verwend. Het winnen van een Europa Cup spreekt hier mensen nauwelijks meer aan. Men heeft het allemaal al eens gezien, dus hoeft het blijkbaar niet meer. Natuurlijk, bij competitie-wedstrijden laat het spel soms veel te wensen over. Bij Ajax zie je vaak de tegenstander afbraakvoetbal plegen, omdat de belangen een rol gaan spelen. De trainer van de tegenpartij behaalt tegen Ajax ook liever 1 punt met afbraak- voetbal dan 0 punten met behoorlijk spel. Bij degradatie staat zijn baantje immers vaak op het spel. Zo is het toch? Zijn be stuur zit hem ook achter de broek. Het is inderdaad een cirkel waar je nooit uitkomt. En dan kunnen alle trainers van de ere divisie wel lekker bij elkaar gaan zitten, maar wanneer iedereen weer weg is, denkt men individueel toch wat men goed dunkt. Uiteraard heb ik voorkeur voor type voetballers. M'n hart gaat uit naar het sierlijke type. Zonder ook maar anderen iets te kort te willen doen, vind ik Ling grandioos. Ongelooflijke bewegingen maakt die jongen. Of Simon Tahamata. Schitterend. Ik heb ook grote bewondering voor het loopvermogen van Dick Schoenaker. Enorm! Maar het sierlijke type streelt m'n hart. Ik sta op de banken wanneer Ling iets aparts doet. Of vroeger Piet Keizer. Grandioos. Johan Cruijff. Ongelooflijk. Ik heb Johan zien komen als jongetje van 15 jaar. Meetrainen bij de A-selectie; zo mager als een ram, brutaal, toen al dominerend, voorop lopen, niet bang GEMIS Toen ik ermee ophield, ontdekte ik toch wel veel in het leven belangrijke dingen te hebben gemist; profvoetbal neemt zóveel 7

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1980 | | pagina 7