CEES GROOT: 'De jeugdopleiding bij Ajax is uniek in Nederland m&z Ultrasonore diefstal beveiliging voor uw auto. PRODUCTS ,,Als actief voetballer scoorde hij 118 competitie-doelpunten in 5 seizoenen voor Ajax. Samen met broer Henk maakte hij 72 goals in één seizoen. Echter een echte „topper" is hij nooit geworden. Henk wel, maar die is ook zeven jaar jonger wanneer de gebroeders Groot, Henk en Cees, Ajax komen versterken. Cees treedt momenteel bij Ajax op als trainer voor Jeugd en C-elftal. Samen met de overige leden van de technische staf werkt hij keihard mede aan de opbouw van de Ajax-jeugd, waar van de resultaten danook duidelijk zichtbaar worden. Cees Groot ziet voor Ajax grote tijden aanbreken. Veel jeugd zal door breken naar het eerste elftal. Hij doet dat in onderstaand relaas uit de doeken. Zoals hij nog meerdere zaken aanhaalt waarbij één feit steeds uitstraalt: 100% Ajacied. Zoals hij zegt: „Wat er ook gebeurt, ik blijf Ajacied tot in lengte van dagen." Opvallend dat ook hier weer een oud-voetballer zich dermate tot de club voelt aangetrokken dat hij deze niet meer kan loslaten. Wat zal dat toch zijn? Leo Beenhakker zei het eerder: „Wan neer je bij Ajax komt, ben je onmiddellijk opgenomen in de familie, waarbij iedereen bezig is met voetbal." Cees zegt: „Wan neer ik de hekken van Ajax passeer ben ik thuis." Wat maakt Ajax zo uniek? Niemand kan het exact zeggen. Ook Cees niet. Maar het is er wel. Ik praat met hem over z'n werk, of eigenlijk, z'n hobby, waar hij z'n werk van gemaakt heeft. Mooier kan het niet. De tijd is beperkt. Er wacht hem nog een verjaardag, maar in een paar uren valt er toch veel te vertellen, wat ook zal blijken. Ik ontmoet hem op de avond van 3 januari in de bestuurskamer van het Jeugdhonk. De zojuist beëindigde training is hem aan te zien. Ogenschijnlijk wordt hij er niet ouder van: 48 jaren geef je hem niet. Cees Groot in een monoloog van inderdaad ruim twee uur over Ajax, voetbal, jeugd en vele andere zaken: „Ik was een beperkte voetballer. Weinig techniek, houterige in druk, slecht in combinaties, onaantrekkelijke speler voor he publiek. Maar ik was bezeten van voetbal, had er alles voor over Daardoor ben ik nog aardig ver gekomen. Mede door één „plus' die ik had: doelpunten maken! Heb ik ook altijd en alléén gewild doelpunten! In vijf competities scoorde ik 118 keer. Let wel alleen in de competitie. Dus zonder goals gemaakt in vriend schappelijke wedstrijden, beker, Europa Cup enz. Samen met Henk scoorden we in één competitie 72 maal. Ongelooflijk. Doel punten maken is iets aparts. De Duitsers noemen het 'Tor- instinkt'. En dat is het. Er komt ook veel geluk bij kijken om die bal over de lijn te werken, maar het staan op de goede plaats of op het juiste moment de juiste beweging om zodoende tot scoren te komen, getuigt van 'feeling'. Iemand die veel en mak kelijk scoort is voor een elftal natuurlijk erg belangrijk. De abso lute top heb ik nooit bereikt. Henk is wel verder gekomen, maar vergeet niet, dat hij zeven jaar jonger is. Toen ik bij Ajax kwam, was ik 27. Maar och, ik heb 23 maal in het Nederlands B-elftal gestaan en 1 maal reserve bij de A-ploeg. Successen met Ajax geboekt, Intertotobeker gewonnen, veel goals gemaakt, zei ik al, maar ook veel gemist, hoor. Ik heb ze ook van 5 meter vóór het AUTO ELEKTRA NEDERLAND Cornelis Trooststraat 19-21, Amsterdam Telefoon 020-793135 Specialist in Auto- en Scheeps- e ektriciteit 5

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1980 | | pagina 5