SENIORES-OVERZICHT Sigarenmagazijn Bennie Muller Haarlemmerstraat 96, telefoon 220431 W. F. Schoevaart en W. W. Heisterkamp Het begint er op te lijken, dat Ajax 3 de opgaande lijn eindelijk te pakken heeft, zo meldt ons elftalleider Henk van der Zwaag. Thuis tegen Vitesse '22 2 werd het een 33 gelijkspel, maar wanneer enkele spelers in onze defensie wat attenter waren geweest, dan waren alle punten in Amsterdam gebleven. In de tiende minuut keken we tegen een 01 achterstand aan, kort nadat John van Meerlant voor Ajax het houtwerk had getest. Ajax trok langzamerhand de wedstrijd naar zich toe en in de 25e minuut had John van Meerlant wel succes na een dieptepass van Peter Passchier. Vijf minuten later scoorde dezelfde speler 21 uit een voorzet van Henk Molenaar. De tweede helft was een kopie van het eerste gedeelte, zij het, dat nu Vitesse op het houtwerk mikte en Ajax scoorde. Een voorzet van Peter Pas schier werd door George Helenklaken doorgekopt en door John van Helvert ineens op de schoen genomen (31). Je zou zo zeggen: een gewonnen wedstrijd. De kansen om de voorsprong uit te bouwen bleven aanwezig, maar in onze defensie werd erg zwak gespeeld. De mensen uit Castricum begrepen dit maar al te goed en in de 20e en 35e minuut hadden zij succes (33). Dat had niet mogen gebeuren. Thuis tegen AFC 2 bleef de beginstand tot het einde gehand haafd. Tegen de kampioen van het vorige seizoen werd met grote inzet gespeeld. Het was een typische wedstrijd waarin de ploeg die de eerste goal zou maken de wedstrijd ging win nen. Ondanks vele kansen voor beide doelen, bleven doelpunten uit. Maar Ajax veroverde weer een belangrijk punt (00). Een week later in Hilversum kwamen er zelfs twee punten bij. Tegen de club van die naam, tweede op de ranglijst, werd ver diend met 12 gewonnen. In de eerste helft zag het er nog allemaal niet naar uit; Hilversum was duidelijk beter, nam ook een voorsprong en Ajax kon daar slechts twee mogelijkheden van John van Meerlant tegenover stellen, die net langs het vijan delijke doel gingen. Na de thee waren de rollen echter volledig omgedraaid. Ajax werd veel sterker en zag de gelijkmaker ontstaan na een grandioze actie. Een dieptepass van Hennie Henrichs bereikte Henk Molenaar op de linkervleugel en diens voorzet belandde precies op het hoofd van de toestormende George Helenklaken die raak kopte (11). Ajax bleef het spel dicteren en dat leidde vijf minuten voor tijd tot de overwinnings treffer. Uit moeilijke positie schoot Henk Molenaar de bal op het doel, waar hij slechts door de keeper kon worden wegge slagen, precies voor de voeten van John van Helvert, ingekomen voor Nol Boerkoel, die dit buitenkansje gretig benutte (12). Ajax 4 speelt nog steeds zeer wisselvallig. Winst en verlies wisselen elkaar af. Hoofdoorzaak is dat een paar spelers teveel voor zichzelf blijven spelen en vergeten dat je een wedstrijd met elf spelers moet maken. Zo werd tegen koploper Vreeswijk 2 in Nieuwegein met 12 gewonnen. Hoewel de gastheren hard (maar fair) op de bal zaten, bleef Ajax uitgekookt voetballen. In de eerste twintig minuten werd goed de snelheid uit de acties Voorverkoop: Ajax, Olympisch Stadion, Bokswedstrijden, uitwedstrijden Ajax Toto-inleveringsadres voor Ajax en BPC Officieel adres Staatsloterij van Vreeswijk gehaald en daarna begonnen we zelf eens aan aanvallen te denken. Uit een goede voorzet van Harold Lai kopte Ed Lefeber keihard in, maar de goalie" reageerde flit send en stopte de bal fraai. Vreeswijk besteedde verder het grootste deel van de eerste helft aan aanvallen, maar de counters van Ajax waren gevaarlijker. Na de rust, die met 00 kwam, kreeg Ajax het betere van het spel en na plm. 12 minuten had een snelle aanval over links succes. Een voorzet van Ed Lefeber werd door Harold Lai in het net gegleden (01). Vreeswijk begreep heel goed dat ze nu alles op de aanval moesten gooien. Met lange trappen werd de bal naar voren gejaagd. Ajax kwam in moeilijkheden en een misverstand tussen Rob Hendriks en Ab Scheltema betekende een vrije doorgang voor de Vreeswijk- spits. De goed keepende Dirk Voigtschmidt, ingevallen voor de geblesseerde Jos Vonk, was kansloos (11). De mensen van Vreeswijk waren nog aan het feestvieren, toen we opnieuw op voorsprong kwamen. Ab Scheltema profiteerde van een zwak terugspeelballetje en wist het leer langs de Vreeswijk-goalie te punteren. Met nog twintig minuten te spelen moest Ajax op nieuw terug. De gelijkmaker hing als een zwaard van Damocles boven ons hoofd, maar op vaak wonderlijke manier bleef de bal uit ons doel en gingen twee belangrijke punten naar Amsterdam (1—2). De uitwedstrijd tegen BFC 2 was een hoogst wonderlijke ont moeting. Zelden zagen we in een wedstrijd zoveel kansen missen. Een korfbal-uitslag (66) behoorde tot de mogelijkheden. Als leider langs de lijn is het om wanhopig te worden, als je ziet wat er óm zeep wordt gebracht. Met de rust was de stand nog 00, maar al spoedig na de thee kwamen we met 01 achter, na een defensiefout op links. Korte tijd later werd het door een buitenspelgoal 02, alvorens Jan Letschert met een enorme dreun de achterstand terugbracht (12). We kregen nog diver se kansen, maar de voorhoede faalde hopeloos in de afwerking. Ja en wanneer je zulke kansen laat liggen, verdien je geen over winning. Op Voorland tegen UW 3 beleefden wij wel het dieptepunt van dit seizoen. Na een 21 voorsprong bij rust werd met 35 verloren. Harold Lai opende reeds na twee minuten de score na een fraaie voorzet over rechts (10). Dit vroege succes beloofde veel, want UW werd goed onder druk gehouden. Toch werd het na een half uur 11 uit een strafschop, toegekend wegens hands, maar het werd nog vóór halftime 21, omdat de UVV-doelman over een dertig-meterschot van Ab Scheltema heendook. In de tweede helft werden we binnen twaalf minuten weggespeeld (vier tegengoals). In die periode stonden we in feite met acht a negen man. Pas bij 25 werden we weer een beetje wakker. UW werd teruggedrukt en Ed Lefeber scoorde 35. Er ontstonden nog diverse hachelijke situaties voor het Utrechtse doel, maar verder dan een schot op de lat kwamen we niet. Een kwartiertje „slapen" kostte wel twee punten, heren! Dat was bar slecht! Elftalleider Ton Alleman meldde ons: Ajax 5 speelde, na een moeilijke periode, gelukkig weer voetbal zoals we dat graag van dit elftal zien. Zo werd van koploper llpendam 2 in llpendam met 12 gewonnen, in een wedstrijd waarin iedereen bereid was voor elke meter grond te knokken. Zonder wie ook tekort te willen doen, zouden we dit maal toch wel Peter Klasen willen loven, die zijn goede spel beloond zag, in die zin, dat de trainer van de gastheren zijn directe tegen stander uitwisselde. 10

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1980 | | pagina 10