CEES KOPPELAAR: 'Het lopen van voetballers is slecht verzorgd' In 1969 werd voor het eerst bij Ajax op professionele wijze aandacht geschonken aan de techniek van het lopen. Rinus Michels nam toen het initiatief een deskundig iemand aan te stellen om éénmaal per week een looptraining te verzorgen. Dit overigens destijds tot nauwe lijks enige vreugde van de heren voetballers, die per definitie een hekel hadden aan training en/of oefeningen zonder bal. Inmiddels is aan die instelling wel het een en ander veranderd. Cees Koppelaar was één der eersten die specifiek looptrainingen verzorgde bij een prof club, tot 1971toen hij, vrijwel gelijk met het vertrek van Michels naar Spanje, van Ajax naar FC Utrecht verhuisde. Daar ging hij door maar liefst acht jaren aan te blijven min of meer tot de 'inventaris' behoren. Toch aarzelde hij niet zijn rentrée in januari van dit jaar bij Ajax te maken toen hem van hieruit werd gevraagd de looptrainingen op nieuw te starten. Zeker in de atletiekwereld is Cees Koppelaar (40) geen onbekende. In zijn actieve sportloopbaan als middenafstandloper behaalde hij vele successen maar vreemd genoeg nooit een nationale titel, hoewel hij daar wel zeer dicht bij is geweest, gelet op tweemaal een tweede plaats op de 800 meter met een verschil van 0,2 seconde op de winnaar. Geruime tijd treedt hij op als Bondscoach van de KNAU (Koninklijke Nederlanse Atletiek Unie) voor de midden- en lange af standlopers. Op het moment dat ik hem in zijn woning te Akersloot ontmoet, heeft hij evenwel zojuist enige brieven gepost richting KNAU met de melding het verder als bondscoach voor gezien te houden, vanwege allerlei nare zaken waarover hij verder maar het zwijgen toe doet. Uiteindelijk ben ik gekomen om met hem te praten over zijn werk bij Ajax. Gezien het feit dat wij elkaar al heel lang kennen uit onze aktieve sportloopbaan in de atletiek, gaat er zeker een uur 'verloren' aan het ophalen van allerlei herinneringen uit het verleden en komt Ajax nauwelijks aan bod. Dan toch besluiten we te gaan praten over het begrip looptraining. Wat is dat eigenlijk? Wat behelst het? Hoe reage ren profvoetballers op dit soort trainingen? Wat zijn de resultaten? Kortom: vragen die mogelijk een aardig verhaal kunnen opleveren. Sigarenmagazijn Bennie Muller Voorverkoop alle wedstrijden, óók uitwedstrijden Ajax Toto-inleveringsadres voor Ajax - BPC - Spartaan - Maccabi - SVA Haarlemmerstraat 96. telefoon 220431 Oordeelt u zelf: 'Als je wilt weten wat ik allemaal heb gedaan vöör ik dit jaar weer bij Ajax begon, moet ik terug gaan naar 1964 toen ik het MO-diploma haalde op de Akademie voor Lichamelijke Opvoeding. Van beroep ben ik gymnastiekleraar op een middelbare school in Haarlem. Natuurlijk altijd aan sport gedaan. Atletiek in Sliedrecht, vanaf een jaar of vijftien. Later ben ik min of meer 'geronseld' door de Amster damse Atletiek Club (AAC) uit Amsterdam. Tot 1969 aktief wedstrijden gelopen. Veel successen geboekt op 400, 800 en 1500 meter. Nooit nationaal kampioen, wel tweemaal 'tweede'. Kan ik nog kwaad om worden. Wel een titel in de estafettes. Samen met Harry Jansen, Wim Essajas en Wim Wüster. Als trainer ben ik gestart bij Amsterdamse damesvereniging 'Sagitta'. Dat was maar van korte duur. Na 1 jaar ging ik over naar AV '23 omdat ik wat moeilijkheden had met Jan Blankers. Bij AV '23 deed ik alle nummers, dus niet alleen loop-onderdelen. Ik ben daar 10 jaar ge bleven. In 1968 werd ik bondscoach bij de KNAU. Maar op dit moment zijn er, op z'n zachtst gezegd, redenen dat ik deze functie verder niet meer ambieer. Ik wil hier op deze plaats er weinig meer over zeggen, maar jij weet zelf wel hoe het in de KNAU toe ging toen wij beiden aktief waren in wedstrijden. Welnu, er is nog helemaal niets veran derd. Het is eigenlijk alleen maar slechter geworden. Heel naar. Met voetbal kwam ik in kontakt via Blauw Wit. Daar begon ik in 1968 een looptraining onder trainer Janny Veen. Het grappige is eigenlijk dat Veen kontakt had gezocht met Jan Blankers om hem advies te vragen: wie een looptraining zou kunnen doen. Ondanks onze ver schillen van mening had Jan blijkbaar toch mijn naam genoemd. Vervolgens in 1969: Ajax, waar toen spelers als Ruud Krol, Arie Haan, Adri van Eyden, Jan Koning e.a. in het B-elftal uitkwamen. Met het A-team had ik toen nog weinig te maken. Bij Ajax tot 1971. Dan acht jaar FC Utrecht. Een geweldige tijd, veel meegemaakt, veel ervaring opgedaan, prettig gewerkt met Jan Raben Han Berger. En nu dan wéér Ajax. Ik koos voor Ajax omdat ik hier toch meer mogelijkheden zie, sportief is het gewoon interessanter, hoewel ik geen kwaad woord wil zeggen over FC Utrecht. Voorlopig heb ik 10

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1979 | | pagina 10